Агата Крісті, Джордж Орвел, Рей Бредбері, Курт Воннегурт, Мілан Кундера, Умберто Еко та Маріо Варгас Льйоса – ці письменники вже давно вважаються класичними: їхні твори вже багато років лишаються бестселерами в усьому світі, а самі автори – лаурета Нобелівських та Пулітцерівських премій. Секрети писання цих людей намагалися розкрити 23 грудня у Вінниці на презентації в книгарні “Є”.
Книга Ростислава Семківа «Як писали класики» вийшла у молодому видавництві Publum, котре заснували Дмитро Стретович та Ірина Осадчук. Дана презентація була заключною цього року у книгарні «Є» і завершальною у промо-турі видавництва на підтрмку дебютної книги.
Ростислав Семків – автор, літературознавець, критик, перекладач, директор видавництва «Смолоскип», доцент літературознавства Києво-Могилянської академії, в.о. директора Українського інституту книги. Стажувався у Гарвардському університеті. Лектор Центру літаратурної освіти. Член журі багатьох літературних премій.
Минулої п’ятниці, 23 грудня, автор книги з одним із засновників видавництва Publum Дмитром Стретовичем приїхали до Вінниці, щоб розповісти як писали письменники, котрими захоплюється весь світ.
- Щодо цієї книжки, то часто запитують чи взагалі можна ось так взяти і навчитись писати та чи допоможуть поради, які тут подані. Ці люди, тексти яких я резюмую та переказую у книзі, вони вірили, що ці поради потрібні і допомагають, – розповідає Ростислав Семків.
Об’єднує всіх цих авторів те, що в певний період вони вирішили, що потрібно написати книгу про те, “як писати”. Загалом у семи авторів є близько 10-11 книг з порадами. Як зазначив пан Семків, кожен із них у своїй книзі у певній мірі хвалить себе.
- Це є найперший переказ їх робіт, який я намагався скомпонувати у таку книгу. Всі автори говорять про те, що їх поради не зроблять вас відразу геніальними, але можуть бути корисними для тих, хто прагне розвивати свої письменницькі здібності, – розповідає про авторів літературознавець.
Про кожного із авторів є окремий розділ, який складається з кількох частин. Книга сама по собі дуже цікаво зверстана: тут багато підкреслень, виносок, інфографік і подібних дизайнерських «фішок». Кожен розділ розпочинається із загальної інформації про автора, основних дат його життя, а далі йдуть вже безпосередньо поради від самих авторів. Тут багато гумору, смішних та цікавих ситуацій, а сама книга написана в легкому та доступному стилі.
- Ми вирішили, що таких порад мало і в кінці кожного розділу є моє завершальне есе, де я намагаюсь розповісти про ті секрети авторів, які вони самі приховали, – розповідає Ростислав Семків.
Книга народились після завершення Курсу письменницької майстерності від Центру літературної освіти, який існує вже три роки. Він проводиться двічі на рік і триває два місяці. Тут відомі українські письменники на лекціях розповідають з власного досвіду про те, як писати.
- Минулого року в організаторів з’явилась ідея зробити курс «Як писали класики» і зосередитись на аналізі тих книг, які вони написали. Як підсумок, було написано саме цю книгу, – поділився історією створення видання пан Семків.
Під час презентації автор книги «Як писали класики» розповідав структуровано і коротко, розділивши поради класиків за декількома рівнями: сюжет, техніка і стиль.
На подію прийшло близько тридцяти людей різного віку. Публіка активно ставила запитання про те, чи буде книга про українських класиків, з ким було простіше, а з ким складніше працювати та чому саме цих авторів вибрав пан Семків для даної книги.
Літературознавець також розповів, що за кордоном є популярний курс Creative writing, де розкривають певні секрети про те, як писати. В Україні такі курси є лише в Києво-Могилянській академії, Українському католицькому університеті у Львові та у вінницькому педагогічному університеті.
Ростислав Семків під час презентації багато жартував, коротко розповідав про творчість кожного автора, про основні теми їх творів, а також про техніку роботи над книгами кожного. Окрім того, він намагався порівнювати письмо різних авторів та проводити аналогії у їхніх життях.
Наприкінці презентації у книгарні не стало світла: пан Семків жартував, що то можливо дух якогось письменника (до прикладу, Кафки про якого перед тим говорилося) образився, що про нього не написали і прийшов. Завершення презентації та автограф-сесія відбулася вже при світлі свічок та ліхтариків зі смартфонів, що додало їй ще більшої містичності.
Інтерв’ю з Ростиславом Семківим та Дмитром Стретовичем, що вони дали вже після презентації ексклюзивно для Vежі, читайте згодом на нашому сайті.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.