Студенти-історики Вінницького державного педагогічного університету розпочинають створювати молодіжний документальний театр «Кримські татари: коли ми повернемось…».
Ідею та «кістяк» проекту сьогодні презентували у Вінниці в молодіжному центрі «Квадрат» за участю заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.
Заплановано, що студенти спілкуватимуться з переселенцями-татарами з Кримського півострову, які проживають на території Вінницької області. Саме їхні усні спогади про радянську депортацію та вже російську окупацію стануть основою документального театру.
«У підсумку має бути 30 історій з уст кримських татар, які ляжуть в основу вистави, котра складатиметься з трьох частин. Постановкою та виготовленням декорацій займатимуться професійні режисер та художник. Виставу покажемо в містах України, де мешкає найбільше переселенців-татар: Київ, Львів, Херсон», – зазначає керівниця проекту Юлія Піскунова.
Завершити проект мають у липні 2019 року, він присвячений 75-им роковинам депортації кримськотатарського народу.
Зазначимо, що на території Вінниччини проживає понад 900 переселенців-татар з Кримського півострову. Компактним місцем проживання татар є село Нова Гребля у Калинівському районі.
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров каже, що у 2014 році лиш отямилися після депортації, обжилися на півострові, та, наголошує, чекали автономії – політичного рішення з боку держави.
«Але не дочекалися. Стосунки із Києвом були не захмарно прекрасними. Чимало питань залишилися невирішеними, а статус Криму й зараз є невизначеним, а Автономна Республіка Крим створена за територіальним принципом. Ми ж наголошуємо на тому, аби на півострові була Кримськотатарська автономна республіка», – заявив Умеров.
Він зазначив, що Україна свого часу зробила дуже велику помилку, таким чином сприявши військовій експансії Російської Федерації, дозволивши Чорноморському флоту РФ дислокуватися на півострові. Це, на його думку, стало однією з передумов анексії української землі у 2014 році.
Умеров додав, що він був українським державним службовцем протягом 20 років (віце-спікер парламенту, керівник Бахчисарайського району тощо).
«Я був єдиний із керівників міст та районів, хто відкрито виступав проти анексії Криму. Всі інші виявилися колабораціоністами», – сказав Умеров.
Він додав, що в Криму відбулася масова зрада, і Україна має зробити висновки.
«Військовослужбовці, понад 80% особового складу, виявилися колаборантами, 70% прокуратури, майже 100% СБУ теж зрадили військовій присязі та залишилися працювати на нову владу. Чому я кажу, що Україна має звернути особливу увагу на ситуацію з Кримом? Бо в деяких інших містах – Дніпро, Харків, Одеса, Донеччина, Луганщина – ситуації дуже схожі. І при певних обставинах, схожих на Крим, сценарій може повторитися», – застеріг він.
Зазначимо, що Федеральна служба безпеки РФ «шила» Умерову кримінальну справу за статтею «Екстремізм» після одного з його інтерв’ю. В суді прокурор просив три роки ув’язнення, суддя дав два роки колонії.
У 2018 році Путін видав Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза на запит президента Туреччина Реджепа Ердогана. Через два дні кримських татар вже вітав у Борисполі президент Порошенко. Не останню роль у цих переговорах зіграв лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Згодом турецькі ЗМІ писали, що татар-бранців Кремля обміняли на двох кілерів-росіян Юрія Анісімова та Олександра Смирнова, які в Стамбулі вбили журналіста-чеченця, котрий різко критикував Путіна.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.