Від початку повномасштабного вторгнення російських окупантів в Україну по всій території нашої держави самоорганізувався потужний волонтерський рух. Не стала виключенням й Вінниччина, в якій наші волонтери вже з перших годин війни почали допомагати “кувати” перемогу.
Значна частина волонтерських зусиль спрямована на забезпечення наших захисників якісним захистом чи засобами розвідки, купити які можна переважно закордоном і вже готовими.
Однак насправді ці потреби, попри їхню важливість, не є єдиними, адже як захисникам, так і цивільним поблизу лінії зіткнення потрібні одяг, можливості зігрітись та їжа. І як показує практика, у цьому випадку на Вінниччині люди та волонтери можуть не лише допомогти з придбанням готової продукції, а й самостійно “скрафтити” та задовольнити сотні й тисячі запитів з фронту.
Ми поспілкувались з частиною таких волонтерів та дізнались, як у Вінниці та області власноруч створюють рятувальні маячки для цивільних, готують смачні та ситні кашу та тушонку на передову, шиють одяг для військових, створюють “крафтові” печі та ремонтують старі телефони для зв’язку в окопах. А найголовніше – як кожен з нас може допомогти волонтерам в їхніх справах.
Рятувальні маячки
У Вінницькому національному технічному університеті група з близько 10 студентів почала створювати звукові маячки для подачі сигналів рятувальникам.
– Маяк випускає ультразвук, який добре чує людина на великій відстані. Його достатньо просто увімкнути й він передаватиме звук орієнтовно годин 12. Це збільшує шанси на знаходження людини рятувальниками.
Для виробництва кожного маячка ми використовуємо п’єзодинамік з генератором, тривольтову батарейку-таблетку і перемикач. Схема максимально проста, але ефективна, – розповідає волонтер Влад Присяжний та додає, що наразі всі складові можна купити у Вінниці.
Наразі волонтери виготовили першу партію маячків, однак для подальшого виробництва бракує коштів – собівартість кожного приладу – орієнтовно 50 гривень. Динаміки волонтери безкоштовно передаватимуть цивільним у міста, де трапляються регулярні обстріли.
Як допомогти волонтерам: донатом на картку (4149439317345092)
Тушонка та каша для передової
Вже з перших днів війни на Вінниччині різні групи волонтерів почали готувати смачну та ситну їжу для передової та цивільних в населених пунктах біля лінії зіткнення. Безпосередній розподіл консервації здійснюється у Вінниці.
– Коли в перші дні нас почали “завалювати” м’ясом, народилася ідея – робити тушонку. Адже ще легко можна було “наколядувати” банок, кришок та решту інгредієнтів. А також було купа людей, які хотіли бути корисними і в яких були автоклави. Тож ми це все об’єднали, – розповідає волонтер Олександр Царевський.
Як наслідок, наразі роблять “домашні” консервації з суто м’ясних продуктів (з курятини та свинини) або мікс з різноманітними кашами (пшоняною, перловою, гречаною тощо).
Наразі обсяг виробництва тушонки становить в середньому 4000 банок на тиждень. Виготовляють їх на п’яти точках в різних районах області.
В результаті такі “закрутки” відправляють на передову або точково в місця гуманітарної катастрофи.
Як допомогти волонтерам: можна залишати чисті банки та кришки для закрутки у Вінниці на лісоторговій базі (вул. Максима Шимка, 9). Час роботи точки збору з 10:00 до 16:00.
Бафи, носилки, спіднє та пошиття інших речей для військових
– В ательє однієї з військових частин дружини захисників почали шити окремі елементи одягу для військових. Шапки шили ще з 2014 року. Щодо іншого – бафів, балаклав і т.д. – налагодили виробництво вже після отримання лекал.
…Що ж до спіднього, то почалось все з того, що одна з українських частин потрапила під обстріл градами. Згоріли всі речі, тож військові фактично залишились з тим, в що були вдягнені. Тому ми отримали від них величезний запит, в тому числі, на спіднє. На четвертий чи п’ятий день війни всі магазини були закритими, однак хтось підігнав тканину. А далі “завертілось”, – розповідає Олександр Царевський.
Крім цього, волонтери вже пошили близько десятка тканинних носилок.
