Від соціальної підтримки до інтеграції: проблеми переселенців на Вінниччині та роль рад ВПО у їхньому подоланні

11:52
Автор: Vежа
Become a Patron!

Партнерський матеріал

Від соціальної підтримки до інтеграції: проблеми переселенців на Вінниччині та роль рад ВПО у їхньому подоланні

З початку повномасштабного вторгнення Вінницька область прийняла близько 170 тисяч внутрішньо переміщених осіб, найбільше – із Донеччини та Харківщини. Крім того, на Вінниччину з початку війни релокувалися 270 підприємств: 156 ФОПів і 114 юридичних осіб. Те, яким буде нове життя переселенців, залежить насамперед від них самих, а також від громадського сектору, бізнесу, місцевої влади. Як у цьому зможе допомогти рада ВПО – розповідає Елеонора Руденко, регіональна координаторка програми “Єднання заради дії”* у Вінницькій області.

Які основні проблеми доводиться вирішувати переселенцям?

– Проблем багато, наведу лише деякі. На жаль, більшість дошкільних закладів у нашому регіоні не має укриттів. Тому батьки не можуть відвести дитину до дитячого садочка, і, як наслідок – не можуть працювати. Часто до нашого юриста приходять із питаннями про соціальні виплати та допомогу на житло, інші види пільг. З-поміж поширених запитань – переселенці скаржаться на несправедливість у нарахуванні виплат. Наприклад, ті ВПО, які переїхали в нашу область після 2022 року, отримують кошти. А переселенцям, які проживають у нас ще з 2014 року, виплати скасували. 

Ще нагальні питання – призначення пенсії та компенсація за пошкоджене чи зруйноване майно. Часто звертаються і стосовно відновлення документів. Багато людей приїхало з таких гарячих точок як Маріуполь. Вони рятувались самі й рятували дітей та не завжди встигали забрати документи.

Куди поселяють переселенців у вашому регіоні? 

– Взагалі у Вінницькій області є 92 місця компактного проживання (МКП), в яких проживають 3 700 осіб. Якщо ж говорити про Вінницю, то таких центрів 8. Вони облаштовані при закладах освіти, тобто це училища або університети. Наразі там проживають майже 800 осіб, з яких близько 200 – це діти.

Яку допомогу отримують ВПО у вашому регіоні?

– У Вінниці та області працює багато місцевих і міжнародних організацій. Ідеться про гуманітарну допомогу двох типів: адресна підтримка та забезпечення центрів компактного проживання. Звісно зараз кількість цієї допомоги вже зменшилась. У нас в області програма “Єднання заради дії” тільки набирає активних обертів. Юрист регулярно надає консультації, проводить семінари та зустрічі. 

Також ми організовуємо тренінги для ВПО, які спрямовані на об’єднання переселенців і розвиток навичок комунікації. Це все сприяє адаптації на новому місці. Коли люди бачать, що вони не одні та що є з ким єднатись – це позитивно впливає на інтеграцію. 

Розкажіть, будь ласка, що корисного люди можуть дізнатися з тренінгів і семінарів, які проводить ваш юрист? 

– Минулого місяця в нас відбулися кілька таких заходів. Наприклад, семінар на тему Стамбульської конвенції. Також були події, присвячені соціальним виплатам: хто і які має права, які є нюанси, куди треба звертатися. Ще однією цікавою темою стало питання виїзду за кордон. До цієї зустрічі долучилося багато людей – як чоловіків, так і жінок. Поставали питання щодо виїзду з дитиною, документів, як чоловікам правильно оформити виїзд. Детально розповідали про всі механізми, які працюють на законодавчому рівні.

Окрім юридичних тренінгів і семінарів, чим ще допомагає програма “Єднання заради дії”?

– Наразі у нас планується інтеграційний захід для дітей у межах програми. Також активно комунікуємо з владою стосовно створення Ради ВПО в місті. Думаю, це стане вагомим внеском в інтеграцію переселенців.

Роз’ясніть детальніше, чим займатиметься Рада ВПО, які питання вирішуватиме? 

– Рада ВПО – це платформа для взаємодії між переселенцями та місцевою владою. Завдяки раді, переселенці зможуть ефективніше розв’язувати проблеми на локальному рівні та залучатися до прийняття рішень. Знову ж таки, ми наголошуємо на інтеграції ВПО саме в місцеву громаду, оскільки людей приїхало багато, проблеми досить різні. А через Раду ВПО ми зможемо більш розгорнуто демонструвати та розв’язувати проблеми переселенців, які існують у громаді. 

