Візок на автопілоті та open space для спілкування: у Вінниці триває «форум безбар’єрності». ФОТО

13:33
Автор: admin
Become a Patron!

Сьогодні у вінницькому готелі “Франція” розпочався обласний форум “Створюємо світ без бар’єрів”, яким завершується серія тренінгів для працівників соціальних служб Вінничини.

Відкривав захід голова Вінницької ОДА Валерій Коровій: він привітав одного з організаторів форуму і головну вінницьку лобістку інтересів людей з особливими потребами – Раїсу Панасюк – з призначенням на посаду Уповноваженої з прав людей з особливими потребами. Зала зустріла привітання оплесками, а пані Раїсі вручили букет троянд.

“Усі чиновники добре знають, як тяжко інколи буває спілкуватися з Раїсою Василівною. Тому що коли йдеться про відстоювання інтересів цих особливих людей, вона проявляє свою принциповість і незламність. І саме це сьогодні дозволило Вінниці досягти таких результатів у контексті інклюзії, саме тому Вінниця сьогодні в цьому питанні – лідер в Україні”, – вважає Коровій.

Окрім того, голова ОДА зазначив, що сьогодні з державного та місцевих бюджетів виділяється все більше коштів на цільові програми підтримки людей з особливими потребами. “Але ці кошти будуть працювати лише тоді, коли ми знаходитимемо їм нестандартне, креативне застосування. Потрібно завжди думати на кілька кроків уперед, тому що сьогодні технології змінюються швидше, ніж ми встигаємо про них дізнаватися”.

На цих словах присутнім продемонстрували інвалідний візок, обладнаний новітнім контролером, розробленим вінницькою науково-дослідною лабораторією “Українські Кібернетичні Розробки”

Як розповів представник компанії-розробника Сергій Агєєв, в Україні аналогів подібних пристроїв досі не існує, а у світі лише тривають схожі розробки. За його словами візок має можливість дистанційного керування: ним можна керувати за допомогою звичайного смартфону. “Наприклад, якщо людина лежить на дивані, візок може самостійно під’їхати до користувача, і так само приїхати у будь-яку частину квартири. Зараз ми працюємо над тим, аби “навчити” його самостійно приїжджати до зарядного пристрою, коли акумулятори потрібно буде зарядити”.

Як повідомили розробники, невдовзі контролер ще удосконалять і встановлять інтелектуальну систему керування: візок навчиться самостійно об’їжджати нерівності на дорозі, маневрувати в дверях та проїздах. “Ми вважаємо, що скоро він працюватиме за принципом автопілота і буде обладнаний системою навігації”, – повідомив фахівець.

Раїса Панасюк: “Доступність не має бути роздзинкою Вінниці, доступність має бути всюди і настільки звичною, щоб стати непомітною, і це є спільна ціль, якої ми прагнемо досягнути в рамках реалізації програми “Створюємо світ без бар’єрів”

Після презентації інноваційного візка слово взяла фахівець з комунікацій Ганна Валенса: вона також говорила про технології, але тепер – про технології спілкування.

“Аби форум відбувся максимально ефективно, ми сьогодні працюватимемо в режимі open space: ми поділимося на групи, кожна з яких розробить свої власні ідеї: як покращити доступність тих чи інших установ у своєму власному місті”, – говорить Валенса.

За її словами, у цьому форматі є чотири головних правила:

“Всі хто тут – це ті,  хто має бути.

Те,  що відбувається – це те,  що має відбуватися.

Все починається тоді, коли починається.

Все завершується саме тоді, коли приходить час.

За словами модератора, така модель спілкування також є складовою “безбар’єрного середовища”: “Це формат, коли люди відчувають себе максимально вільно, вони обирають собі групу і тему, яка їм найбільш цікава в конкретний момент, можуть вільно їх змінювати і пересуватися по залу”, – пояснює Ганна Валенса.

Наприкінці форуму його учасники напишуть свої пропозиції щодо покращення ситуації у власних містах на листочках і прикріплять на стіну-“базар ідей”: потім почнеться їхнє обговорення і кращі ідеї мають бути реалізовані на практиці.

“Дуже важливо, аби ці пропозиції були реалізовані на практиці, я сподіваюся, що сьогоднішній форум не завершиться просто обговоренням”, – розповідає Раїса Панасюк. “Нехай це будуть невеликі проекти, якісь локальні речі. Хоча б, до прикладу, широкі двері у міськвиконкомах, аби в них не потрібно було заїжджати з трудом. Але ці всі ніби “дрібниці” потрібно вже втілювати в життя – без наших зусиль нічого не зміниться”, – вважає активістка.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.