Автор — Дарія Трохименко
Українська спільнота стоїть на порозі місцевих виборів, що відбудуться вже 25 жовтня. Історично склалося, що українському електоральному процесу на місцевих виборах приділяють менше уваги, ніж президентським виборам, але така особливість повинна відійти в минуле.
Справа в тому, що з часу збільшення повноважень місцевої влади, що було запущено реформою децентралізації, пересічний українець відчує політику місцевих депутатів безпосередньо на собі, а тому більшу роль грає виважений вибір тих, хто «поруч».
Податки, що платять вінничани, будуть надходити саме до місцевого бюджету, а міський голова разом із міською радою будуть розподіляти фінанси на благоустрій регіону.
Сфери, у яких найчастіше очікують реформи та покращення це – освіта, охорона здоров’я, дорожньо-транспортна інфраструктура, житлово-комунальне господарство та соціальна політика. На Вінниччині лідери у місцеві голови склали «тріо Сергіїв»: Кудлаєнко Сергій з «Європейської солідарності», Борзов Сергій зі «Слуги народу» та Моргунов Сергій з «Української стратегії Гройсмана». Компанію до найпопулярніших партій їм склали «Батьківщина» та «Опозиційна платформа «За життя».
Усвідомлення громадянами того, що зараз відбувається на місцях та що планує місцева влада – це перший крок до залучення в політику рідного краю. Українцям потрібно не лише довіряти обіцянкам, але й перевіряти їх, аби не потрапити у пастку передвиборчих маніпуляцій та запобігти майбутніх розчарувань при завершенні п’яти років.
Освіта
Державотворення України ще продовжується, тому надзвичайно важливою є освіта майбутніх поколінь, що будуть створювати достойну конкуренцію на ринку праці та розбудовувати державу. Вінниця в цьому плані «пасе задніх», адже кількість видатків на одного учня в 2019 році склала всього 14,7 тисяч гривень, й наповненість класів була найбільшою, що створило додаткові навантаження на вчителів. Попри це, вінничани більше за всіх інших мешканців міст-обласних центрів задоволені можливістю отримувати якісну освіту. Які пропозиції вносять партії, аби покращити якість освіти, але суттєво не вплинути на задоволеність нею місцевих жителів?
«Європейська солідарність» та «За життя» планують підвищити рівень технічної оснащеності закладів, крім того «За життя» планує здійснювати доплати вчителям й разом з «Українською стратегією Гройсмана» хочуть розгорнути ремонтні роботи у школах та дитсадках.
До того ж, «Українська стратегія» планує оновити стадіони та басейни у школах, відкрити нові садочки, створити мережу підліткових клубів та культурних центрів, а також розпочати будівництво нової школи, в той час коли «Батьківщина» намагатиметься не допустити скорочення вже існуючих закладів освіти. «Слуга народу» крокує шляхом діджиталізації: вони хочуть впровадити цифрові методики навчання, а також скасувати благодійні внески батьків, задля запобігання корупції.
Отже, усі партії мають плани щодо покращення умов здобуття освіти, які не суперечать законодавству. Залишається лише сподіватися, що такі реформи зможуть підняти Вінницю вище у рейтингах, а спостереження громадськості за виконанням обіцянок наддасть можливість оцінювати та контролювати ситуацію з якістю освіти, що склалася на Вінниччині.
Охорона здоров’я
Чимало не кожен хоче, аби йому була надана професійна медична допомога, відчувати себе й своїх рідних у безпеці, особливо в такий неспокійний період пандемії. Якщо зараз потрібно терміново діяти в умовах погіршення ситуації з поширенням COVID-19, забезпечити якісне надання медичних послуг слід у довгостроковий період. Крім того, медична сфера повинна бути доступною для моніторингу місцевими жителями, аби уміти відстоювати свої права та палату в лікарні з необшарпаними стінами.
Так, підвищити комфорт та якість надання медичних послуг, впровадити програму захисту населення від загрози епідемії планує партія «Слуга народу», й, крім того, забезпечити фінансування програм лікування хворих з рідкісними захворюваннями. Щоправда, не зрозуміло, що саме «слуги» віднесуть до рідкісних захворювань. Кількісно забезпечити охорону здоров’я планує партія «За життя», не допустивши скорочення мед закладів та медпрацівників й розширивши мережу поліклінік та амбулаторій. «Європейська солідарність», пропонує вдосконалити первинну та вторинну медичну допомогу та надавати високоспеціалізовані медичні послуги з використанням високотехнологічного обладнання. Конкретизує свої плани «Українська стратегія Гройсмана». Вона має намір завершити будівництво регіонального кардіоцентру, нового корпусу лікарні швидкої допомоги та реконструювати терапевтичний корпус і пологовий будинок. «Батьківщина», з огляду на відсутність планів у своїй передвиборчій програмі, схоже, не ставить в пріоритет сферу охорони здоров’я на Вінниччині.
