У Вінниці укріплять схил пам’ятки “урочище Замкова гора” та розроблять проект благоустрою території. Крім цього, якщо орендар, який пошкодив пам’ятку, не звернеться за новою містобудівною документацією і не профінансує роботи по збереженню “Замкової гори”, з ними розірвуть договір.
Про це стало відомо із рішення депутатів Вінницької міської ради, яке ухвалили на сесії 25 вересня. З тексту документу відомо, що “урочищем Замкова гора” назвали місцевість на розі вулиць Гліба Успенського та Замкової, і що цю назву внесуть до словника Єдиних та Державних реєстрів.
Крім цього Департамент архітектури та містобудування має продовжити проводити археологічні дослідження культурних шарів на території пам’ятки, а Департаменту комунального господарства та благоустрою – виступити замовником щодо проектування та виконання робіт із благоустрою території та інженерних робіт щодо укріплення схилів з північної сторони пам’ятки.
На відео початок обговорення цього питання – з 1:00 години.
Нагадаємо, що біля підніжжя “Замкової гори” планують збудувати торгівельно-сервісний комплекс. Цю ділянку ще понад 10 років тому орендувало ПП “Укрпромтех”, а наприкінці серпня 2020 року у Мережі з’явилися фото з будівництва, на яких екскаватор “розкопує” верхню частину пам’ятки.
Після цього у міській раді ініціювали перевірку законності будівництва, але як виявилося, архітектурно-планувальне завдання, яке орендар отримав до 2011 року, досі вважається чинним, хоча законодавство відтоді змінилося, і орендарю потрібно отримати нові містобудівні умови та обмеження.
У зв’язку з цим на сесії міської ради зобов’язали Департамент земельних ресурсів внести зміни та доповнення до договору оренди земельної ділянки (щодо умов її використання), а орендарю рекомендували наступне:
1) розробити проектну пропозицію, яка б доповнила архітектурною композицією територію урочища Замкова гора та задовольняла вимоги щодо розташування цього об’єкту на вулицях міста, з дотриманням діючих ДБН та нормативно-правових актів (і погодити це з Департаментом архітектури та містобудування);
2) укласти договір про забудову території, істотними умовами якого передбачити, в тому числі, зобов’язання щодо фінансування за рахунок власних коштів на замовлення уповноваженого виконавчого органу міської ради робіт по збереженню пам’ятки археології та благоустрою території.
Зазначається, що якщо орендар не виконає рішення міської ради, з ним достроково припинять договір оренди.
– Цей проект рішення не вирішує питання будівництва, він вирішує питання збереження пам’ятки археології, – зазначив Яків Маховський, директор Департаменту архітектури та містобудування. – Тут є першочергові заходи, які необхідно виконати для збереження пам’ятки археології на території “Замкової гори”. […] Це інвестиційна угода, яка буде затверджена, і фінансування цих робіт. Ми сподіваємося, що забудовник, який поблизу Замкової гори” пошкодив ґрунт, профінансує ці роботи.
Зазначимо, що йдеться про фінансування будівництва укріплювальної стінки з метою збереження пам’ятки археології та схилів від зсуву ґрунту.
З повним текстом проекту цього рішення можна ознайомитися за ЦИМ посиланням.
Нагадаємо, що на території урочища Замкова гора під час попередніх досліджень археологи виявили низку культурних шарів. Серед них – трипільське поселення IV-III тис. до н.е., городище VIII-VII ст. до н.е., слов’янське поселення XIII ст.
Враховуючи цінність цієї території, у 2018 році був розроблений документ, який окреслив подальший її розвиток.
– Два роки тому “Центр історії Вінниці” спільно з ГО “Креативний простір” та Вінницьким історичним товариством взяли участь у розробці просторової Концепції використання Замкової гори для розміщення там однойменного історико-туристичного комплексу. Сам термін “Замкова гора” пов’язаний з будівництвом тут дерев’яно-земляного укріплення у 1512 р. за старостування князя Костянтина Острозького. Ця Концепція розроблялася з умовою максимального збереження культурного шару, рельєфу та залишків православного кладовища ХVIIІ століття, – розповів раніше директор КП “Центр історії Вінниці” Олександр Федоришен.
Фото – з архіву Vежі
Дякуємо!
Тепер редактори знають.