-
21 Травня/ 11:13
Vinnytsia
Публікація21.05.1811:13
У Вінниці свічковою ходою згадували жертв епідемії СНІДу. ФОТО
1105 – саме стільки вінничан померли від ВІЛ та СНІДу на Вінниччині. Щоб вшанувати пам’ять про них та нагадати про важливість регулярної перевірки на ВІЛ, вчора, 20 травня, у місті відбулась свічкова хода пам’яті.
Щорічно 20 травня у світі відзначають День пам’яті людей, які померли від СНІДу. Протягом неділі у Центральному парку КЗ “Вінницький обласний клінічний центр профілактики та боротьби зі СНІДом”, а також Вінницьке обласне відділення БО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД” провели акцію “100% життя – 100% толерантності”.
– Зокрема, ми акцентуємо увагу на те, що кожна людина в своєму житті хоча б раз має протестуватися, тому що саме тест на ВІЛ дає можливість врятувати життя і при умові вчасного виявлення ВІЛ-інфекції можливо призначити лікування. Це надасть можливість зупинити розмноження вірусу, а також допоможе імунітету зростати і фактично людина не хворіє. Сьогодні ось у нас концертна програма, зранку був конкурс малюнків на асфальті і ще запросили студентів Вінниці взяти участь у свічковій ході, – розповіла очільниця Вінницького обласного відділення БО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД” Оксана Шевчук.
Оксана Шевчук також зазначила, що в останні роки у людей зменшується страх перед тестуванням на наявність ВІЛ, також все більше людей розуміють, що це не смертельно і з ВІЛ також можна жити, а тому вінничани сміливіше йдуть на діагностику.
З самого ранку на площі у парку усі бажаючі могли безкоштовно обстежитись у пересувній лабораторії на наявність ВІЛ. До речі, діагностували також у п’ятницю, 18 травня, у приміщенні Залізничного вокзалу. За день пройти тестування наважилися 62 особи, з них у двох виявили ВІЛ. У неділю лабораторія у парку мала намір протестувати понад сотню бажаючих.
За даними МОЗ, за період з 1987 по 2017 роки в Україні понад 43 000 осіб померли від захворювань, обумовлених СНІДом. Міжнародені експерти вважають, що понад 40% українців можуть навіть не здогадуватися про свій ВІЛ-позитивний статус. Однією із причин, чому Україна лишається серед лідерів у Європі за масштабами поширення хвороби, є несвоєчасна діагностика та недостатня поінформованість громадян.
Між іншим, акцію до Дня пам’яті людей, які померли від СНІДу тимчасово перервали учасники іншого заходу – ходи за сімейні цінності, які на деякий час вирішили розташуватися на тій самій локації у парку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Вінниці відбулася багатотисячна хода на захист прав сімей. ФОТОРЕПОРТАЖ
Однак їхній захід швидко завершився, а вже о 19:30 на Фонтанну площу прийшли студенти декількох вишів, які розпочинали свічкову ходу. У руках вони несли лампади, а також тримали декілька полотен, на яких були вишиті імена тих вінничан, які померли від СНІДу.
Загалом колона налічувала понад сотню учасників. Вони пройшли від парку, де викликали здивовані погляди та певне нерозуміння серед віннчиан, які прийшли на FoodFest, далі – через вулицю Соборну та завершили ходу на Європейській площі.
На площі учасники ходи виклали лампади у формі червоної стрічки – символу боротьби зі СНІДом. Зверnаючись до учасників ходи та перехожих, котрі вирішили зупинитись та подивитись, що відбувається, головний лікар КЗ “Вінницький обласний клінічний центр профілактики та боротьби зі СНІДом” Ігор Матковський наголосив, що не варто нехтувати своїм здоров’ям, краще час від часу обстежуватися.
– Дуже добре, якщо захворювання не буде виявлено, але якщо станеться інакше – пам’ятайте, що ви не одні та можете отримати допомогу та підтримку.
Ще деякий час “стрічка” зі свічок лишалась на Європейській площі поки на її фоні фотографувались, а після того організатори заходу прибрали лампади та полотна з іменами.
За словами Ігоря Матковського, з початку епідемії ВІЛ у Вінницькій області виявлено 5 191 інфіковану особу. З них 2 194 отримали діагноз СНІД. Померли 1 105 ВІЛ-інфікованих.
Наразі під медичним наглядом у Вінницькій області знаходяться 2 8 41 ВІЛ-інфікований, з яких 1 218 з діагнозом СНІД. За весь період спостереження у ВІЛ-інфікованих матерів народилося 897 дітей. На серологічному контролі знаходиться 115 дітей, 661 дитину знято з обліку (здорові), 50 дітей ВІЛ-інфіковані (з них 33 зі СНІДом).
Нагадаємо, що основний шлях передачі ВІЛ – статевий (до 85% інфікування). В Україні найчастіше ВІЛ діагностують у споживачів ін’єкційних наркотиків, працівників секс-бізнесу та в осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.