-
07 Жовтня/ 14:02
Vinnytsia
Публікація07.10.1614:02
Вінницькі мури зникають, на їх відновлення треба п’ять мільйонів
Домініканський монастир у центрі Вінниці зникає – самі вінничани потрохи «тягають» з його стін цеглу, а інколи зникають й цілі частини стін. Та й час поступово руйнує споруду XVII століття, а ще позначається вібрація від транспорту.
Вчора, 6 жовтня, очільники Вінниці та області спільно із науковцями та істориками зібралися на спільну нараду, щоб об’єднати зусилля та зберегти багатостраждальну пам’ятку національного значення.
Професор та завкафедри Історії України Ольга Коляструк каже, що саме з мурів розпочалась історія нового міста Вінниці.
ПРОБЛЕМА
Головний архітектор «УкрНДІпроектреставрація» (Київ) Анатоль Ізотов вважає, що грунт під фундаментом вологий, і вся конструкція поступово йде під землю.
- До цього ще можна додати згубний вплив будівництва: не можна поряд з аварійною пам’яткою зводити новобудови, – каже Ізотов.
Секретар Вінницької єпархії УПЦ отець Владислав Демченко каже, що через вібрацію трамваїв «тріщить» Свято-Преображенський собор та будівля краєзнавчого музею, тому треба розглядати відновлення пам’ятки у комплексі.
РІШЕННЯ
Днями була завершена проектна документація на консервацію пам’ятки, як заявив головний архітектор області Леонід Гужва. У попередньому кошторисі вказано, що загалом на ремонти потрібно п’ять мільйонів гривень.
- Тепер треба, щоб проектну документацію затвердили у Міністерстві культури України. А далі проводиться експертиза і визначається кошторис. Остання ланка в процесі затвердження проекту — рішення на сесії обласної та міської рад.
Завідуючий сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА Михайло Потупчик пояснює, звідки, скоріше за все, братимуть кошти на відновлення:
- Мури – це державна пам’ятка. Але земля комунальна, і, вірогідно, місто та область фінансуватимуть процес консервації та реконструкції пам’ятки порівну — 50 на 50.
Керівник «Вінницького історичного товариства» Олександр Федоришен нагадав, що робоча група із визначення Концепції використання території об’єкта культурної спадщини, пам’ятки архітектури національного значення «Домініканський монастир» була створена ще 22 грудня 2015 року розпорядженням голови Вінницької ОДА. Також історик зазначив, що завдяки своєрідному координаційному центру («Вінницьке історичне товариство», Анатоль Ізотов, Євген Совінський, Юрій Войціцький, Юрій Легун, Генріх Грохольський) була здобута частка необхідних коштів для виготовлення проектної документації.
Вінницькі мури — комплекс оборонних і монастирських споруд XVII століття у Вінниці. Складався з будівель та стін єзуїтського монастиря, єзуїтського костелу, колегіуму та конвікту (гуртожитки), а також домініканського монастиря і домініканського костелу. Будівлі були оточені потужними кріпосними стінами з контрфорсами, бійницями і бойовими вежами. Мури були зведені у XVII столітті монахами-єзуїтами, ставши головною оборонною спорудою міста. Пізніше поруч були прибудовані домініканський монастир з костелом.
фото – Вікіпедія
Читайте також:
Ремонтні роботи комунальних служб: де у Вінниці 19 травня тимчасово не буде води чи світла
Дякуємо!
Тепер редактори знають.