Сьогодні, 2 березня, у Вінниці провели унікальну операцію на відкритому серці. Це вперше на Вінниччині проведено операвне втручання, яке спрямоване на боротьбу із синдромом раптової смерті.
Сьогодні провідні фахівці Вінницького кардіоцентру та Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова без перебільшення врятували життя 68-річній вінничанці. Жінка з дитинства мала вроджену ваду, через яку була у зоні ризику синдрому раптової смерті. Про це сьогодні розповіли на спеціальній прес-конференції заступник директора НІССХ ім. Амосова Костянтин Руденко, головний лікар Вінницького кардіоцентру Володимир Гладких, та очільники департаментів охорони здоров’я міста та області Олександр Шиш та Людмила Грабович.
Понад шість годин більше десятка провідних фахівців із Києва та Вінниці проводили операцію на відкритому серці. І хоча на Вінниччині подібні оперативні втручання на відкритому серці проводять вже протягом декількох років, але саме ця унікальна тим, що вона спрямована на боротьбу із синдромом раптової смерті, проводилась в умовах штучного кровообігу та є золотим стандартом лікування пацієнтів з важкими та стійкими до медикаментозної терапії симптомами захворювання.
- Сьогодні вперше в регіоні на базі Вінницького кардіоцентру виконано операцію Ферацці, для корекції тяжкої вродженої вади серця – гіпертрофічної кардіоміопатії. Колектив, який приїхав з Києва – це хірурги, анестезіологи, лікарі, які відповідають за штучний кровообіг. Ми традиційно допомагаємо розвивати кардіохірургію на Вінниччині, – розповів заступник директора НІССХ ім. Амосова Костянтин Руденко.
- Чи не найрезонанснішими випадками раптової смерті, є повідомлення про те, що дитина померла на уроці фізкультури, чи спортсмени на змаганнях… Це люди, які мають таку важку вроджену патологію, яка передається генетично. Як правило, вони про неї не знають, адже вона погано діагностується. Але я хочу відмітити високий рівень діагностичних процедур, які виконуються у Вінниці. Саме вінницькі колеги знайшли у пацієнтки таку ваду, за допомогою новітніх технології вже у Києві пацієнта дообстежили, також перевірили чи відсутнє подібне генетичне захворювання у членів родини. Спільно з керівництвом ми прийняли рішення, що бде доцільно провести цю операцію саме у Вінниці.
Між іншим, метою візиту та співпраці київських кардіохірургів було не лише провести операцію, а й навчити вінницьких хірургів та анестезіологів новітнім технологіям у подібних оперативних втручаннях. Щодо самої операції, то півтори години серце було відключено і відбувався штучний кровообіг.
Головний лікар КЗ “Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології” Володимир Гладких розповів, що зазвичай в операціях на відкритому серці беруть участь 8-9 лікарів і триває вони близько шести годин, однак сьогоднішня значно складніша та вимагала більшої команди фахівців.
- Такі операції, як сьогоднішня, вкрай актуальні для нашого регіону. Щонайменше три тисячі осіб у нашому регіоні мають таке захворювання, як гіпертрофічна кардіоміопатія. З них 10% можуть мати загрозу синдрому раптової смерті. Хоча така операція у нас зроблена вперше, але ми будемо продовжувати їх робити, спільно із фахівцями Інституту ім. Амосова. Ще з минулого року, після підписання Меморандуму між нашим регіоном та Інститутом, дуже активно допомагають нам розвивати кардіохірургію на Вінниччині.
Загалом протягом 2017 року у Вінниці виконали 11 операцій на відкритому серці, з них 6 – з використанням штучного кровообігу. За словами директора Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Олександра Шиша, у Вінниці саме серцево-судинні захворювання є основною причиною як смертності, так і стійкої втрати працездатності.
За інформацією, яку надав Костянтин Руденко, сьогодні в Україні близько 70 тисяч хворих на гіпертрофічну кардіоміопатію, які можуть мати синдром раптової смерті, однак діагностувати її вкрай важко. Хворіють як діти, так і дорослі.
- Діагностика погана, на жаль, в усьому світі. Те, що ці вади виявляють у нас в регіонах, говорить про те, що у нас є фахівці експертного класу. Хвороба вражає всі вікові категорії: найменша дитина, яку я прооперував, була трирічною, а найстаршій пацієнтці було близько 80 років. Як правило, проявляється заворювання у віці 30-40 років. Є й немовлята, які мають цю ваду, але прогноз для них не надто гарний, тому що провести таку операцію настільки малій дитині неймовірно складно. Такі операції проводять з мікроскопом та спеціальним освітленням. Однак, запобігти синдрому раптової смерті можливо саме завдяки таким операціям.
Вартість подібної операції в Україні коливається у межах 60-70 тисяч гривень, в Європі вона обійдеться приблизно у 15 тисяч євро.
Якщо статистично, то, наприклад, із 100 осіб, які мають гіпертрофічну кардіоміопатію – щорічно синдром раптової смерті може виникнути у десяти із них. Костянтин Руденко також наголосив на необхідності проводити медичне обстеження дітям.
- Батьки не повинні купувати довідки у лікарів, а йти і робити кардіограму, відвідати профілактичний диспансер для оглядів. Саме завдяки цьому ми зможемо хоча б запідозрити наявність такої хворобине допустити трагічних наслідків. Ми будемо ініціювати зміни у нормативну базу як Міністерства освіти, так і Міністерства охорони здоров’я для того, щоб все ж проводити скринінг дітей.
Сьогодні також вінницькі та київські фахівці разом проведуть ще одну операцію – пацієнту, який має тяжку недостатність клапанів серця. Йому виконають реконструктивну операцію. Раніше пацієнтам із таким захворюванням серцеві клапани міняли на штучні протезти, однак, завдяки новітнім світовим технологіям та методикам, сьогодні є можливість зберегти клапани завдяки пластичній операції на відкритому серці.
Щодо 68-річної вінничанки, яку сьогодні оперували, то операція пройшла вдало, серце працює і результат оперативного втручання гарний.
Кардіохірургічна операція на відкритому серці відбулась у межах співпраці Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова та Вінницького кардіоцентру. Донедавна такі оперативні втручання виконувались лише в Експертному центрі лікування хворих з ГКМП м. Києва. Однак тепер фахівці на чолі із заступником директора НІССХ ім. Амосова Костянтином Руденком будуть впроваджувати сучасний ефективнйи метод лікування цієї патології в регіонах України.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.