Суди зобов’язали Виконавчий комітет Вінницької міської ради надати учаснику АТО інформацію про наявність вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності, які можна було отримати безоплатно.
Відповідні рішення були прийняті у Вінницькому міському суді, Вінницькому апеляційному адміністративному суді та, зрештою, Верховному Суді (14 травня 2020 року).
Історія питання
Згідно з постановою Верховного Суду, позивач, як учасник АТО, у 2017 році звернувся до Виконавчого комітету Вінницької міської ради із запитом про доступ до публічної інформації. В ньому він просив надати інформацію про наявність вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності по місту Вінниця з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
Також він просив надати належні графічні матеріали вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числі із земель запасу, резервного фонду, які необхідні для дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність.
Учасник АТО хотів отримати землю безоплатно, відповідно ст. 121 та інших норм Земельного Кодексу.
У відповідь на запит позивача Виконком надав перелік земельних ділянок, які можуть бути передані на земельних торгах у формі аукціону, і додав перелік 58 таких земельних ділянок із зазначенням кадастрового номеру. Вільних земельних ділянок, які можуть бути надані для безкоштовної приватизації, у міськраді не зазначили.
Учасник АТО звернувся до Вінницького міського суду, який визнав протиправними дії Виконавчого комітету. Суд зобов’язав виконком надати повну інформацію за запитом АТОвця про наявність всіх вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності по місту Вінниці для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибної ділянки). Разом з тим, недостовірною відповідь виконкому суд не визнав, тож задовольнив позов частково.
Виконавчий комітет подав апеляційну скаргу на таку постанову, однак той залишив рішення міського суду без змін.
Після цього виконком звернувся до Верховного Суду з касаційного скаргою, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Постанова Верховного Суду та її значення
14 травня 2020 року Верховний Суд прийняв постанову у цій справі, якою залишив касаційну скаргу Виконавчого комітету без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін.
Зокрема, доводи виконавчого комітету, що запитувана інформація не була створена під час виконання суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків та не знаходилась в його володінні на момент запиту, а тому через її відсутність не могла бути надана на запит, колегія суддів Верховного Суду оцінила критично.
Позаяк, “як вбачається з відповіді на запит, відповідач не відмовив позивачу в наданні інформації на запит у зв`язку з тим, що не володіє такою інформацією, а лише надав перелік вільних земельних ділянок, які можуть бути передані на земельних торгах у формі аукціону, проігнорувавши прохання позивача надати інформацію щодо наявності земельних ділянок, права на які він може реалізувати не в загальному порядку, а як учасник АТО”.
Крім цього, суд вказав, що “до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов`язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову“.
Фактично, це означає, що відтепер не лише виконком Вінницької міської ради, але й інші аналогічні органи місцевого самоврядування по всій Україні в схожих ситуаціях матимуть додаткову підставу, аби надавати інформацію про наявність вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності для безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.
Адже в ст.13 ЗУ “Про судоустрій та статус суддів” вказано, що “висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами” та “є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень”.
Як зазначили у коментарі Vежі в Департаменті у справах засобів масової інформації та зв’язків з громадськістю, “у Департаменті правової політики та якості не коментують рішення суду. Пояснюють, що усі рішення суду є обов’язковими для виконання”.
Нагадаємо, станом на 2 березня 2020 року з реєстрацією в місті Вінниці обліковується понад 3 800 учасників бойових дій (вже звернулись з відповідними документами на отримання землі). Загальна черга станом на 2 березня становила 11 041 громадянина.
Фото – khpg.org
Дякуємо!
Тепер редактори знають.