Сьогодні, 28 вересня, у Вінниці відбулася акція-флешмоб «Усиновлення – це любов назавжди». Її влаштували одночасно в усіх регіонах України, щоб привернути увагу до питань усиновлення та опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування в Україні.
Так, о 14:00 на Європейській площі близько півтори сотні дітей влаштували співочо-танцювальний флешмоб із жовтими та блакитними повітряними кульками.
Участь у ньому взяли не лише учні загальноосвітніх шкіл, а й діти, які залишилися без батьківського піклування, діти-сироти і діти, відібрані з сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах.
– Щороку 30 вересня в Україні відзначають День усиновлення, – розповіла Людмила Шафранська, начальник служби у справах дітей Вінницької міської ради. – А сім’я це не лише ті, хто може матеріально утримувати і дати дах над головою, а й ті, хто може вислухати і полюбити. Тому ця акція спрямована на популяризацію усиновлення і сімейних форм виховання.
Щодо самого флешмобу, тривав він не довго – всього дві пісні. Під час першої діти показали імпровізоване шоу з повітряними кульками, а на другій – роздавали їх перехожим. Відтак уся площа біля Вежі вмить замайоріла жовтим і блакитним кольорами.
Перед початком флешмобу його учасники також вдосталь повеселилися: менші діти бігали з кульками, а старші робили фото на пам’ять для соціальних мереж.
Також під час акції-флешмобу працівники служби у справах дітей роздавали перехожим інформаційні буклети «Як стати батьками» – своєрідні посібники для тих, хто хоче стати батьками, або патронатними вихователями для дитини. Однак не на всіх ця акція справила враження. Багато хто брав їх із ввічливості, а одна жінка навіть запитала: навіщо, якщо у неї є своя дитина?
А наприклад, вінничанка Оксана Бейхан, мама двох діток, зовсім іншої думки.
– Чесно кажучи, коли ми тільки одружилися з чоловіком, лікарі сказали, що є вірогідність, що ми не зможемо мати дітей. Тоді ми обговорювали можливість усиновлення, але потім я завагітніла. Думали пізніше когось взяти, але я народила вдруге. Тому поки що ми з чоловіком це питання відклали, – поділилася вінничанка.
Людмила Шафранська також розповіла, що на території Вінниці розташовані два інтернати і два реабілітаційні центри, зокрема обласний центр соціальної і психологічної реабілітації, вихованці якого взяли участь у флешмобі «Усиновлення – це любов назавжди».
– У Вінниці є 240 дітей, позбавлені батьківського піклування, або сиріт. Але з них лише 23 дітей виховуються в інтернатах, решта – виховуються у сімейних формах: під опікою, у прийомних сім’ях, або дитячих будинках сімейного типу. Крім того в цьому році у Віниці усиновлено українцями троє дітей, а іноземцями – семеро.
Щодо стереотипів, пов’язаних із усиновленням, Людмила Шафранська зазначила, що зазвичай батьки переживають за генетичні нахили дитини, але запевнила, що «насправді 70% її подальшої долі залежить від виховання, сім’ї і сімейних традицій. І якщо батьки щиро відкрили для дитини своє серце, то й вона відповість тією ж любов’ю і розумінням».
На сьогодні на обліку дітей, які можуть бути усиновлені, в Україні перебуває понад 17 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За період з 2008 по 2017 роки було усиновлено 27 035 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них: громадянами України – 18 748.
Позитивні успіхи за останні роки – усиновлення дітей родинними групами. Так, у 2017 році 188 сімей громадян України усиновили дітей з братами та сестрами (по 2 дітей – 160, по 3 та більше дітей – 28).
За оперативними даними служб у справах дітей, на обліку кандидатів в усиновлювачі кожного року в середньому перебуває близько 1 700 сімей.
Однак для 75-80 % з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти віком від 0 до 6 років, без братів/сестер, а також без проблем із здоров’ям.
Водночас діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, незалежно від їх віку та стану здоров’я, мріють про сімейний затишок, про люблячих маму і тата (джерело – Міністерство соціальної політики України).
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.