Урожай на півдні та центрі Вінниччині страждає від посушливого літа

13:31
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Урожай культур пізньої групи в південних та частково центральних районах Вінниччини може постраждати через відсутність достатньої кількості опадів. Йдеться, зокрема, про врожай кукурудзи, цукрового буряка, сої та соняшника.

Про це Vежі повідомив Ігор Федчишин, начальник відділу виробництва продукції рослинництва та лісових насаджень Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації.

Так, через несприятливі кліматичні умови, зокрема, відсутність дощів та, як наслідок недостатню кількість вологи у грунті, прогнозований урожай може бути не отриманий. Так, на окремих територіях немає або недостатньо вологи в грунтах глибиною до 1,5 метра.

До прикладу, як 24 серпня повідомили на сайті Національної академії аграрних наук України, у східній частині Вінницької області (в Липовецькому районі) запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під буряками цукровими складали лише 10 мм.

Це призводило до масового відмирання гички і відтоку вологи з коренеплоду у ґрунт. Ситуація оцінювалася як критична.

За інформацією НААН, враховуючи несприятливі гідротермічні умови, стан кукурудзи на більшості територій центрального, південного, частково східного регіонів країни оцінюється як близький до критичного, а місцями – як критичний. За підрахунками спеціалістів, втрата врожаю цієї культури в цьому році може сягати 30%.

На багатьох площах в Бершадському, Могилів-Подільському, Ямпільському, Гайсинському, Оратівському районах, практично всіх південних районах Вінницької області вегетація кукурудзи та соняшника завершилася, тому деякі площі, засіяні гібридами з великим FAO (індексом скоростиглості – авт.) дійсно постраждали – зазначив Ігор Федчишин та додає, що йдеться також частково й про центр області.

Наразі представники Департаменту виїжджають на місця, роблять аналіз потенційної врожайності, визначають її і на основі цього дають рекомендації. До прикладу, кукурудза чи соняшник залишається, вже з меншими показниками врожайності, або, як варіант, переводиться в силос, за умови, що є відповідне тваринництво.

Зі слів чиновника, постраждали чи можуть постраждати, зокрема, всі основні культури пізньої групи – кукурудзи, цукрового буряка, сої та соняшника.

Також чиновник звертає увагу, що урожай постраждав вибірково, а не, наприклад, повністю в певному районі. Так, “залежно від підбору сортів та гібридів, попередників, обробітку, дотримання сівозміни може бути одна площа в нормальному стані, а сусідня, за кілометр, вже в критичному”.

Тому Федчишин підкреслює, що “чутки, які з’являються в пресі щодо того, що нібито “все пропало” не відповідають дійсності”, а врожайність у цьому році, вірогідно, відповідатиме середньому врожаю за останніх 5-10 років. Можливе зниження врожаю може виглядати контрастним через рекордні врожаї попередніх років.

У Вінницькій ОДА звернулись до Міністерства аграрної політики та продовольства України з проханням розглянути питання по відшкодуванню можливих втрат аграріям. Або, якщо ж фінансів на це у Міністерства не буде, то, як варіант, відтермінувати платежі по кредитних зобов’язаннях, “в тому числі по договорах по матеріально-технічних цінностях, по договорах позики, по розрахунках з податковою”.

Про відтермінування йдеться в контексті того, що несприятливі погодні умови в області можуть визнати форс-мажорними обставинами.

Разом з тим, наскільки саме може знизитися врожайність цьогоріч, у Департаменті не можуть сказати та зазначають, що врожайність певних територій ще може змінитись через сприятливіші чи несприятливіші погодні умови.

Фото – Латифундист

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.