На Вінниччині держава продовжує відбирати майно профспілок. Ми уже розповідали про судове протистояння у Немирові між прокуратурою області та колективом санаторію «Авангард». В останнього держава хоче відібрати будівлі. Аналогічна ситуація відбувається у Вінниці з турклубом «Меркурій»
Прокуратура Вінницької області подала позов до суду проти туристичного клубу «Меркурій», що розташований в центрі Вінниці, за адресою, Пушкіна, 40-42 аби виселити його з того приміщення, де клуб знаходиться з кінця 70-х років минулого століття. Свою позицію служителі Феміди пояснюють діями з боку колишнього керівництва клубу, яке, на думку прокурорів, вчинило незаконно щодо даного приміщення.
«Меркурій» незаконно привласнив державне майно», – прокуратура
Стисло позиція прокуратури полягає в наступному: майно профспілок, яке вони набули за часів СРСР, наразі вважається державним. Оформлення права власності на це майно в місцевих органах влади, які відбувалися в різні роки – незаконні. А вести комерційну діялність в державних приміщеннях і отримувати за це прибуток – тим більше не можна. Розлогіше свою позицію Вінницька обласна прокуратура пояснила на власному сайт:
«При здійсненні конституційної функції представництва інтересів держави в суді прокуратурою Вінницької області виявлено факт привласнення державного майна приватною юридичною особою.
За час існування Союзу РСР різним профспілковим організаціям, для здійснення діяльності, передано у відання (користування) державне майно. Зазначене майно залишалось державною власністю та могло відчужуватись лише уповноваженими державними органами.
У радянські часи в області існував профспілковий туристичний клуб “Меркурій”, який користувався двома будівлями державної власності по вул. Пушкіна, 40, 42 у м. Вінниці. Після проголошення незалежності України майно туристичного клубу “Меркурій” залишилось у державній власності та продовжувало безоплатно використовуватись туристичним клубом.
У 1991 році клуб реорганізовано у профспілкову організацію Вінницький туристсько-спортивний союз. Акціонерним товариством федерації профспілок “Укрпрофтур” у безстрокове користування цій організації передано все профспілкове майно, яке перебувало на балансі Вінницького міського туристичного клубу “Меркурій”.
Однак у подальшому, в 1995 році, утворено громадську організацію “Вінницький туристсько-спортивний союз”. ЇЇ засновниками (а, отже, і власниками) стали 4 фізичних особи.
У 2001 році посадові особи громадської організації подали до виконавчого комітету Вінницької міської ради документи щодо оформлення права власності на нерухоме майно, не згадавши, що будівлі по вул. Пушкіна, 40, 42 у м. Вінниці є державними та передавались лише в користування.
На підставі недостовірних документів того ж року виконавчим комітетом прийнято рішення про оформлення за громадською організацією “Вінницький туристсько-спортивний союз” права власності на вказані будівлі, загальна площа яких склала 1098 м кв. Таким чином, державне майно площею майже 1,1 тис м кв безоплатно перейшло у власність приватної громадської організації.
На цей час у спірних приміщеннях здійснюється комерційна господарська діяльність – розташований ресторан “Вєтєр Странствій”.
З метою захисту інтересів держави прокуратурою подано до суду позов в інтересах Фонду державного майна України про визнання незаконним та скасування вищевказаного рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради, визнання права власності на зазначені будівлі за державою в особі Фонду державного майна України та зобов’язання громадської організації “Вінницький туристсько-спортивний союз” їх повернути.
«З позицією прокуратури не згодні, оскаржуватимемо її в суді», – «Меркурій»
В свою чергу керівництво туристичного клубу «Меркурій» інакше бачить ситуацію, ніж прокуратура області.
– Коли прокуратура каже, що майно «Меркурія» належало державі – це не зовсім так. Бо це було і є профспілкове майно, – розповідає президент Вінницького туристично-спортивного союзу Лариса Пащенко. – Інша справа, що згідно радянської Конституції 1978 року, усе майно в державі – профспілкове, комунальне (окрім приватного) – вважалось державним. В 1991 році власність профспілок не перейшла у власність держави як про це каже прокуратура. Уся власність радянських профспілок перейшла у власність Незалежних профспілок України і вони встигли усе законно оформити до того, як потому державою було запроваджено мораторій на переоформлення усіх документів.
