Відрядження до США, “таємничі” керівники та публічна відвертість: як звітують комунальні підприємства Вінниці

14:09
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Ще влітку цього року, з ініціативи місцевих грмадських організацій Вінницькою міською радою було прийняте чергове рішення, що наближає місто до повної прозорості: оприлюднити інформацію про діяльність усіх комунальних підприємств міста в Інтернеті.

Усі дані про підприємство та його керівництво мали бути оприлюднені на сайті міської ради ще 1 серпня. Однак у зв’язку з хакерською атакою тоді відбувся технічний збій, тож звітування відтермінували. З тих пір минуло два місяці, тож VежА вирішила перевірити – чи виконали вінницькі чиновники рішення ВМР.

Читайте також: Знати, щоб контролювати: комунальні підприємства Вінниці публічно покажуть свої фінанси

Читайте також: На заваді “прозорості” комунальних підприємств Вінниці став “лежачий” сайт міськради

У розділі сайту «Міська влада» є рубрика «Комунальні підприємства», де 40 місцевих КП мали би розмістити інформацію про себе та свою діяльність. Нагадаємо, що звітність про себе підприємства мусили подати починаючи від 2015 року.

Наприклад, у КП «Адміністративно-технічний центр», «Технобуд», «Центральний міський стадіон» тощо є лише річний звіт керівників за 2016 рік. Взагалі немає річного звіту керівників ЖЕК №5, №6, №12, №15; «Аварійно-диспетчерська служба», «Вінницяміськліфт», «Спеціалізована монтажно-експлуатаційна дільниця з організації дорожнього руху», «Школяр» (без вказання причини через що не подали звітність).

Цікаво, що троє працівників муніципальної поліції ​ міста Вінниці у жовтні минулого року на три дні їздили до Латвії переймати досвід роботи муніципальної поліції Риги. Ця інформація зазначена у розділі «Службові відрядження», але їздили вони туди за особисті кошти – принаймні, так повіомляєтся на сайті.​

Ще одне комунальне підприємство, яке мало відрядження за кордон вартістю 18 200 гривень, але без назви міста чи країни, – «Вінницький фонд муніципальних інвестицій».

Найбільше закордонних службових відряджень було у працівників «Інституту розвитку міст». Однак у наданій звітності поїздки до Польщі, Хорватії, США, Німеччини, Угорщини вказані без суми витрачених коштів.

  • Білшість цих закордонних поїздок оплачувала сторона, що приймає, тому витрат ми не знаємо, – пояснила Vежі директорка «Інституту розвитку міст» Аліна Дяченко. – За кошти міського бюджету ми їздимо лише по Україні.

Щодо варіацій форми звітності в інтернеті, то «Вінницяміськтеплоенерго» на сайті міськради представлено лише посилання на офіційний сайт, де можна знайти інформацію за визначеними пунктами. До речі, це не суперечить рішенню виконкому про порядок оприлюднення інформації про комунальні підприємства в Мережі. Посилання на сайт також зробило комунальне радіо «Місто над Бугом» і телеканал «ВІТА».

Чомусь відсутня фінансова звітність Вінницької транспортної компанії за 2016 рік. Однак є звітність за 2014 рік, який за вимогами рішення міськради оприлюднювати було не обов’язково.

Тоді як фінансова звітність Вінницького аеропорту навпаки лише за 2016 рік. Крім того, відсутня інформація про передбачувані фактори ризику аеропорту, його річні закупівлі, про директора та  річні звіти керівника тощо.

Наразі моніторингом звітування КП на сайті міської ради займаються громадські активісти. Серед них – Юлія Грига, яка нещодавно написала в себе на Фейсбуку:

  • «Приємно здивована. Дошліфовуємо моніторинг інформації по КП на сайті міськради. Не всі КП виставили інфу по фінзвітності. Написала онлайн скаргу минулого тижня. Сьогодні все є. Респект. І онлайн інструмент працює, і інформація з’явилася!».

Проте насправді, є далеко “не все”, в чому запевняла активістка. Наприклад, Вінницький аеропорт додав фінансовий звіт за 2017 рік. Відзначимо, що інформацію додано 24 жовтня, тоді як звіт лише за півріччя, а не дев’ять місяців.

А Вінницька транспортна компанія чомусь так і не додала фінансову звітність за 2016 рік. Як повідомили в комунальному підприємстві, звітність надавали деякі структурні відділи ВТК.

  •  Так, є за 2014-ий, 2015-ий, (пауза, – VежА) а 2016-ий – значить питання, – каже програміст трансопртної компанії Сергій Гуцало, який одночасно проглядає на сайті міськради звітність ВТК. –  Добре, уточнимо за 2016-ий, думаю, що розмістимо. Може, це помилочка сталася.

Загалом в структурі звітування КП є чотири позиції, кожна з яких має по п’ять-шість пунктів, що стосуються інформації як про підприємство та його цілі, так і про фінансові аспекти діяльності.

Однак у звітуваннях простежується певна вибірковість та утаємниченість. Наприклад, «Подільський туристично-інформаційний центр» оприлюднює лише інформацією про сам центр (статут, працівники, адреса), фінансовий звіт за три роки та біографію директора, тоді як «Муніципальний центр містобудування і архітектури» не надає навіть інформації про керівника та його фінансовий звіт.

Вінницьке комунальне підприємство «Спеціалізована монтажно-експлуатаційна дільниця з організації дорожнього руху», як одне із небагатьох,  вказало на посадовий оклад директора – 12 125 гривень. А «Центр історії Вінниці», що працює менше року, зазначили суму винагороди директора – 6696 гривень. Бо зазвичай вказували інформацію без конкретних цифр або ж відписувалися «Винагороди та заробітна плата нараховуються згідно з контрактом з Вінницькою міською радою».

Порожніми для багатьох підприємств із списку залишилися пункти «Аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності», «Фінансова та не фінансова звітність за Міжнародними стандартами обліку», «Інформація про стан виконання договорів». Небагато підприємств також роздумувало над пунктом «Істотні передбачувані фактори ризику». У свою чергу незаповнені пункти викликають запитання «Чому?». У тих пунктах бажано було вказати, як робили деякі інші підприємства: «звітність не ведеться», «висновки не проводилися» тощо, звісно, якщо це було насправді.

Уцілому комунальні підприємства ніби прозвітували, але звіти, не зважаючи на конкретні пункти, були заповнені в довільний та «вибірковий» спосіб. Крім того, необхідно було подавати звітність за останні три роки, але дехто робив лише за рік-два.

Фото evolllution.com