-
30 Жовтня/ 20:15Головне на Vежі
Публікація30.10.1820:15
“Україна знову з’являється на радарах міжнародних компаній”: інтерв’ю з президентом Американської торговельної палати. ФОТО
Чим приваблива Україна і зокрема Вінниця для інвесторів на світовому ринку? Чому саме в наше міста міжнародні інвестори мають вкладати багатомільйонні доларові інвестиції?
У вівторок, 30 жовтня, у Вінниці презентували та обговорили інвестиційний потенціал міста. Окрім представників міської та обласної влади, а також підприємців, які працюють на території міста, до Вінниці запросили фахівців, які якнайкраще розуміються на потребах інвесторів та працюють задля того, аби зробити Україну цікавішою для бізнесу.
Одним із головних спікерів заходу на запрошення Департаменту економіки та інвестицій ВМР став Президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер. Посівши посаду навесні 2015 року, він став головою організації, яка об’єднує понад 600 компаній і партнерів, які інвестують в Україну. До речі, з них лише 30% є дійсно американськими, інші – великі міжнародні та українські компанії, які інвестують, створюють робочі місця та сплачують податки до бюджету.
– Американська торгова палата працює вже 26 років і протягом цього часу спостерігає за тим, як розвивається бізнес та які умови для ведення існують в Україні. Ми можемо з впевненістю сказати, що за останні чотири роки стосунки між бізнесом і владою (центральною та особливо з місцевою) – це найкращий діалог, який був за чверть століття. Багато змінилось і це дійсно дає великі можливості і ми зараз бачимо, що компанії все більше дивляться на Україну, як на напрямок для їхніх інвестицій у різні сектори. Вчора я мав телефонний дзвінок зі Сполучених Штатів від інвестора, який саме дивиться на Україну, різні міста. Сказав їм, що сьогодні буду у Вінниці і вони мене дуже просили довідатись більше. І це потенційно нове надходження інвестицій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: $1500 для комбайнера, “яблуневий рай” і шлях до “польських” зарплат: чим приваблювали американських інвесторів у Вінниці. ФОТО
Як розповів Андрій Гундер, 83% компаній-членів Американської торговельної палати бачать ріст їхнього бізнесу у 2018 році та перспективи розвитку, а це означає збільшення заробітних плат та збільшення інвестицій в Україну. «Наше завдання – доносити до цих компаній, які ще не тут, що є можливість розвивати бізнес у Вінниці», – зазначив п. Андрій.
VежA змогла декілька хвилин поспілкуватися із Президентом Американської торговельної палати в Україні та дізнатися більше про те, як сьогодні сприймають Україну у міжнародних компаніях, чим Вінниця може зацікавити інвесторів та якою він бачить українську економіку у найближчі роки.
– Пане Андрію, за три роки, протягом яких Ви очолюєте Американську торговельну палату, як змінились настрої іноземних інвесторів щодо України?
– Якщо ми подивимось на ВВП, то у 2014-201515 році його зменшення було майже 15%. Останні два роки ми помічаємо, що дійсно є ріст – 3-3,2% ВВП і це інвестори бачать. Головне – це дійсно зрозуміти, що на ті компанії, які вже працюють, дивляться майбутні інвестори. Серед наших компаній-членів десь 83% позитивно налаштовані на наступні роки, тому зараз гарний час, компанії почувають себе досить комфортно і все більше компаній дивляться, що там в Україні. Кожного тижня у нас є компанії, які приїжджають, звертаються і хочуть знати, що тут відбувається. Вони хочуть знати про умови ведення бізнесу і це саме наша робота розказати їм про можливості та виклики. Загалом, зараз тенденція досить позитивна.
– Згідно із щорічним опитуванням торгівельної палати, для інвесторів корупція все ще лишається таким проблемним питанням. Ніби й помічають її зменшення, але вона існує.
– Сприйняття корупції дійсно лишається і ми зараз намагаємся зрозуміти, наскільки це чимось загальним. Тому що чим більше про корупцію говорять, з’являється сприйняття, що вона (корупція – ред.) є, але ми зараз хочемо чітко зрозуміти чи ті компанії, які зараз працюють в Україні, протягом останнього року зустрічалися з корупцією. Ми зараз проводимо це дослідження і презентуємо в грудні, щоб зрозуміти, куди рухатись далі.
За результатами щорічного опитування Американської торгівельно палати, 36% респондентів вважають, що рівень корупції знизився, а Національне антикорупційне бюро України, на думку більшості респондентів, є антикорупційним лідером у 2017 році. Половина опитаних вважає запуск електронних декларацій найбільшим успіхом в антикорупційній боротьбі за останній рік. 76% представників бізнес-спільноти не вважають за необхідне вдаватися до корупції, аби мати більше шансів на успіх в Україні – Опитування Палати щодо сприйняття корупції, презентоване на початку 2018 року.
