Сьогодні, 25 вересня, відбулася онлайн-презентація Рейтингу євроінтеграції областей України. Вінниччина увійшла в ТОП-5, опинившись на другому місці.
Про це повідомили у Центрі “Нова Європа”, аналітики якого й підготували це дослідження у співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції.
Відомо, що Вінницька область набрала 203,67 бали за 50 індикаторами, і в результаті посіла друге місце серед решти регіонів. Попереду лише Львівська область з кількістю балів 228,27.
Також у ТОП-5 увійшли місто Київ, Сумська і Тернопільська області.
Зазначимо, що цей рейтинг склали на основі відповідності областей до 50 індикаторів у 9 сферах, які найбільш виразно відображають динаміку зближення окремих регіонів країни з ЄС. Серед них – економічна інтеграція; інфраструктура; локальна демократія та підзвітність; освітня, наукова, культурна інтеграція; охорона здоров’я; енергетична та екологічна політика; гендерна рівність; комунікація євроінтеграції; ширше партнерство.
– Вибір таких секторів зумовлений тим, що європейська інтеграція – це не лише про торгівлю та інвестиції, а й про відкритість влади, ґендерну рівність, освітні можливості, належну комунікацію процесу євроінтеграції тощо, – йдеться у дослідженні.
Секторальний рейтинг
1. Економічна інтеграція (3 місце)
У сфері економічної інтеграції Вінницька область – у п’ятірці лідерів з приросту частки високотехнологічних товарів, разом із Луганською, Запорізькою, Донецькою та Миколаївською областями.
Також Вінниччина посіла третє місце за показником росту експорту послуг до країн ЄС (у ТОП-5 увійшли Сумська, Запорізька, Тернопільська та Дніпропетровська області).
2. Інфраструктура (9 місце)
У дослідженні зазначається, що серед лідерів за кількістю країн ЄС, з якими є залізничне та автобусне сполучення, переважно західні та центральні області України, а також Київ.
Зокрема, Львівська, Закарпатська, Вінницька та Хмельницька області на чолі з Києвом займають провідні позиції у випадку залізничних сполучень з ЄС. Натомість прямих авіасполучень з ЄС, Вінницька область немає.
Але Вінниччина – у лідерах за кілометражем відремонтованих доріг державного значення у 2018-2019 роках – за цей час було відремонтовано 188 кілометрів таких доріг. Дороги місцевого значення тоді ремонтували менше – 75,8 кілометра.
3. Локальна демократія та підзвітність (2 місце)
– Прозора робота місцевої влади – основа локальної демократії, яка є однією з європейських цінностей та впливає на реалізацію стандартів ЄС на рівні громад. Чотири міста (Тернопіль, Маріуполь, Вінниця та Львів) демонструють найкращі показники в контексті транспарентності роботи можновладців. На останніх місцях за даними рейтингу Transparency International Ukraine 2019 року опинилися Сєвєродонецьк, Харків, Херсон та Полтава, – йдеться у дослідженні.
Водночас провідні позиції в цій категорії посідають Чернігівська, Вінницька та Хмельницька області.
Також зазначається, що Тернопіль, Маріуполь, Вінниця та Львів демонструють найкращі показники в контексті прозорості роботи можновладців. А за кількістю укладених договорів про міжмуніципальне співробітництво посідають Вінницька, Полтавська, Сумська та Черкаська області.
4. Освітня, наукова, культурна інтеграція (11 місце).
Зазначається, що важливою складовою наукової інтеграції є програма професійних обмінів, зокрема між викладачами та студентами університетів України та ЄС. Так, лідерами у 2019 році стали заклади вищої освіти Києва (172 професійні обміни), Харківської (106) та Вінницької (101) областей.
Але, наприклад, за часткою закладів вищої освіти, які брали участь в Erasmus+ (2018/2019 роки), від загальної кількості таких закладів, Вінницька область пасе задніх.
5. Охорона здоров’я (4 місце).
Згідно з дослідженням, лідерами за часткою підписаних декларацій про надання первинної медичної допомоги від загальної кількості населення стали Вінницька, Київська та Львівська області.
Також Вінницька область – серед лідерів за кількості мешканців регіонів, які приєдналися до системи e-Health, поряд з Київською, Волинською, Сумською та Хмельницькою областями.
