Вінницька поліція не вбачає жодних порушень в діях знімальної групи програми “Ревізор” під час скандального інциденту, що трапився 12 червня у Вінниці в кафе “Пиріжкова”.
Нагадаємо, що понад місяць тому журналісти “Нового каналу” прибули до Вінниці, аби здійснити перевірку кафе “Пиріжкова”, що на вулиці Соборній. Під час зйомки програми, працівники служби безпеки “Нового каналу”, а також деякі члени знімальної групи, всупереч Конституції, забороняли громадянам – відвідувачам кафе та перехожим – знімати їх на мобільні телефони.
“Ревізор” у Вінниці: перевірили “Пиріжкову” і… погрожували журналістам. ФОТО, ВІДЕО
Фізично протидіяти зйомці один з членів знімальної групи спробував і головному редактору Vежі Андрію Качору. На відео, розповсюдженому національними медіа, видно, що чоловік, котрий не представляється, затуляє руками телефон, стверджуючи, що в кафе заборонена зйомка.
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.
Конституція України, ст. 34
На зауваження журналіста, що дії чоловіка порушують Конституцію України, Цивільний кодекс та підпадають під дію 171-ої статті Кримінального кодексу, чоловік не реагував і продовжив протиправні дії. Пізніше, коли камера була вимкнута, співробітник “Нового каналу” погрожував журналісту та всім присутнім, котрі продовжували зйомку, фізичною розправою. Після цього редактором Vежі на місце події була викликана поліція, слідчо-оперативна група та складено заяву про злочин.
Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів –
карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Кримінальний кодекс України, ст. 171
Однак слідчі вінницької поліції, порушивши терміни розгляду заяви, так і не виявили у відеодоказах жодних ознак протиправних дій гостей з Києва. Протиправну заборону зйомки журналістами, що є кримінальним злочином, вінницькі поліціянти назвали “непорозумінням”. У висновку “копів” ідеться, що “вивчивши обґрунтовано та всебічно матеріали звернення… було зроблено висновок в даному випадку про відсутність ознак кримінально правопорушення”.
У документі також зазначається, що “обставин, які б вказували на наявність фактів неправомірних дій членів знімальної групи “Ревізор” не виявлено”. Поліцейський висновок на руки Андрію Качору видано лише 18 липня за підписом заступника начальника Вінницького міського відділу поліції, майора Синявського С.О.
- Даний висновок поліції ще раз підкреслює, що реформа МВС в Україні відбулася лише косметично, вона не змінила системного підходу правоохоронців “заминати” подібні “незручні” справи. Це демонстрація повної зневаги до закону та очевидних фактів, які зафіксовані та оприлюднені на відео. Таке ігнорування поліцією своїх функцій – захищати права громадян – ще раз змушує задуматися про питання самооборони громадян, права на вільне володіння зброєю, аби людина могла сама себе захистити, з огляду на те, що поліція – бездіє та заохочує своєю бездіяльністю подальші злочини, – прокоментував висновок “копів” Андрій Качор.
Окрім того редактор Vежі зазначив, що звертатиметься до прокуратури та поліцейського Омбудсмена з метою притягнення до відповідальності поліцейських, які, фактично, проігнорували заяву про злочин, назвавши його “непорозумінням”.
Редакція Vежі вважає таке рішення вінницьких слідчих неправомірним та абсурдним, що відсилає ситуацію у Вінниці з правами людини та журналістів зокрема до часів режиму Януковича. Саме тоді розмах перешкоджання законній журналістській діяльності в Україні набув загрозливих масштабів, а починалося все саме з подібних, ніби не надто значних, інцидентів.
Безкарність злочинців у кожному такому випадку породжує ще більший наступ на свободу слова та збору інформації, гарантовану кожному громадянину Конституцією.
Ми переконані, що подібні дії вінницьких поліцейських демонструють громадянам нездатність правоохоронної системи захистити права громадян, а також дискредитують реформовану поліцію як інституцію, сприяють втраті поваги та довіри до поліції з боку народу.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.