Як допомогти волонтерам: для пошиття одягу допомогти можна коштами. Реквізити для допомоги:
Приватбанк
4149 4993 9302 2932
Романюк О.М.
Western Union/MoneyGram
Romanyuk Olha
Крім цього, корисним для волонтерського виробництва (для носилок, поясів тощо) будуть стропи (шириною 2 см та 4 см). Залишати їх можна у Вінниці на лісоторговій базі (вул. Максима Шимка, 9). Час роботи точки збору з 10:00 до 16:00.
Пічки для тепла та приготування їжі
Ще одна група волонтерів у Вінниці намагається допомогти військовим та цивільним зігрітись самим та розігрівати їжу без електроенергії – за допомогою спеціальних пічок, що працюють на дровах.
Волонтер Дмитро Вєтошкін розповідає – спершу допомагали іншим волонтерам робити протиколісні шипи. А потім виникла ідея переробити старі газові балони на пічки для фронту. Результат перших екземплярів був вдалим.
– Ми почали збирати через фейсбук газові балони та почали варити такі пічки. Потім виявилось, що балонові пічки потребують певної модернізації. Адже вони добре гріють зимою чи в холодну погоду, але військові в окопах чи цивільні в містах без електрики потребують якось швидко приготувати їжу. Без електрики і з неперебірливим паливом – гіллям, ріщам тощо.
Тому прийшла ідея робити також пічки з реактивною тягою. Такі використовуються, наприклад, в туризмі, де вони часто розбірні. Але в нас вона цільна, бо в екстримальних умовах є необхідність її просто забрати за ручку без зайвих витрат часу. На них можна швидко, за 5 хвилин підігріти їжу, за 15 хвилин – щось зварити, – розповідає Дмитро.
Інструкції щодо того, як зробити пічки знайшли в мережі. Наразі пан Дмитро разом з кількома іншими волонтерами створює дві моделі пічок – наразі їх відправляли до Харківської, Сумської, Запорізької областей. Тому наразі є потреба в металі.
Як допомогти волонтерам: Потрібен метал (старі балони, профільна квадратна труба зі стороною 80-120 мм, профільна труба 40х50мм, листовий метал товщиною 1,5-2 мм, арматура діаметром 8-12 мм), термостійка фарба, електроди, газ, рукавиці та відрізні, шліфувальні і зачисні диски. Для цього можна написати на фейсбук-сторінку Дмитру.
Також волонтерів можна підтримати фінансово:
Приватбанк 4149 6293 8662 8663
Монобанк 44411144 29611989
Ремонт стаціонарних телефонів для зв’язку на передовій
Також у Вінниці не лише створюють “крафт”, але й ремонтують для передової прилади зв’язку родом з минулого – стаціонарні телефони.
– Головна суть – що ці провідні телефони можна використовувати для зв’язку між батальйонами в окопах. Тобто, це не для тероборони, не для зв’язку між комунальними службами, а конкретно для зв’язку в окопах.
Адже зараз є проблема – рації глушать, а в найгірших випадках вороги можуть визначити, звідки йде сигнал і так вести прицільний вогонь.
Тому провідний зв’язок є більш надійним. Крім того, ми переробляємо стаціонарні телефони під живлення не лише від мережі. Чи не єдина проблема – наразі вже майже немає таких телефонів, – розповідає Влад Присяжний.
Зі слів волонтера, наразі вже зібрали до 100 телефонів, однак загалом запит військових складає понад тисячу одиниць. Ремонтує їх у Вінниці команда з близько 10 людей.
Як допомогти волонтерам: принести свої старі стаціонарні телефони будь-якої фірми волонтерам. Навіть якщо вони мають пошкодження. Разом з тим, телефони з барабаном набору номеру (моделі, на яких номер потрібно “крутити”) не підійдуть через специфічну електроніку. Для цього можна сконтактувати з волонтерами через інстаграм Влада Присяжного.
Пам’ятаймо – кожен з нас може долучитись до подолання ворога, навіть не беручи до рук зброї – допомагайте нашим воїнам необхідними їм речами, ставайте волонтером, донатьте волонтерам кошти чи просто працюйте, підтримуючи економіку.
Фото Зорини Гаджук, Влада Присяжного, Дмитра Вєтошкіна
Дякуємо!
Тепер редактори знають.