Екоактивісти розпочинають експеримент з впровадження у Вінниці ще одного виду сортування сміття – компостування. Якщо вдасться, то містяни зможуть безкоштовно озеленювати двори будинків і навіть вазони в квартирах.
Організатори такого екоексперименту – молодіжна організація «Наше Поділля». Її активісти вирішили спробувати розповісти мешканцям одного із будинків мікрорайону «Старе місто» про варіант поводження з органічними відходами. Вони пропонують «дати нове життя» органічному сміттю. Суть у тому, що мешканці будинків будуть викидати рештки їжі не в смітник, а в спеціальний ящик-компостер. У ньому відбуватиметься біологічний процес розкладання у результат чого можна отримати гарне добриво для дерев та квітів.
- У нас як правило всі органічні відходи, включно з листям, хочуть вивозити з міста, через що місто втрачає багато поживних речовин. Наприклад, дерева виймають поживні речовини з землі, а ми вивозимо ті речовини за місто, – розповідає голова ГО «Наше Поділля» Юрій Степанець.
Загалом це ініціатива кількох активістів організації спільно з волонтером Рені із Франції, який розповів, що в Європі ніхто не викидає сміття просто так.
- Насправді люди не вивозять те, що корисно для міста. Компост – це гроші. І часто такий компост потрібен садівникам, які, до речі, люблять доглядати за компостами, – каже Юрій Степанець. – У кого є вазони, ті стикаються з тим, що час від часу потрібен для них ґрунт. Щоб його дістати треба піти в магазин і купити. Але його можна не купувати, а зробити самому.
Компостер – це ящик у якому зберігаються органічні відходи, змішані з листям задля їх подальшої переробки (компосту).
Крім того, протягом знищення 1000 кг сміття виробляється 1900 кг вуглекислого газу. Тоді як при компостуванні – лише 2,5 кг СО2.
В компостер можна класти фактично всі рештки їжі, які залишаються в процесі приготування: шкірка від овочів, черствий хліб, заварка від чаю, кави тощо. Як зазначають організатори, потрібно бути уважними з м’ясом, кістками, рибою та молочною продукцією. Тому всі деталі організації та процесу компостування розкажуть уже при зустрічі, яка відбудеться в суботу, 4 листопада, о 11:00 в дворі будинку по вулиці Якова Гальчевського, 1А.
Мешканців будинку поінформують про можливе встановлення урбан-компостера в їхньому дворі та як слідкувати за біопроцесом, щоб не було неприємного запаху, щурів та комах.
Організатори кажуть, що допомагатимуть у створенні компостера, однак мешканцям доведеться самотужки за ним доглядати. Взагалі це має бути невеликий ящик, аби було зручно час від часу перемішувати відходи.
Крім того, екоактивісти сподіваються, що в процесі догляду за компостом вінничани зможуть дізнаватися і про інші види сортування та поводження зі сміттям.
Загалом, за словами пана Степанця, якщо люди погодяться на встановлення такого урбан-компостера, тоді активісти продовжать поширювати ідею компостування і в інших мікрорайонах Вінниці.
Фото provillage.com
Дякуємо!
Тепер редактори знають.