Цікаво, що у секторі “Охорона здоров’я” одним з індикаторів є зони відпочинку та велодоріжки. У цьому контексті зазначається, що у квітні 2020 року з’явився перший рейтинг міст-обласних центрів України, де зафіксована офіційна протяжність велодоріжок та велосмуг. Цей рейтинг очолили Львів (105,5 км), Київ (91,5 км) та Вінниця (70 км).
6. Енергетична та екологічна політика (6 місце)
– За часткою переробки відходів у 2019 році суттєво вирвалися вперед Київ (24,22%), Тернопільська (24,87%), Миколаївська (17%) та Вінницька (11,98%) області. У інших областей частка переробки відходів – 5% і нижче, – йдеться у дослідженні.
Для порівняння: у Європейському Союзі у 2018 році було перероблено 47% комунальних відходів (переробка матеріалів та компостування). Окремі країни продемонстрували такі результати: Німеччина – 67,3%; Словенія – 58,9; Австрія – 57,7%.
Також, за даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Київська, Дніпропетровська, Львівська, Вінницька та Сумська області стали лідерами за кількістю відшкодованих у 2018–2019 роках теплих кредитів (ОСББ/ЖБК і фізичним особам).
Але щодо забруднення повітря, то найбільший приріст викидів діоксиду вуглецю від стаціонарних джерел забруднення за 2018–2019 роки зафіксовано у Рівненській, Закарпатській, Тернопільській, Київській, Миколаївській, Харківській, Хмельницькій та Вінницькій областях.
7. Гендерна рівність (19 місце).
У дослідженні йдеться, наприклад, що середня різниця у заробітних платнях між чоловіками та жінками в Україні становить 21,39%. У Вінницькій області станом на 2019 рік, чоловіки отримували середньому 10 637 гривень, а жінки – 8 146 гривень.
Цікавим фактом є те, що жінки взагалі не обіймають посад голів ОДА (серед 24 очільників ОДА немає жодної жінки). А в цілому частка жінок-депутаток на локальному рівні корелює з часткою жінок в органах влади на національному рівні, яка становить 21%. Вінницька область у цьому контексті в аутсайдерах, адже частка жінок від загальної кількості депутатів обласної ради становить 10,7% (9 жінок і 75 чоловіків).
У Вінницькій міській раді ситуація дещо краща, але частка жінок серед депутатів становить лише 16,7% (9 жінок і 45 чоловіків).
8. Комунікація євроінтеграції (3 місце).
Повідомляється, що за даними обласних державних адміністрацій, лідерами за кількістю чинних євроклубів станом на 31 грудня 2019 року стали Волинська, Сумська, Хмельницька та Вінницька області.
Євроклуби є формою самоорганізації молоді, що сприяє її творчій активності, залученню до участі в європейських ініціативах, громадській діяльності, інформуванню з питань європейської інтеграції та реалізації проєктів неформальної освіти серед однолітків92. Діяльність євроклубів спрямована не тільки на школярів, але й на студентів.
А щодо інформаційних центрів ЄС, то вони існують у кожному регіоні України, крім Полтавської та Запорізької областей.
Три центри розташовані у Києві, по два – у Вінницькій та Дніпропетровській областях, а всього їх налічується 26.
Також місто Вінниця – у першій десятці обласних центрів за рівнем підтримки вступу до ЄС.
9. Ширше партнерство (8 місце).
За даними дослідження, у 2019 році у Вінницькій області організували лише 9 заходів та ініціатив з містами-побратимами з країн-членів ЄС (на Львівщині таких було 55).
А, наприклад, кількість чинних угод з органами місцевого самоврядування країн-членів Європейського Союзу (станом на 2019 рік) була на рівні 39 (8 місце серед областей України).
PDF-версію дослідження, щодо рейтингу євроінтеграції областей України, можна переглянути за ЦИМ посиланням.
Зазначимо, що документ “Євромапа України-2” став продовженням минулорічного дослідження Центру “Нова Європа”, що оцінювало поступ регіонів у європейській інтеграції за 2014-2018 роки. Зазначимо, що коли таке дослідження проводили вперше, Вінницька область займала третє місце із балом 132,02. Тоді її випереджали Івано-Франківська (2 місце) та Львівська (1 місце) області.
Графіка – neweurope.org.ua
Ілюстративне фото – з архіву Vежі
Дякуємо!
Тепер редактори знають.