-
30 Квітня/ 15:18
Vinnytsia
Публікація30.04.2515:18
Вінничан попереджають про період підвищеної активності кліщів
Вінничан попереджають про небезпеку кліщів. За два місяці з цього приводу до травмпункту звернулось вже 300 людей.
Як повідомляють у КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради”, з потеплінням активізувалися кліщі й ризик укусу зростає. Це особливо небезпечно для дітей, які проводять багато часу на природі. Зазначають, що кліщі мешкають переважно у високій траві та кущах й вони не здатні стрибати.
Укуси кліщів небезпечні тим, що можуть переносити небезпечні інфекції, наприклад хвороба Лайма (бореліоз) або кліщовий енцефаліт. Кліщі стають активними після першого весняного потепління — при температурі понад +5 °C. Найбільшу активність вони проявляють у квітні, з піком у червні, а у липні-серпні їхня активність знижується. Найнебезпечнішими кліщі стають за температури від +10 до +25 °C.
За словами завідувача травматологічного пункту КНП Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Степана Юшкова, за березень-квітень 2025 р. з цього приводу до травмпункту лікарні звернулось близько 300 осіб.
Велике прохання до батьків: якщо ви бачите кліща, який уже присмоктався, ніколи самі його не чіпайте, не дивіться різні поради в інтернеті, – наголошує Степан Вікторович. – Натомість одразу звертайтеся в дитячу обласну лікарню, щоб кліща професійно видалити. А якщо ви з віддаленого населеного пункту і нема можливості оперативно приїхати до Вінниці – є сімейні лікарі, є районні лікарні, і там хірург, який працює з дорослими, теж може цього кліща видалити. Якщо є потреба віддати його в лабораторію для досліджень – (Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України, м. Вінниця, вул. Малиновського, 11), де можуть обстежити і зробити аналіз, – додав завідувач.
Він також зазначив, що спреї від укусів комах не завжди ефективні. Щоб уникнути укусу кліща потрібно одягати закритий одяг, потім уважно оглядати одяг та дитину після прогулянки.
Батькам дітей радять звернути увагу на декілька ознак, що можуть свідчити про ускладнення після укусу кліща:
– підвищення температури, лихоманка, головний біль, біль у м’язах та набряк лімфатичних вузлів;
– почервоніння або набряк навколо місця укусу, що збільшується. Під час збільшення коло може нагадувати «бичаче око»;
– втомлюваність, головний біль, біль у м’язах, суглобах;
– висип, зміни настрою або поведінки дитини. Місце висипу може бути теплим на дотик, але рідко болить чи свербить;
Якщо у дитини спостерігається хоча б один із цих симптомів після укусу кліща – необхідно терміново звернутись до лікаря.
У травмпункті КНП “ВОДКЛ ВОР” можна оглянути місце укусу. Також там проводять безпечне видалення кліща, обробляють рану антисептичними засобами. Пацієнтам нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження, а у разі потреби — скерують на лабораторне дослідження або консультацію інфекціоніста.
Також лікарі застерігають: ніколи не змащуйте кліща олією, кремом чи спиртом, не припалюйте — це може змусити його «впорснути» більше інфекції у кров. Також не намагайтеся витягнути кліща різкими рухами або підручними предметами — це підвищує ризик ускладнень. Видалення кліща має виконувати тільки медичний працівник у стерильних умовах.
Фото – зі сторінки КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.