Водоканал виявив джерело забруднення Бугу між Калинівкою та Вінницею

12:32
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Оновлено: 15 Червня 2018, в 15:27

“Вінницяоблводоканал” заявив, що стан Південного Бугу і, відповідно, вода у кранах вінничан погіршились через забруднення річки на відрізку між Калинівкою та Вінницею. Інформацію вже передали державній екологічній інспекції.

Ще у травні забили на сполох – тоді стало відомо про чергове забруднення сільськогосподарською хімією води у Південному Бузі через що загинула значна частина водоростей і вода в кранах вінничан знову набула неприємного запаху.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Водоканал” заявив про злив хімічних речовин у Південний Буг

Ситуація повторилася на початку червня. За інформацією “Вінницяоблводоканалу” протягом 2-3 червня у місті відбувалися різки зміни в якості води джерела водопостачання. З’ясували, що два дні поспіль, майже в один і той самий час, повз водозабір у Вінниці текла вода, забруднена антропогенним фактором.

У Південному Бузі в районі водозабору у суботу, 2 червня, було зафіксоване різке зростання рівня амонію до 3,13 мг/дм3, почав погіршуватись запах, який сягнув 4/4 бали. Вранці наступного дня, 3 червня, запах води повернувся до звичного 3/3 балів, а рівень амонію знизився до 1,92 мг/дм3. Проте, вже за декілька годин ситуація повторилась: станом на 14:00 рівень амонію сягнув 4,88 мг/дм3, і запах знову підвищився до 4/4. На 18:00 рівень амонію знизився до 1,77 мг/дм3, однак запах залишився.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свердловини не врятують: “Водоканал” зробив заяву про запаси води для Вінниці

На підприємстві зазначають, що джерела водопостачання з рівнем амонію понад 1,29 мг/дм3 (що і було зафіксовано протягом 2-3 червня) відносяться до 4 класу забруднення: посередня, обмежено придатна, небажана якість води. Сполуки амонію надають воді специфічного запаху та присмаку. Частина амонію з’єднується з хлором і утворює хлораміни (зв’язаний залишковий хлор).

Щоб дізнатися причину погіршення якості води у річці та де саме відбулось забруднення, Вінницький водоканал зв’язався з водоканалами Хмільника та Калинівки, які також беруть воду з Південного Бугу.

З’ясували, що в обох водозаборах вище по течії проблем немає – наприклад, у водозаборі Калинівки рівень амонію 3 червня становив 0,33 мг/дм3 тобто в 15 разів менше, ніж було зафіксовано у Вінниці. Проходження вздовж водозабору забрудненої води в конкретний період може свідчити про наявність джерела забруднення вище по течії, на відрізку між водозаборами Калинівки та Вінниці. Керівництво водоканалу надало інформацію щодо стану джерела водопостачання державній екологічній інспекції 3 червня в телефонному режимі, а в понеділок, 4 червня, – у вигляді факсограми.

– Погіршення запаху та підвищення азоту амонійного в джерелі водопостачання має серйозні наслідки для технологічного процесу. Для вирішення проблеми запаху водоканал одразу доповнив класичну технологічну схему очищення питної води двома реагентами (цеолітом та активованим вугіллям), які придбав минулого року – йдеться у дописі.

Проте, рівень запаху води підвищився до незвичного для вінничан рівня в 2/2 бали, 3 червня рівень амонію у питній воді сягнув 2,24-2,32 мг/дм3, а це позначилося на органолептичних показниках води – запах, присмак, колір.

–  Підприємство “Вінницяоблводоканал” не займається очисткою Південного Бугу і не відповідає за якість води у річці. Ситуація погіршується: вздовж річки розташовані забудови, переважна більшість яких зливає відходи у Південний Буг. В свою чергу зливають добрива у річку і фермери, чиї поля підходять впритул до річки. На сьогодні ми робимо максимальну роботу, щоб очистити воду з річки і подати її споживачу. Щоб вода у річці покращилася, потрібна систематична і цілеспрямована робота влади всіх рівнів. Хочу додати, що буквально нещодавно Держспоживслужба заборонила купатися у річці Південний Буг у зв’язку з низькими показниками якості води, – розповів директор підприємства “Вінницяоблводоканал” Олександр Чернятинський.

Однак у “Водоканалі” запевняють, що поступово ситуація у річці дещо нормалізувалась і вже у четвер, 7 червня, запах питної води в резервуарі чистої води повернувся до звичного в 1/2 бали.