Вже за дев’ять місяців по всій країні вірогідно відбудуться чергові місцеві вибори. Якщо новою владою будуть дотримані норми Конституції, обирати собі місцеву владу українці будуть 25 жовтня 2020 року.
У цей день мають відбутися одночасно вибори міських, сільських та селищних голів, а також місцевих депутатів: міської, районної та обласної рад. Однак цьогорічна виборча кампанія міститиме багато нових норм і правил, за якими відбудеться голосування.
Про ці зміни та можливі наслідки під час підрахунку голосів у вінницькому прес-клубі говорили вінницький представник КВУ Владислав Телень та Андрій Кавунець.
Передусім експерти наголосили на тому, що згідно з новим виборчим кодексом відтепер місцевих депутатів обиратимуть за відкритими виборчими списками. Так, наприклад, Вінниця буде поділена на кілька округів, у кожному з яких буде висунутий “регіональний” виборчий список кандидатів в депутати. Тобто кожна партія висуватиме групу своїх депутатів для цього конкретного округу. Відтак виборець матиме проголосувати спершу за партію, а потім за конкретного депутата від цієї партії з “регіонального” списку. Таким чином визначатиметься загальний рейтинг партії та конкретного кандитата в даному окрузі.
Як пояснює Владислав Телень, відповідно зміниться і виборчий бюлетень. Тепер він матиме перелік партій, навпроти яких можна поставити “галочку”. А також вільне поле, в яке потрібно буде вписати номер депутата з регіонального списку. Саме вписати – тобто написати цифру.
Представник КВУ висловлює занепокоєння з приводу того, як під час підрахунку голосів трактуватиметься ті чи інші особливості почерку виборця: наприклад, коли доведеться обирати між цифрами “3” і “5”. Окрім того, перед умовним кандидатом під номером “2” можна пізніше дописати цифру “1”, і таким чином голос отримає кандидат №12. Словом, цей нюанс непокоїть експертів, і за словами Теленя, вони рекомендуватимуть виборцям ставити цифру “0” попереду кандидатів з однозначними номерами, аби неможливо було дописати іншу другу цифру.
Голоси будуть підраховуватися за результатами голосування в округах. Так, окремо підраховуються голоси за партії і таким чином визначається партійна квота на мандати. За тим підраховується рейтинг кандидатів регіонального партійного списку й таким чином обирають, хто саме стає депутатом від округу.
За словами експертів, у Вінниці має бути створено від п’яти до семи таких виборчих округів. Але зробити це має територіальна виборча комісія, яка має бути створена за 48 днів до виборів.
Для міст з населенням як у Вінниці, збережеться двотурова система виборів міського голови. Тож якщо у першому турі один з кандидатів не набере більше половини голосів, відбудеться другий тур за участі двох кандидатів. Кандидатами на посади міських, селищних та сільських голів можуть бути як самовисуванці, так і представники партій. Експерти також прогнозують збільшення ролі регіональних партійних проектів, зокрема у Харкові, Одесі та Дніпрі. Адже на місцевих виборах загальнонаціональні партійні бренди можуть спрацювати зовсім не так, як на парламентських.
Значно зросте застава для кандидатів у мери Вінниці та партій, які висуватимуть своїх депутатів. Так, для нашого міста виборче законодавство передбачає заставу в 529 тисяч гривень для кандидатів у мери та для партійних списків.
Загалом, якщо брати до уваги весь стандартний виборчий “пакет” (висування в міськраду, в облраду та кандидата на міського голову), партійній організації на Вінниччині доведеться витратити 3,3 млн гривень.
Зрозуміло, що кошти із застави у випадку виборів мера повернуться тільки переможцю, а серед партій – тим, хто здолав 5%.
Серед незрозумілих на даний момент питань експерти відзначили те, що досі не визначено, скільки буде округів у Вінниці та чи матимуть право кандидати одночасно балотуватися в різні ради: приміром, у Вінницьку міську та обласну. За їхніми словами, новий кодекс це питання чітко не регулює, тож вони очікують роз’яснень від виборчих комісії. Але що зрозуміло вже точно: голоси на цих виборах вочевидь рахуватимуться довго і складно.
Інфографіка від “Чесно” та “Слово і Діло”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.