Місцева влада може за місцевий бюджет будувати медичні заклади, надавати пільгові виплати медпрацівникам, фінансувати додаткові медичні послуги, які не входять у пакет НСЗ, тому можна стверджувати про те, що плани партій відповідають наданим їм повноваженням.
Дороги
Якісні дороги: і тротуари, й автомагістралі, й внутрішні дворики, – напряму впливають на комфорт життя кожного жителя у місті: є він пішоходом чи водієм. Недивно, що масово дороги починають будувати безпосередньо перед виборами, створюючи картинку хорошої влади, що піклується про комфорт місцевих жителів. Саме тому потрібно приділяти увагу тому, що насправді партія обіцяє зробити у найближчі п’ять років, аби її діяльність не активізувалася лише наприкінці терміну, а розподіл місцевого бюджету був рівномірний.
Найбільш конкретно про свої плани інформує «Українська стратегія Гройсмана». Вони хочуть запустити 50 км велодоріг та оновити 50 км автомобільних. Крім того, партія планує реконструювати аеропорт злітною смугою та міст через залізничні колії, який з’єднає Замостя і Тяжилів. «Слуга народу» піклується про еко-життя вінничан та планує облаштувати зелені зони відпочинку, а у «За життя» все просто й «по-класиці» – планують відремонтувати дороги та мости. «Європейська солідарність» та «Батьківщина» не містять у своїх програмах планів, щодо покращення стану доріг.
Сподіватимемося, що плани новообраної партії будуть здійснюватися рівномірно протягом її каденції, а не в останній рік перед наступними виборами, аби ефективність політики вимірювалася не лише на словах.
Транспортна інфраструктура
Напевно, у Вінниці дійсно занепокоєнні тим, аби міський транспорт був зручним для вінничан, адже місто займає перше місце в опитуванні щодо якості транспорту: 79% респондентів оцінюють транспортну інфраструктуру вище середнього. Слід віддати належне місцевій владі: вони встановили дійсно високі стандарти для транспортної політики наступників. Тож чи зможуть кандидати у міську раду підтримувати цей рівень якості?
«Слуга народу» бачить пріоритет у розвантаженні доріг від заторів, та планує побудувати більше паркових місць. «За життя» планує вдосконалити схеми транспортних маршрутів й облаштувати стоянки для громадського та приватного транспорту. «Українська стратегія Гройсмана» знову конкретизує цифрами: партія хоче забезпечити 130 додаткових одиниць муніципального транспорту та розвиток транспортного сполучення. Вплине це на якість транспортної інфраструктури чи доведеться рахувати кожну обіцяну одиницю громадського транспорту – поки невідомо. «Батьківщина» й «Європейська солідарність» проігнорувала не лише дороги, але й транспорт. Виникають сумніви, чи зможуть ці партії забезпечити однаково високий рівень оцінки якості транспортної інфраструктури вінничанами наприкінці своїх термінів.
Момент, на який слід звернути увагу: міська рада звісно може закуповувати транспорт, відповідно до чинного законодавства, але чи запустять вони його, чи цей пункт залишиться лише на папері, може створити питання щодо того, чи доречно був розподілений міський бюджет.
Житлово-комунальне господарство
Про роботу сфери ЖКГ українці згадують тоді, коли у них виникають з ним проблеми, тобто, пам’ятають вони про неї постійно. Підвищення комунальних тарифів, відключення води або світла, охайність прибудинкових територій – це безпосередньо стосується кожного мешканця міста, що хоче забезпечити собі комфортне життя. У Вінниці спостерігаються проблеми із водопостачанням. Протягом останніх років місцева влада не приділяла фінансової уваги на ремонт систем опалення і води. Ймовірно, на цю проблему звернули увагу найпопулярніші партії.
Так, «Слуга народу» планує провести реконструкцію очисних кранів, «Українська стратегія Гройсмана» планує модернізувати системи водопідготовки та очисних споруд, а також систему теплозабезпечення. Крім того, партія має плани щодо побудови сміттєпереробного комплексу й проведення капітального ремонту 230 прибудинкових територій. Забезпечити якісне водопостачання обіцяє «Європейська солідарність», а щоб контролювати роботу комунальних служб, планують створити службу «Вінниця 911». Виплачувати місцеві субсидії на комунальні послуги та знизити тарифи обіцяє «За життя». До них приєднується «Батьківщина» із обіцянкою встановити об’єктивні ціни на комунальні послуги. До того ж, ця партія планує впровадити енергозберігаючі технології та реформувати житлово-комунальну галузь.
