Вінничани просять владу не використовувати азбестовий шифер через його канцерогенність. ПЕТИЦІЯ

16:58
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Вінничани в петиції просять не використовувати азбестовий шифер при будівельних роботах у місті та замінити його на сучасні покрівельні матеріали. Позицію аргументують неефективністю та канцерогенними властивостями цього матеріалу.

Як зазначає Галина Данилова, авторка петиції, варто створити міську програму по зміні азбестового шиферу на сучасні покрівельні матеріали. Vежа дізналася, чи справді цей матеріал такий шкідливий та які йому є альтернативи.

Азбестовий шифер і рак?

За даними Національного Інституту Раку (США), азбест дійсно може викликати рак. Так, за інформацією Researchgate, з часом часточки азбесту в шифері вступають в реакцію з вуглекислим газом і виділяють канцерогенні речовини. Тому в розвинених країнах азбест або замінюють на інші матеріали, або забороняють/обмежують його використання.

В 2017 році МОЗ України спробувало заборонити використання азбестового шиферу, щоправда вже за декілька місяців заборону скасував Мін’юст. Наразі в Україні діє лише “Конвенція про охорону праці при використанні азбесту”, прийнята ще в 1986 році. Згідно з нею, однозначно забороняється лише матеріали з “блакитним” азбестом та розпилення всіх видів азбесту. Інших обмежень Vежі знайти не вдалося.

Авторка петиції закликає заборонити працівникам управляючих компаній та ОСББ скидати шифер з дахів чи пиляти біля людського житла, адже при розбитті чи різці даного матеріалу летить пилюка з азбестовими волокнами. Натомість, пропонується виносити листки азбестового шиферу в руках чи спускати з даху на тросі.

Попит та пропозиція

Ще одне прохання, яке висувається в зверненні, – “не закупляти шифер за бюджетний кошт при виконанні ремонту”. Як повідомив Vежі Сергій Ткачук, заступник директора Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради у Вінниці наразі азбестовий шифер не використовують при капітальних ремонтах, проте старий шифер все ще є на деяких вінницьких будинках.

Трохи інша ситуація з попитом на шифер склалася у Вінницькій області – там цей матеріал є популярним пунктом бюджетної закупівлі. Так, лише з травня 2019 року “Вінницький обласний центр цивільного захисту та матеріальних резервів” (комунальна установа Вінницької облради, що, зокрема, відповідає за матеріали для відновлення будинків внаслідок негоди) закупив 9000 листів азбестового шиферу на суму в понад один мільйон гривень.

Наслідки граду в кінці червня в селі Ковалівка. Тоді у Вінницької області в селах замінили близько 4000 листків шиферу 

Як розповів Vежі архітектор Віталій Плясовиця, альтернативою азбестовому шиферу можуть виступити бітумна черепиця чи покрівля з металу – вони не набагато дорожчі. Проте якщо потрібен максимально схожий на вигляд та розмірами матеріал, то може підійти безазбестовий шифер.

Чи є фінансування при заміні шиферу?

Також, останнім проханням, позначеним у петиції є підтримка тих, хто міняє шифер на сучасні матеріали, адже старий шифер ” часто є тріснутим і при дощах і морозах це негативно сказується на стані будівель”.

У “Програмі енергоефективності та енергозбереження міста Вінниці на 2012-2020 роки” серед напрямків розвитку житлового фонду дійсно відсутня згадка про заміну покрівлі на більш енергоефективну – передбачена лише теплова ізоляція покрівель. Щоправда, протягом 2017 року (період останнього звіту щодо виконання Програми) покрівлю утеплили лише в одному будинку, що коштувало 270 тисяч гривень.

Безазбестовий шифер

Натомість, в Програмі як напрямок є “заміна віконних блоків на сходових клітках та місцях загального користування на енергозберігаючі”. За той же 2017 рік у 73 будинках міста встановили 998 енергозберігаючих вікон на сходових клітинах на суму в майже 2,2 мільйона гривень.

Однак, попри відсутність згадок в Програмі, Сергій Ткачук розповів, що мешканці багатоквартирних будинків можуть капітально відремонтувати свій дім на умовах співфінансування, використовуючи інші матеріали, які не забороняє закон.

У разі, якщо петиція набере необхідну кількість голосів, редакція Vежі буде очікувати на офіційну відповідь Вінницької міської ради. Станом на 30 серпня петиція набрала 2 голоси з 350 необхідних. Підтримати звернення можна ще протягом 13 днів – до 11 вересня 2019 року. Проголосувати за петицію можна ТУТ.

Фото – pobudova.in.ua, ТСН, 1551.lt

Головне фото – alio.lt

Читайте також: Сморід на Поділлі: роботи з реконструкції очисних споруд призупинилися через брак коштів

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.