Сьогодні, 5 липня, у Вінниці розпочато дводенне засідання Координаційної ради з інтегрованого розвитку міст. Це уже п’яті збори представників чотирьох міст-учасників проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні», котрі діляться досвідом уже готових проектів та ідеями на майбутні роки. Вважайте, вибудовують напрямки стратегії розвитку міста, яку втілюватимуть і вдосконалюватимуть протягом наступного десятиліття.
Цього разу засідання приймає Вінниця. До нашого міста приїхали представники інших трьох міст-учасників проекту – із Полтави, Чернівців та Житомира. Також прибули й ініціатори проекту зі Швейцарського бюро співробітництва в Україні та німецької урядової компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Міністерства регіонального будівництва.
Якщо років 10 тому будь-які зміни у місті мали пройти чи не всю вертикаль влади, перш ніж отримати дозвіл, то сьогодні представник Мінрегіонбуду, начальник Управління містобудування, архітектури та планування територій Сергій Білоус зазначив, що тепер ці процеси потрібно пришвидшувати.
- Ми відслідковуємо все, що у плані перетворення простору відбувається у містах, зокрема й у Вінниці. Я виступаю за те, щоби всі реформи йшли попереду законодавства. Особливо враховуючи те, що зараз в державі процес децентралізації набув розмаху, та реформа, яка започаткована стосовно сталого розвитку міст, залучення громад до планування міських територій, відкритості, доступності цих процесів. Найближчим часом це має вийти зовсім на інший рівень, і сьогоднішня робота нашої координаційної ради якраз направлена на ці процеси. Давайте ж їх пришвидшувати – в нас дуже мало часу, – сказав представник міністерства.
Необхідність реформування чинного законодавства – це одна із тем, яку обговорюють у Вінниці учасники засідання в контексті тих ідей розвитку, котрі вже напрацьовані.
Також – діляться досвідом щодо проведеної роботи та якими методами було досягнуто певних результатів. Можливо, цей досвід знадобиться іншим містам-партнерам даної програми.
- У світі вже давно все придумали, не потрібно вигадувати велосипед. Потрібно брати кращі ідеї і запроваджувати їх, і саме такі зустрічі дозволяють здійснювати цей обмін думками та ідеями, – сказав під час засідання ради міський голова Вінниці Сергій Моргунов. – Ми всі розуміємо, що у нас є спільна проблема – наслідування радянської системи, оскільки наші міста будувалися в той період. І нині, в зв’язку з цим, є в законодавстві багато неузгодженостей щодо розвитку міст. Так, сьогодні неможливо зробити ширину смуги руху в 2,7 метра, бо цього не дозволяють норми ДБН. Хоча це в першу чергу безпека громадян. Сподіваюся, саме у Вінниці ми разом зможемо напрацювати певні документи аби вийти із законодавчою ініціативою спільно з Кабінетом Міністрів, Мінрегіоном, нашими народними депутатами.
Як зазначив заступник міського голови Владислав Скальський, протягом року Вінниця у партнерстві із GIZ досить ефективно попрацювала в рамках проекту інтегрованого розвитку міст. Було реалізовано проект «Школа молодого посадовця», розпочато «Майстерню міських проривів» під керівництвом відомого економіста Павла Шеремети, організовано більше десятка навчальних тренінгів для працівників міської ради, а також відбулося два Форуми, де яких влада та громада спільно напрацьовують Концепцію розвитку міста до 2030 року по різних напрямках та галузях.
- Сподіваюся, що третій Форум дасть свої плоди – стратегію розвитку Вінниці до 2030 року, – додав Сергій Моргунов.
За словами керівника проекту GIZ Матіаса Брандта, ключовою темою проекту інтегрованого розвитку міст є підготовка фахових планів міської мобільності, адже це є досить важливим для функціонування міста.
- Для мене велика честь оголосити, що всі чотири міста-партнери прийняті в міжнародну мережу Mobilise Your Citу. Вона підтримується Євросоюзом і європейським країнами та спрямована на те, щоб усі задіяні в питаннях міської мобільності могли обмінюватися досвідом і використовувати найкращі практики, – зазначив Матіас Брандт і вручив представникам міст відзнаки про прийняття до міжнародної мережі.
MobiliseYourCity (MYC) – це відкрите міжнародне партнерство, створене урядами Франції і Німеччини і підтримане Європейською комісією, яке лобіює національні і місцеві органи влади в країнах, що розвиваються, в питаннях планування стійкої міської інфтраструктури для розвитку більш інклюзивних, прийнятних для життя та економічно ефективних міст і скорочення викидів парникових газів.
Презентуючи свої проекти, представники кожного із міст намагалися наголосити на особливостях їх географічного розташування, менталітету самих мешканців. Вони показували карти із певними проблемними точками, вказували на шляхи подолання непорозуміння між різними категоріями населення. Навіть присутність представників тієї чи іншої національності на території певного міста формулювала вектор напрацювань. Житомир навіть показав коротеньке промо-відео, підготоване молоддю для проекту, зазначаючи, що місто надалі планує орієнтувати свій розвиток на молодь та модерних підприємців.
Врешті, презентації настільки затяглися, що для Вінниці залишилося всього 5 хвилин регламентного часу, аби розказати про свої здобутки. Але, акцентуючи уваги на головному, заступник міського голови Владислав Скальський зумів показати все, чого досягла Вінниця і вінничани, працюючи над питанням розвитку міста.
У нас було створено 11 робочих груп, які дуже активно співпрацювали з експертами та громадськими організаціями. Для цього ми також організували два Форуми, останній з яких відбувся у червні. Окрім того, у різних форматах відбувалися також зустрічі з інвесторами. Ми організували «Школу молодого посадовця», кращі випускники якої отримали можливість стажуватися у Вінницькій міській раді. На сьогодні також ми маємо експертів, котрі курують свої напрямки. Не можу не зазначити, що їх професійний рівень значно зріс. Крім того, відбувається інтеграція робочих груп між собою, об’єднуючи зусилля заради спільного результату. Гадає, саме в цьому і криється суть всього проекту. Надалі плануються спеціальні тематичні заходи – по одному від кожної робочої групи. Ще нас є багато секретів, але вони будуть розкриті, коли всі побачать результат роботи, – заінтригував Владислав Скальський.
Також запросив гостей на відкриття офісу Агенції просторового розвитку, який стане інформаційним центром проекту інтегрованого розвитку Вінниці 20130. Відкриття – сьогодні увечері.
На завтра в учасників засідання заплановано не менш важливі теми – презентація обраних демо-проектів та їх майбутнього впровадження, обговорення інфраструктурних проектів. Також Матіас Брандт презентує програму навчально-інформаційних поїздок у жовтні до швейцарського міста Цюріх (звідки родом вінницькі трамваї) та німецького міста Фрайбург.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.