Музей ретро-кіно відкрили на базі Центру кіномистецтва та культури “Кіно-Поділля”. Майже 2 роки директорка комунального закладу Валентина Погребняк виношувала ідею його створення. Наразі тут відбуваються екскурсії на яких розповідають про технології показу плівкових фільмів та показують самі фільми і мультики.
Тут можна зазирнути до кабінки кіномеханіка, покрутити старий проектор і відвідати кіносеанс. Екскурсії проводять сім днів на тиждень – як для дорослих, так і для дітей.
- Для дітей мультфільми із кіноекскурсією, а для дорослих це можуть бути дорослі фільми, які ще на плівці збереглися. Ми зібрали тут такі речі, щоб було цікаво для дітей і дорослих,- розповідає Валентина Погребняк журналістам телеканалу UA. Перший
Для музею ретро кіно використали експонати, які протягом багатьох років накопичував механік Євгеній Кулаковський. Чоловік з 16 років працював у кінопрокаті, цікавився технікою, літературою та фотографією. Фото, книги та вирізки з газет – все це надбання редакційного відділу кінопрокату. Нотатки здебільшого 70-тих та 80-тих років. Серед експонатів музею і портрети відомих радянських акторів, стоп-кадри плівок та — проектор «Україна-4» 60-х років випуску.
- В нас залишилися і дуже давні фільми і є новіші фільми. Є різної категорії плівки, є першої категорії, є другої і третьої. Якщо ось у цих «віконечках» були надколи, то це була або друга, або третя. Так само по поверхні, якщо йшли такі товсті, грубі полоси, то воно мало або другу, або третю. Плівку ми також склеювали, ремонтували, плівку склеювали ацетоном, прогрес пішов далі і нам принесли прес, – розповідає екскурсовод Світлана.
У вінницькому кінопрокаті було майже 7000 фільмів, нині залишилося близько 2000. Частину віддали до Києва, інші плівки пошкоджені або ж втратили свою аудиторію.
Кіномеханік Микола Олійник завжди за кадром. Чоловік 42 роки крутить фільми для вінничан, до роботи взявся відразу по закінченню львівського кінотехнікуму. Справу свою любить, хоча каже, що ця спеціальність нині йде в небуття.
- Кіномеханік повинен постійно контролювати показ, переходити з поста на пост вчасно, щоби не показувати там ракорди, – говорить пан Микола.
Дітям, які нещодавно відвідали кіносеанс, музей подобається. Першокласник Вадим, наприклад, говорить, що вподобав мультфільм про козаків та захопливо розповідає про процес запуску картинки на екрани.
Фото, відео: UA. Перший
Дякуємо!
Тепер редактори знають.