У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї доповнили діючу виставку “України щит” розділом “Герої мого краю. Азов”. Розділ присвячений загиблим в боях за Україну бійцям полку “Азов” з Вінниччини.
Сьогодні, 18 лютого, на відкриття прийшли, зокрема, рідні загиблих бійців: дружини, матері, батьки, сестри, а також побратими з “Азову”, в тому числі, визволені з полону захисники “Азовсталі” Назарій Гринцевич та Віктор Цебрик.
Загалом, вшанувати пам’ять захисників та відвідати відкриття виставки прийшли кілька десятків громадян, в тому числі також – музейники, студенти та просто небайдужі вінничани.
Додатковий розділ виставки присвячено 12 загиблим “азовцям”. Йдеться про: Богдана Демчука (позивний “Вогник”); Вячеслава Кушніра (“Мауса”); Максима Олексюка (“Максона”); Дениса Лабунського (позивний “Гром”); Романа Колмикова (позивний “Вахр”); Мирослава Вишневого (“Джіксера”); Станіслава Соколовського (позивний “Джура”); Ярослава Мороза (“Дракона”); Сергія Савчука (“Феліні”); Віталія Олійника (“Оскара”); Дмитра Забузнія (позивний “Мягкий”) та Віталія Діденка (позивний “Чечель”).
Поруч зі стендами, де вказано біографію кожного з бійців, також розмістили “Молитву українського націоналіста”. Згодом, ближче до кінця виставки, Назарій Гринцевич разом з присутніми зачитав молитву у пам’ять про полеглих побратимів та задля підтримки бойового духу.
В основі доповнення виставки – фото бійців, інформаційні довідки (біографія, спогади) та вірші, присвячені захисникам. Однією з ініціаторок експозиції була мати одного із загиблих бійців, Вікторія Колмикова. Її з командою музею познайомила, Світлана Ромашкан, яка присвятила низку віршів Героям Маріуполя. Деякі з них вона зачитала під час відкриття виставки.
Графічне оформлення виставки виконала Поліна Кушнір, дружина одного із загиблих захисників, згаданих у цій виставці. Дизайнерка співпрацює з бійцями “Азову” та їхніми рідними, але, каже, оформлення цієї виставки стало її першою великою роботою.
Загалом, протягом відкриття кожен з близьких та побратимів, хто хотів висловитись, підходив до мікрофона, аби згадати героїзм своїх рідних чи товаришів, віддати належне їхній відвазі та тій жертві, яку принесли захисники, аби вборонити свою країну від рашистських загарбників.
Ті ж, хто хотів якось згадати про захисників, висловити свої почуття, але з якоїсь причини не захотів чи не зміг сказати їх прилюдно, міг записати їх в книзі, розміщеній біля стендів із портретами бійців.
Присутнім рідним бійців також роздали прапорці з позивними Героїв, які вони встановили після завершення відкриття виставки.
Виставку можна відвідати щодня, окрім понеділка, з 10:00 до 17:00.
Нагадаємо, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї з 11 жовтня експонують виставку “України щит”, присвячену подіям Революції Гідності та російсько-української війни. На виставці представлені особисті речі, світлини, документи, військова форма та спорядження Героїв Небесної Сотні та воїнів російсько-української війни. Через популярність виставки її продовжили. Тому дати її закриття (як і її частини, присвяченої “азовцям” з Вінниччини) не визначено.
Батальйон “Азов” створений 5 травня 2014 року у м. Бердянськ як батальйон патрульної служби міліції особливого призначення (БПСМОП) МВС на підставі рішення Міністерства внутрішніх справ України.
17 вересня 2014 року наказом міністра внутрішніх справ України батальйон “Азов” було реорганізовано та розширено до складу полку міліції особливого призначення “Азов” МВС.
11 листопада міністром внутрішніх справ України було підписано наказ про переведення полку “Азов” до складу Національної гвардії України з подальшою до комплектацією його до бойового стандарту бригад Національної гвардії. Сьогодні підрозділ “Азов” – це окремий загін спеціального призначення «Азов» військової частини 3057 Національної гвардії України (джерело – сайт “Азову”).
Фото – Зорини Гаджук
Дякуємо!
Тепер редактори знають.