На День Вінниці центральною вулицею дозволили рух лише для ретроавтомобілів, серед яких елітна “міністерська”, англійське таксі та німецький “орел”.
Вздовж вулиці Соборної було припарковано понад 15 автомобілей різних моделей, років випуску та країн-виробників.
Тролейбус із 60-х возитиме вінничан на екскурсії
11-метровий “ЗІУ-5” 9 вересня нерухомо простоїть на тролейбусній зупинці. А вже після Дня міста він курсуватиме як екскурсійний, “на замовлення”. Свої звичні маршрути він від’їздив ще в 1965-1982 роках.
Як розповів водій тролейбусу Іван, цього року транспорт відреставрували, але практично все начиння залишилося тих років.
- На реконструкцію пішло два місяці, а робили все спеціально до Дня міста, – каже Іван.
Коли VежА прогулювался поміж припаркованих ретроавтомобілей, то помітила, що виставкою цікавилися як дівчата, так і хлопці, як жінки, так і чоловіки, як дорослі, так і малеча. Когось цікавить, який мотор стоїть в машині, а когось -можливість сфотографуватися з цікавою автівкою. Діти з неймовірним захватом крутять кермо, натискають кнопки та важелі.
“Запорожці” з 60-х теж “рулять”
Привертають увагу перехожих і три яскравих міні-автомобілі. Серед них і відома мотоколяска з кінофільму “Операція “И” та інші пригоди Шурика”. Автомобілі з 60-69-х років презентує вінничанам та гостям міста місцевий клуб “ЗАЗ-Фенікс”.
- Вона 1958 року, – каже президент клубу Костянтин Ніколаєв. – Перефарбована, бо їх робили простими, сірого кольору, непомітними.
А ось біля такої малолітражки 1963 року фотографувалися переважно дівчата, мабуть, через більш “дівчачий” колір.
“Міністерський” автомобіль на замовлення Сталіна
- Цей автомобіль замовляв Сталін для міністерського рангу, – каже власник Сергій Миколайович. – Його “списали” з американського “Б’юіка” останньої моделі. Пароплавом привезли на Горківський завод у Росії – розібрали, подивилися і зробили ось таку. Правда трохи переробили “під свою”. Однак розміри тих же підшипників так і залишилися американськими.
Як розповів пан Сергій, це перша модель Радянського Союзу, яку почали робити з металу, а не дерева: дах, підлогу, а ще встановили годинник та електроантену. А всього таких машин було випущено десь 18 тисяч. Це – ЗІМ (ГАЗ-12) 1955 року.
- Кожен додатковий рік такої машини оцінюється у 1000 доларів, – розповів власник автомобіля. – У Німеччині вона коштує 60 тисяч євро.
У Вінниці є один із небагатьох в Україні “Адлерів”
Це німецький “Адлер” 1939 року. Емблемою автомобіля є орел, що до речі й означає Adler в перекладі з німецької.
- Як я читав, їх всього випустили 5 295, – розповів власник автомобіля Валерій. – В Україні їх всього три чи п’ять, а у Вінниці – одна така. Рік тому я придбав її в Одесі за 6 тисяч доларів і продавати не збираюся.
“Кеб” для “Бітлз” та Гройсмана
Спеціально для Вінниці із Одеси замовили англійський автомобіль-таксі, які і нині їздять вулицями Лондона. А сьогодні “кеб” припаркований біля нової площі “Ліверпуль”, куди ніби підвіз легендарних музикантів “Бітлз”.
Як розповів водій Геннадій, це виставкова модель 1992 року і нею в Одесі ніхто не таксує. Крім того, не втримуючи емоцій, одесит одразу з радістю ділиться враженнями від того, що побачив у Вінниці перших осіб країни.
- Я вже сьогодні з президентом сфотографувався, з Гройсманом, Парубієм, – задоволено розповідає Геннадій. – Сьогодні – найкращий день з усіх.
Кіноавтомобіль
- Автомобіль марки “Русо-Балт” 1909 року випуску, – розповів водій Олег. – А тепер його знімають в кіно.
Як розповів пан Олег, випускали такі моделі з 1909 по 1918 рік, а розробкою займалися інженери кількох заводів часів царської Росії.
Ексклюзивний панцерник “Петлюра”
- Це англійський панцерник “Остін” часів Першої світової війни, – каже директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. – Такі були прийняті на озброєння в Російській імператорській армії. І коли в 17-му році імперія Романових зникла, подібні машини фактично перейшли в спадок і пішли на озброєння до українського війська.
Це реконструйований автомобіль, який раніше був у Вінниці в 1919 році. З минулого року йому оновили колеса, а ще потрібно доробити конструкцію під кулемет.
- В Україні це єдиний панцерник часів Української революції на ходу, – наголосив пан Федоришен.
Автомобілі-“розмальовки”
Окрім ретроавтомобілей, але вже по вулиці Грушевського була виставка з 15 сучасних автівок, серед них: Nissan Juke та Mitsubishi Outlander, які організатори віддали на “творчу поталу” вінничанам.
- Дітям дуже сподобалася наша ідея, – каже маркетолог автомобільного салону “Форд” Яна. – Потім ми такі яскраві і поїдемо до нашого автосалону, де будемо мити автівки. Я перед цим тестувала фарбу: брала “гуашку”, яка на водостійкій основі та має змитися.
Схоже, що ідея сподобалася не тільки дітям, а й закоханим парам, які старанно вимальовували “Наташа+Міша”.
Фото Андрія Завертаного, Ольги Мірошниченко та авторки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.