Вчись або помри: в краєзнавчому музеї відкрили виставку про ігри та навчання давніх людей. ФОТОРЕПОРТАЖ

17:28
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Сьогодні у краєзнавчому музеї відкрили інтерактивну виставку, присвячену процесу навчання людини. Музейники вирішили показати, як саме змінювався ігровий та навчальний процес в людському житті з доісторичних часів і до пізнього Середньовіччя. 

Як відомо, в дитинстві гра є основним методом навчання. І саме здатність до навчання перетворила первісних людей на людей розумних. Враховуючи це, працівники Вінницького обласного краєзнавчого музею вирішили показати в які ігри грали люди мільйони років тому та як змінювався процес навчання протягом тисячоліть історії. 

Виставка “Школа темних віків” є доволі мінімалістичною, адже там представлено мінімум інформаційних стендів та артефактів. Вона більше розрахована на участь відвідувачів, їхні спроби відтворити ігри та процес навчання давніх людей. 

– В “Школі темних віків” ми пропонуємо вам пройти три основні уроки. Перший ми назвали легко і ненав’язливо “Вчись або помри”. Це школа палеоліту, – розпочала екскурсію кураторка виставки Ольга Грабовська

Під час першого уроку відвідувачі виставки можуть побачити стенд із зображенням різноманітних рослин. З одного боку таблички підписані та позначені трьома видами знаків: лікарські рослини – червоним хрестом, їстівні рослини – ложкою і виделкою, отруйні рослини – черепом та кістками. Ознайомившись із цим переліком, відвідувач може перейти до іншого боку стенду та спробувати зібрати необхідні для виживання рослини. Там немає підписів та позначок, тому покладатись варто лише на свою пам’ять. Вже обравши рослину, можна перевернути табличку і зрозуміти чи правильний вибір було зроблено.  

 

– Так можна уявити, що ви живете в суспільстві часів палеоліту, що вас відправили збирати трави і зрозуміти чи вижили б ви, – розповідає Ольга Грабовська. 

Також тут показали найдавнішу гру, в яку ймовірно грали первісні люди зі своїми дітьми ще 3,6 мільйона років тому. Свого часу вчені виявили кілька ланцюжків відбитків ніг гомінідів (людиноподібних приматів) в Танзанії, які збереглись у вулканічному попелі. Це були сліди ніг дорослого та дитини. 

– В одному місці ланцюжок, що належав дитині, переривається. Ці сліди дозволяють припустити, що дитина трималася за руку дорослого, підстрибнула і була перенесена, так само, як і сьогодні люблять забавлятися діти. Це унікальна знахідка, яка, втім, мало розповідає нам про дитинство в давнину, – розповідає Ольга. 

Другий урок має назву “Серйозні ігри” та показує іграшки давніх людей, розповідає про їхні ігри, а також дає змогу відвідувачам виставки самим пограти в деякі з них. 

Археологи досить часто натрапляють на дитячі іграшки. Йдеться про мініатюрні предмети, які трапляються майже в кожному трипільському поселенні. 

– Тут є мініатюрний посуд, багато інших виробів та брязкальця. Вважається, що вони були іграшками дітей трипільців. Також тут є мініатюрний посуд зарубинецької культури (ІІ ст. до н.е – ІІ ст. н.е. – авт.), а також слов’янських племен. 

Кілька років тому археологи знайшли пів десятка гральних фішок в могильнику черняхівської культури біля села Попівка, Липовецького району. Там же ж знайшли окуття, яке могло скріплювати гральну дошку. 

– Цими фішками могли грати в різні настільні ігри. До ХІІ століття дуже популярним комплексом настільних ігор були ігри типу “тавлія”. Ми створили робочу модель, з допомогою якої всі можуть зіграти. Тут є поле на дев’ять клітинок, команда захисників з білими фішками та королем і команда атакуючих з чорними фішками, – описує гру Ольга Грабовська. 

Ще однією грою в яку можуть зіграти відвідувачі виставки це кубар. Вважається, що ця гра не була поширена на теренах Вінниччини, втім в неї грали на сусідніх територіях. Суть гри полягає в тому, щоб за допомогою батога розкрутити дерев’яну дзигу і не дати їй зупинитись. Власне, як правильно грати в цю гру показав Сергій Лещинський з клубу історичного фехтування “Аркона”.   

Інша гра пов’язана з розвитком бойових навичок. Йдеться про гру зі списом, завданням якої є взяти спис в руки перпендикулярно до тулуба та двічі прокрутити його через себе, не розмикаючи долонь. 

Третій урок “Школи темних віків” пов’язаний з писемністю. Тут показані різні способи письма давніх людей. Окрім цього можна спробувати власноруч написати щось на восковій дощечці або на шматку берести. Варто зазначити, що старовинне знаряддя для письма та чорнила працівники музею виготовили власноруч, відповідно до тогочасних технологій. 

Виставка “Школа темних віків” триватиме до 29 вересня. Потрапити на неї можна щоденно з 10-ої до 18-ої години, окрім понеділка, коли в музеї вихідний.   

Фото Ольги Мірошниченко

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.