Усунення проблем з водопостачанням, теплозабезпеченням, а тим більше побудова сміттєпереробного комплексу потребуватимуть значних коштів з місцевого бюджету. А також виникають питання до партії «За життя», зокрема про те, на які саме тарифи вона планує знизити, адже тарифи на водопостачання, водовідведення та теплову енергію встановлюється Національною комісією, а не місцевою владою. Неповнота інформації – це теж маніпуляція, яка створює перешкоду до прийняття виваженого рішення.
Соціальний захист
Певний перебіг подій у державі мало залежить від органів місцевого самоврядування. Це такі події, як війна на Сході, коливання курсів валют, наслідки світових заворушень, епідемії тощо. Навіть якщо вони відбуваються в глобальному масштабі, результат від таких подій відчуває на собі кожен. Що знаходиться в юрисдикції місцевої влади, так це захист тих категорій населення, яким важче пристосовуватися до нових умов та заворушень. Йдеться про ветеранів, пенсіонерів, людей з обмеженими можливостями, дітей, неповноцінних сімей тощо. Пристосуватися до нових умов вразливим категоріям населення допоможе фінансова підтримка, яка регулюється місцевою владою, і яка прямо залежить від розподілу коштів місцевого бюджету. У Вінниці дані щодо надання матеріальної підтримки одній особі протягом останніх років відсутні, замість того відбувалася достатньо потужна фінансова підтримка вінницьких ГО. Які варіанти щодо покращення ситуації із соціальним захистом пропонують найпопулярніші вінницькі партії та кандидати?
«Слуга народу» планує розробити нову програму підтримки учасників АТО/ООС, їхніх сімей та сімей загиблих, а також створити денні центри для дітей з інвалідністю і клуби для людей старшого віку. «Батьківщина» хоче забезпечити юридичний захист інтересів громадян. «За життя» планує забезпечити бюджетну допомогу багатодітним сім’ям, пенсіонерам, ветеранам, чорнобильцям, людям з особливими потребами. «Європейська солідарність» та «Українська стратегія Гройсмана» не мають пунктів щодо соціального захисту населення.
Залишається лише гадати, в чому буде полягати «нова програма підтримки» учасників АТО/ООС від «Слуги народу», а також, чи доцільною є юридичний захист інтересів громадян від «Батьківщини», якщо це уже забезпечується Цивільним кодексом України. «За життя», на жаль, не конкретизує як саме буде надаватися бюджетна допомога, чи буде це у вигляді надбавок, наданні пільг та субсидій, чи у підвищенні заробітних плат та пенсійних виплат, що не входить у їхню компетенцію згідно законодавства.
Висновок
Плани щодо різних сфер забезпечення благоустрою Вінниці та приємного життя вінничан у програмах найпопулярніших партій не корелюють один з одним. Тобто, вони звертають увагу на одні і ті самі проблеми й пропонують свої шляхи їх вирішення. Щоправда, виокремлені проблеми і надані пропозиції достатньо типові, тобто такі, що повторюються від виборів до виборів, обіцянки проговорюються наче по колу, але у новому контексті сьогодення. Складається враження, що про це «вже десь читали, вже десь чули».
Передвиборча програма «Батьківщини» не містить інформації щодо реформування дорожньо-транспортної інфраструктури, а також сфери охорони здоров’я. Їхні плани щодо соціальної політики також видаються достатньо сумнівними. «Європейська солідарність» складає їй компанію, адже не внесла у свою програму ніякої інформації про дороги та транспорт, але принаймні вирішили не маніпулювати соціальною політикою, тому не вносили у програму жодних пунктів по цій сфері. «Українська стратегія Гройсмана» так само вирішила опустити захист соціально незахищених, однак їхня програма достатньо чітка в плані цифр: вони вказують на точну кількість шкіл, будинків, одиниць транспорту та кілометри доріг. Найбільш повними виявилися програми «Опозиційної платформи «За життя» та «Слуги народу», але через неточність у формулюваннях та відсутність конкретики, виникають запитання та підозри на популізм та маніпуляцію.
Якщо вінничани очікують покращення у вищезгаданих галузях, не слід ігнорувати місцеві вибори. Варто спробувати співвідносити свої власні очікування щодо політики з пропозиціями місцевих партій та кандидатів, та обрати тих, хто найбільш відповідає власним бажанням.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.