– Судова система – це ще досить актуальне питання. Потрібно щоб компанії відчували верховенство права. Ми говорили про довіру (між інвесторами та владою – ред.) і ось саме тут видно це верховенство права, що коли є спір між бізнесом чи органами влади, щоб тоді зрозуміти, що можна піти до суду і мати справедливе вирішення цієї справи.
– На Вашу думку, чи достатньо роблять для подолання корупції? Системи Prozzoro, створення НАБУ та НАЗК, Антикорупційний суд?
– Важливо, щоб воно запрацювало. Щоб були судді, які реально працюватимуть. У нас є три напрямки, на яких ми зосереджуємося: превенція, розголос та покарання. Тобто, превентивні заходи – це починаючи від того, щоб державним чиновникам платити нормальні зарплати, вводити різні електронні сервіси, де можна буде зменшити людський фактор, тому що конверт з готівкою в комп’ютер не можна запхнути. Далі – розповідати про такі факти, name and shame (назви та присором – ред.). Громадянське суспільство і преса – дуже важливу роль відіграють в цьому. Останнє – покарання і якщо є якісь злочинці, які займаються корупцією, щоб для них було покарання і так відштовхувати інших від спокуси цим займатися.
– Зараз, перед виборами, певні політичні сили загострюють питання щодо співпраці України та МВФ. Мовляв, ми можемо й самі впоратися. Наскільки такі політичні лозунги виправдані і чи не налякають вони потенційних інвесторів?
– Наша позиція була і лишається такою, що співпраця з МВФ – це один із ключових аспектів, щоб було зростання економіки. Ми говорили і будемо говорити, що така співпраця є надзвичайно важливою.
– Думаю, що популізм зараз є у багатьох країнах Європи і світу, тому багато хто розуміє, що перед виборами в Україні буде чимало популізму, але, якщо дивитись реально, то хто б не був (при владі – ред.), я думаю, що вони зрозуміють наскільки важливим це є. Гадаю, що співпраця з МВФ буде продовжуватися.
-Якщо відходити від загальнодержавного до локального рівня. Чим міста не мільйонники, як Вінниця, можуть бути привабливими для інвесторів? І що має влада на місцях робити, аби заохочувати до себе?
– Вінниця – це дійсно прекрасний приклад того, як запрацювала інвестиційна привабливість. Головне – це комунікація та побудова довіри. Це можна бачити на конкретних прикладах, які компанії вже працюють тут. Якщо їх запитати як їм тут, а вони скажуть, що все супер, тоді це дає довіру, що можна й іншим компаніям заходити. Думаю, дійсно важливо на прикладах показувати, розказувати, тому що дійсно краще побачити раз, ніж слухати обіцянки. Тому, я думаю, що Вінниця зараз на правильному шляху і гадаю, що після сьогоднішньої події ми будемо доносити ці меседжі іншим інвесторам та компаніям. Я дійсно дуже приємно вражений тим, що сьогодні бачу.
– Ви зазначали, що одна американська компанія вже з Вами радилась щодо міста, яке обрати в Україні. На що такі компанії звертають увагу в першу чергу у містах?
– Так, у них, звичайно, є декілька складових. Інфраструктура, кадри… Вони дивились на один регіон, але їм сказали, що там з кадрами складно, тому питання чи можна забезпечити тут кадри для інвесторів. Ці питання всіх зараз турбують. До речі, я написав статтю, де це питання підіймаю і що можна зробити Уряду, тому що це питання дійсно всебічно підіймається.
– У своїх інтерв’ю 2015 року Ви казали, що тоді економіка України була на дні, але прогнозували її ріст у наступні 5-10 років. Чи нічого не змінилось у Ваших прогнозах?
– Абсолютно. Це ми бачимо – цього року ріст 3.2-3.4%, але в компаніях це значно більше. Є ті, в яких 10-15% зросту, що є позитивно. Україна починається знову з’являтися на радарах міжнародних компаній, вони дивляться, які наші ринки найбільше зростають. Україна зараз серед тих ринків, які повернулися до росту, а інвестори і генеральні менеджери бачать: «Ага, якщо ми дивимось на весь світ, то Україна – це країна, де йде ріст». Тому зараз ми бачимо досить цікавий час і ми з таким задоволенням спостерігаємо це і працюємо, щоб це підкріпити новими інвестиціями.
Наприкінці презентації інвестиційної привабливості Вінниці, Андрій Гундер зазначив, що його приємно вразило те, що він побачив у Вінниці та наголосив що підтримка бізнесу зі сторони місцевої влади є надзвичайно важливою. Також він висловив сподівання, що незабаром повернеться у Вінницю, але вже з конкретними прикладами співпраці, або навіть на відкриття якогось нового підприємства.
Читайте також: $1500 для комбайнера, “яблуневий рай” і шлях до “польських” зарплат: чим приваблювали американських інвесторів у Вінниці
Фото Андрія Завертаного
Читайте також:
На Вінниччині десять рятувальників отримали подяки й грамоти
Дякуємо!
Тепер редактори знають.