Наскільки саме для Вінниччини є актуальним створення такої ради?

– У нас у місті та області є міжвідомчі ради, які, серед іншого, працюють з інтеграцією ВПО. Але здебільшого в їхньому складі — керівники органів місцевого самоврядування. А залучення ВПО, питання яких мають вирішувати у цих групах, дуже низьке. Але ж ми розуміємо, що ніхто, окрім самих ВПО, не знає краще цю проблематику зсередини. І ніхто не зможе запропонувати кращого рішення. 

Тому саме Рада ВПО була б дуже доречною в нашому місті. Переселенці проживають у Вінниці ще з 2014 року, їх було, звичайно, в рази менше. Зараз кількість переселенців збільшилась – і проблематика стала ширшою. Зрештою, питання ВПО мають вирішуватися тільки за їхньої участі.У нас вже є сформована ініціативна група з-поміж ВПО, яка хоче долучитися до діяльності цієї ради.

Розкажіть, будь ласка, ще про ініціативну групу створення Ради ВПО. Хто у складі, скільки людей, звідки вони?

– Зараз їх трошки більше ніж 10, це активні переселенці, які долучаються до різних заходів і програм. Також це ВПО, котрі переїхали та заснували свої громадські організації, які активно діють у місті та області. Якщо говорити про те, звідки вони – то це Херсон, Маріуполь, Донеччина, Запоріжжя. Але всі об’єднані однією метою та спільною проблематикою.

Чим ще програма “Єднання заради дії” допомагає переселенцям? 

– У Вінниці ми презентували посібник, яким можуть користуватись як самі переселенці, так і представники місцевого самоврядування, всі дотичні до внутрішньо переміщених осіб. Там 12 блоків напрацювань і рекомендацій. Вони стосуються довідок про облік ВПО, допомоги на проживання, механізму отримання державних пільг, реєстрації актів цивільного стану. Також розповідаємо про те, що стосується дітей і молоді.

Цей посібник дуже інформативний, він був створений завдяки роботі команди юристів програми “Єднання заради дії”, які проаналізували понад 80 нормативно-правових актів, що стосуються ВПО. Ознайомитися з нашим посібником в електронній формі можна на сайті “Єднання заради дії”.

Нещодавно у Вінниці відбувся регіональний форум, присвячений інтеграції переселенців. Які питання обговорювали і які проблеми вдалося розв’язати?

– З найважливішого, що вдалося зробити під час заходу, я вважаю, це те, що ми змогли донести представникам влади необхідність створення Ради ВПО в нашому регіоні. На форумі були присутні представники влади різних рівнів, місцевого самоврядування. Широко представленим був громадський сектор, заклади освіти та інші установи. Наприклад, міський центр зайнятості. Загалом тем порушили багато: від соціальної підтримки ВПО до здобуття основної та додаткової освіти. Обговорили успішні історії релокованого бізнесу, розв’язання житлових питань ВПО. Зокрема і реалізацію проєкту будівництва у Вінниці, у межах якого багатоповерховий будинок зводять самі переселенці. Активно дискутували щодо додаткової освіти для дорослих із подальшим працевлаштуванням.

Ви  згадали перекваліфікацію. Чи можуть зараз переселенці на практиці отримати новий фах? Чи надаються їм освітні послуги?

– Так, є два заклади освіти. Один з них започаткував тримісячні курси для професій перукаря, пекаря, кондитера, а другий – ювелірів, токарів, слюсарів тощо. 

Спектр досить цікавий, можна долучатися та здобувати додаткову освіту, а відтак з’являється більше шансів знайти роботу в новій громаді. 

Отримати безкоштовну юридичну допомогу та ознайомитися з корисними матеріалами для ВПО можна на сайті програми “Єднання заради дії”. 

*Єднання заради дії — це дворічна програма, яка має на меті об’єднання ВПО, членів приймаючих громад, представників органів державної влади та представників ЗМІ, щоб вирішувати конфлікти на місцевому рівні, інтегрувати ВПО, створювати інклюзивне, демократичне та згуртоване суспільство.

Ця стаття стала можливою в рамках програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.