«Вінниця-2030»: Вінниця впроваджує німецький досвід інтегрованого розвитку міста

17:29
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

У Вінниці продовжується розробка Стратегії розвитку міста «Вінниця – 2030». Сьогодні, 28 березня, у міській раді відбулося вже друге засідання міждисциплінарної робочої групи по проекту «Інтегрований розвиток міста Вінниці», котрий стане частиною Стратегії.

Оскільки цей проект реалізується німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH», у засіданні взяла участь ментор проекту «Інтегрований розвиток міст» у Вiнницi Гудрун Конрад. Нею було презентовано кращі практики міського і регіонального розвитку у Німеччині на прикладі міста Галле, (Південний округ Лейпцигу). «Це місто приблизно такого ж розміру, як наша Вінниця», – прокоментував міський голова Сергій Моргунов, котрий після ранкової інспекції реконструкції Київського мосту прибув на відкриття засідання.

Вінниця – одне із чотирьох міст України, яке бере участь у проекті «Інтегрований розвиток міст в Україні». Він стартував торік у квітні також у Полтаві, Житомирі та Чернівцях та спрямований на підготовку пілотних міст-учасників проекту до посилення повноважень органів місцевого самоврядування та їх інституційної спроможності в рамках подальшої реформи децентралізації. Кінцевим результатом проекту має стати створення Концепції інтегрованого розвитку міста, до розробки якої передбачається широке залучення громадськості. Першим кроком до цього став Форум «Інтегрований розвиток Вінниці. Діалог. Залучення громадян»​, який відбувся наприкінці минулого року.

  • Ми всі бачимо, що нині процеси децентралізації в Україні за останніх два-три роки відбуваються досить динамічно. В принципі, це нормальна європейська і світова практика. Якщо, наприклад, говорити про наших партнерів – і Швейцарію, і Німеччину, й інші країни Євросоюзу, всі ці процеси в них проходили ще з початку 20-го століття і почали динамічно розвиватися після Другої світової війни. На відміну від країн пострадянського простору, де міста розвивалися по централізованій плановій економіці, а пріоритети віддавалися центральним органам влади та у столицю, децентралізація в Європі була основою побудови могутньої держави. Це, в першу чергу, економічна складова: добробут людей, розвиток інфраструктури. Сьогодні завдяки нашим європейським партнерам ми підходимо до того процесу, коли розвиток успішної країни залежить від успішного розвитку міст, – наголосив на важливості даного проекту Сергій Моргунов.

За його словами, основною рушійною силою побудови інтегрованої концепції міста повинна бути безпосередньо міська рада по всіх напрямках. Йдеться про міські департаменти, адже мер задоволений роботою не всіх структур міськради.

  • Я точно можу сказати, що є в певних департаментах такі настрої, що, мовляв, Вінниця вже і так є лідером третій рік поспіль по різних напрямках, в нас є «Стратегія – 2020» – цього достатньо, можна не перейматися, хай тепер інші міста за нами підтягуються, а ми будемо спочивати на лаврах. Інтегрований розвиток – це конкретна і комплексна робота по всіх напрямках. І я просив би, і навіть вимагаю у деяких департаментів відповідально до цього поставитися. Бо стратегія розвитку міста – це лише напрямки роботи. Тут не можна сказати, що є щось із цих питань важливішим – одне доповнює інше. Ми всі разом з вами будуємо європейське місто, й маємо зробити це таким чином, що Вінниця має бути одним із найкращих міст не в Україні, а в Європі, – резюмував завдання міський голова.

Як зазначила гостя зустрічі – менеджер проектiв КП «Інститут розвитку міст», СIМ-експерт, ментор проекту «Інтегрований розвиток міст» у Вiнницi Гудрун Конрад – загалом вона задоволена роботою Вінниці та її прагненням брати кращі приклади європейських міст та використовувати їх у себе на практиці.

  • Ми працюємо у Вінниці вже пів року і визначили 12 дуже важливих тем для розвитку міста. Ми побачили вашу активну роботу на прикладі всього лиш одного питання – покращення якості питної води. Віримо, що вам вдасться знайти власний шлях розвитку і працювати так, щоб люди жили краще і не хотілося поїхати в інше місто чи країну. І ми вас підтримаємо в цьому – надамо вам приклади кращих практик та досвід інших країн. Вінниця як на початку співпраці із нами, так і зараз показує чудовий потенціал, – зазначила Гудрун Конрад.

  • Ми всі живемо в одному місті, тому я думаю, що всі вінничани зацікавлені, щоб воно було комфортним, сучасним і європейським, – сказав Сергій Моргунов.

Далі, після офіційних слів та підбадьорюючих виступів, розпочалася робота групи. В рамках зустрічі було презентовано дослідження із таких п’яти тем:

  • Динаміка населення і демографічний прогноз
  • Економіка і зайнятість
  • Транспорт і мобільність
  • Технічна інфраструктура
  • Міське планування.

Презентуючи демографічний прогноз, експерти зазначили, що важливо будувати Концепцію навколо демографічної ситуації по місту, області, країні, аналізувати схожі ситуації європейських країн. Адже, зважаючи на міграцію молоді та зростання кількості людей пенсійного віку,значна частина коштів міського бюджету спрямовуються на різноманітні соціальні програми. Але й важливими є також проекти, які заохочуватимуть молодь будувати тут своє майбутнє та покращувати приріст населення, адже в останні роки тут спостерігається спад.

Фактично, це були дослідження та аналіз експертів по вищезазначених темах. Тиждень тому відбулося перше засідання міждисциплінарної групи, де аналогічні презентації стосувалися таких п’яти тем: освіта і наука; охорона здоров’я; культура, спорт і дозвілля; туризм і регіональний розвиток;  соціальна політика.

  • Загалом, 10 тем. Тепер керівники профільних по даних темах департаментів будуть працювати над визначенням магістральних цілей їх діяльності, тобто – як покращити показники в цих питаннях і що зробити. Наприкінці квітня представники GIZ і представники департаментів зберуться задля дискусії на можливості взятися за вирішення цих питань комплексно – тобто, що може зробити той чи інший департамент для вирішення конкретної проблеми, – прокоментувала журналісту VежА директорка Інституту розвитку міст Аліна Дяченко.

Заключним етапом цієї частини стане другий Форум «Інтегрований розвиток Вінниці», який відбудеться у Вінниці 17 червня – тут конкретні проекти, напрацьовані під час даних дискусій, будуть презентовані на розгляд та обговорення із громадськістю.

Фото Андрія Завертаного