В 1992 році майно «Меркурію» було передане ВТСС – Вінницькому туристичному спортивному союзу який був створений у 1991 році. У статуті Союзу уже тоді було сказано, що «майно передано на праві повного господарського відання без права відчудженя» і його ніхто не відчуджував за ці роки. Форму власності ми не міняли – вона як була колективною за часів перебування турклубу у профспілках, так і залишилась. А державна це власність чи профспілкова – питання й досі відкрите, бо на законодавчому рівні ще не визначили – чиє воно.
І ми не безоплатно використовували це приміщення: ми самі його будували, самі тут усе створювали і примножували. У нас найменшому з нашим «меркурійців» 6 років, найстаршому 89. Люди душу вклали в створення нашого клубу. У нас 18 майстрів спорту по туризму вийшло зі стін нашого «Меркурія», велике число кандидатів в майстри спорту, зараз йдуть наші експедиції в Південній Америці і на Памірі, встановили там символи України – прапор і герб. У нас першопрохідців було чимало, наприклад на Камчатці є перевали названі вінницькими назвами. Наші команди з водного туризму займають перші місця по Україні і є призерами світових чемпіонатів у Монголії, Норвегії, Казахстані, Швеції. В цьому році дві команди з Вінниці беруть участь знову в таких змаганнях.
Що стосується чотирьох фізичних осіб які фігурують у словах прокуратури – як «засновники і власники» – то власників у громадських організацій не буває, тут засновниками є весь колектив, і власником теж. Згідно закону, коли реєструється громадська організація обов’язково потрібно вказувати кілька чоловік засновників, достатньо трьох. Якби було потрібно всіх вказувати засновників то ми мали б вказати біля трьох тисяч імен, стільки було на момент реєстрації ВТСС. Тому записали 4 людей, двоє з яких уже покійні.
«Приватної громадської організації», як нас називають в матеріалі прокуратури – не існує в природі. І розпаювати власність такої громадської організації як наша згідно закону не можна. Наші будівлі можуть в разі необхідності перейти такій самій як ми неприбутковій організації. Державі наші приміщення відійдуть тільки в разі ліквідації нашого «Меркурія» – так записано у нас в статуті.
Щодо слів про подання в 2001 році на виконком Вінницької міської ради документів щодо оформлення права власності на нерухоме майно, то це питання я для преси зараз не коментую. Ми будемо його коментувати в суді на основі документів які у нас є. І так само в суді коментуватимемо слова прокуратури про те, що «на підставі недостовірних документів того ж року виконавчим комітетом прийнято рішення про оформлення за громадською організацією “Вінницький туристсько-спортивний союз” права власності не вказані будівлі». Бо це ще не доведено і це спірне питання. А в 2001 році виконком вчинив законно виносячи рішення про право власності на ці будинки – про це свідчать документи.
А щодо спірних приміщень де, як пише прокуратура здійснюється комерційна господарська діяльність, там не господарська діяльність у нас, а непряма господарська: ми здаємо в оренду ті приміщення як нам дозволено. І ресторан там не «Ветер странствий», а «Єреван». І узагалі – у нас в державі діє презумпція невинуватості і поки це, що пише прокуратура не буде доведено у суді – ніхто не має права виставляти це на загал як доведений факт.
Ми будемо судитися – хто правий, а хто ні. Бо ми бачимо яскравий приклад туристичного готелю «Поділля» в центрі міста у якого теж держава хотіла відібрати приміщення, але ця оргаізація не здалась і майно залишись у неї. Ми теж будемо боротись. На недавніх зборах ВТСС на яких були присутні 120 наших членів усі, як один заявили, що не віддадуть наше приміщення. Люди були готові йти вже скати палити… ледве втримала їх.
У Лариси Пащенко ми поцікавились, чи не виникало у неї думки аби перевести «Меркурій» у комунальну власність на баланс міста. Президентка турклубу відповіла, що не відкидає такого можливого розвитку подій.
– До комунального власника у вигляді ВМР у нас немає претензій, бо свого часу при колишньому президентові «Меркурія» Володимирові Бондарчуку місто надавало турклубу певну допомогу. А державою тут і не пахло, – зауважила пані Лариса.
Чи готове місто узяти на свій баланс туристичний клуб ми запитали у Вінницького міського голови Сергія Моргунова. Відповідаючи на запитання мер міста відповів, що це цікава ідея в плані розвитку туризму у місті та зауважив, що місто не проти було б узяти «Меркурій» до себе, але тільки в тому разі, коли він сам побажає цього.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.