Публікації за датами

  • 08 Травня/ 14:35

    Vinnytsia

    Публікація08.05.1914:35

    Автор:Юлія Плахтій

    У Вінниці відкрили першу станцію “глибокого” сортування сміття. ФОТО

Сьогодні, 8 травня, у Вінниці офіційно відкрили сортувальну станцію, куди можна буде принести два десятки видів вторинної сировини для її подальшої переробки.

Організація EcoHope, яка ініціювала цей еко-проект, облаштувала станцію в підвальному приміщенні одного з корпусів Донецького національного університету імені Василя Стуса (вулиця Академіка Янгеля, 4, при вході до будівлі повернути ліворуч). Ініціаторка проекту Марія Юзькова розповіла Vежі те, яким чином працюватиме станція та що саме можна приносити.

   

Нині в ініціативній групі всього 13 людей. У зв’язку із тим, що частині з них потрібно навчатися, передусім у період сесії, а іншим – працювати, станція буде відкрита щосереди з 12:30 до 18:00. Волонтери кажуть, що такий графік роботи спричинений також необхідністю “оцінки ситуації” для подальшого коригування роботи станції.

Поки що щосереди присутній на місці волонтер буде підказувати всім, хто приноситиме сміття на переробку, до якої секції його потрібно вкинути. Водночас існують загальні правила щодо речей, які приймаються. Передусім йдеться про пресування та чистоту всіх ємностей. Як зазначили волонтери, вже був випадок, коли на станцію принесли немиту упаковку від оселедця, а оскільки вентиляції у підвальному приміщенні немає, то й сморід був відповідний.

Що стосується іншої вимоги – пресування – то якщо пляшки з пластику з-під напоїв можна легко скрутити чи сплющити, то упаковки від гелів для душу чи шампунів можна просто розрізати (звісно, вимивши ємність).

   

Студенти вже приносять до станції пакети, пляшки, упаковки з-під засобів побутової хімії, папір, картон та навіть чеки. За словами Марії Юзькової, останні, за різною інформацією, не підлягають переробці, втім на Еко-сервісі їх все ж запропонували збирати. “Можливо, їх таки перероблять. Все одно краще хай в нас будуть, а не літатимуть десь на полігонах” – додає Марія.

Після того, як на станції збиратиметься достатня кількість сміття, воно потраплятиме на Еко-сервіс підприємства, яке приймає вторсировину, а вже потім відправляє її на переробку.

   

За словами Марії, “Tetra Pack” та стаканчики від кави та чаю відправляють волонтерам проекту “Зелена птаха”, в рамках якого таку вторсировину відправляють на переробку великими партіями.

Серед двадцяти секцій існують дві схожі між собою, втім насправді вони є різними. Одна секція призначена для різних видів пакетів, інша – для тих, які сильно шурхотять. Зауважимо, що так званий “шуршик” йде на спалювання.

 

Одна з активісток, Анастасія Юрчишина з історичного факультету, каже, що для неї все почалося з ідеї долучити до сортування сміття, а передусім збору кришечок, однокурсників. Після того дівчина скоординувалася із Марією Юзьковою та врешті долучилася до облаштування станції. “Дуже добре, коли люди гуртуються навколо такої хорошої ідеї” – каже дівчина.

Зауважимо також, що жодних небезпечних відходів (батарейки, лампи, термометри тощо) на цій станції не прийматимуть. Що стосується оплати за вторсировину, то її на цій станції немає. “Це більше освітній проект. Про заробіток тут не йдеться. Нам би хоча б “вийти в нуль”, і це буде вже перемога” – пояснює Марія Юзькова.

Протягом сьогоднішнього дня волонтери спостерігатимуть за “популярністю” станції та вирішуватимуть, наскільки вона потрібна та чи варто щось змінювати у графіку її роботи. Крім того, волонтери міркують над запровадженням послуги з вивезення сировини від помешкань людей, яким важко її самостійно принести до станції. Водночас, йдеться про великі об’єми сировини. Для того, щоб скористатися послугою, потрібно залишити відповідну заявку на Фейсбук-сторінці проекту, вказавши об’єм сировини.

Станом на сьогодні на станції розташовано 20 фракцій. Зокрема прийматимуться:

1. ПЕТ зелена
2. ПЕТ прозора
3. ПЕТ синя
4. ПЕТ коричнева
5. ПЕТ біла від молочних продуктів (обов’язково зривати етикетку)
6. Кришечки окремо (мають більшу цінність, ніж коли здавати разом з пляшкою)
7. Мийні засоби (упаковки від мила, шампуні, крему – збирають окремо)
8. Поліетилен (пакети)
9. Скло біле (з пляшок не принципово знімати етикетки, оскільки вони дуже міцно тримаються)
10. Скло кольорове (дзеркала не приймають)
11. Жерстяні банки (наприклад, консервні банки, помиті, чисті і сухі)
12. Алюміній
13. Пакет з пакетами – не переробляється, чекає на спалювання
14. Пластмаса
15. Паперові стаканчики (передаватимуться до ВНТУ)
16. Картон
17. Офісний папір
18. Чеки
19. Газети
20. Tetra Pack

Ініціатори акції наголошують, що всі упаковки мають бути ретельно вимиті від рештків їжі та напоїв. Такі відходи як батарейки, лампи, електронні прилади й подібні речі на цій станції не прийматимуться.

Нагадаємо, раніше VежА писала про те, як розпочинався створення станції глибокого сортування.

Читайте також:

Куди у Вінниці можна здати вторсировину та небезпечні відходи. ІНТЕРАКТИВНА МАПА

Вінницька кав’ярня облаштувала шафу з власними горнятками відвідувачів

Блокноти та фліпчарти з одноразових горняток: як вінницькі кав’ярні стають еко-свідомими

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Юлія Плахтій
Журналіст

Дякуємо!

Тепер редактори знають.