-
20 Травня/ 13:20
Vinnytsia
Публікація20.05.1913:20
У Вінниці свічковою ходою вшанували пам’ять померлих від СНІДу. ФОТО
Вчора, 19 травня, у Центральному парку можна було не лише поласувати смачненьким на фестивалі їжі, а й потурбуватися про своє здоров’я. Протягом усього дня на площі неподалік фонтану охочі могли перевіритись на ВІЛ та гепатити, а дехто ще й приєднався до вечірньої ходи в пам’ять про померлих від СНІДу.
За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня відбувається День пам’яті людей, померлих від СНІДу.
На Вінниччині лише за чотири місяці, з січня по квітень, було офіційно зареєстровано 77 нових ВІЛ-інфікованих осіб, а діагноз СНІД поставлено ще 62 інфікованим. За цей період померли 45 осіб, що мали вірус імунодефіциту, ще 33 людини померли від СНІДу.
За словами головного лікаря Вінницького обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ігоря Матковського, лише за один день у Центральному парку обстежились 250 громадян (для прикладу, тестування у п’ятницю на вокзалі пройшли лише 80 осіб) і така кількість бажаючих виявилась рекордною для Центру.
– Вже з 2004 року ми традиційно проводимо акцію в Центральному парку. У нас ще зранку був конкурс малюнків на асфальті для дітей вінницьких шкіл. Вони замалювали там всю площу і отримали за це солодкі призи. Ще протягом дня розповсюджували інформаційні буклети та презервативи. Завершиться все ходою, яка присвячена людям, які померли у Вінницькій області.
– Ситуація з ВІЛ в області насправді стабільна. Ми щороку виявляємо приблизно однакову кількість нових випадків ВІЛ-інфікованих. У нас відбувається таке накопичення людей з ВІЛ-інфекцією, тому що ми не даємо помирати інфікованим та громадянам зі СНІДом за рахунок антиретровірусної терапії і на сьогоднішній день вже майже дві тисячі людей цю терапію отримують пожиттєво, – додав Ігор Матковський. – Минулого року всього було вперше виявлено 339 осіб з ВІЛ-інфекцією.
Помітили, що черги до маніпуляційного автомобіля постійно з’являлись, а тому медики, які брали кров, увесь час були зайняті.
– Я й раніше думала перевіритись, але раніше не було можливості, а сьогодні просто проходили повз, гуляли та побачили і ось вирішила, чому б ні, – розповідає вінничанка Катерина Яковлєва. – Якоїсь особливої мотивації у мене не було, більше з цікавості. Не боялась і було не боляче. У пологовому ж беруть якісь аналізи, то на щось мене там перевіряли, але ось так самостійно вирішила піти вперше.
На ходу були запрошені студенти вінницьких навчальних закладів, але до них приєднувались ще й відвідувачі парку, які не знали про акцію заздалегідь. У своїх руках учасники ходи тримали лампади та квілт – тканинна мозаїка, на кожному клаптику якої було ім’я померлої людини. Насправді в Центрі профілактики та боротьби зі СНІДом таких квілтів значно більше, адже щороку додаються нові, а для акції на площу принесли лише декілька. До речі, виготовляють клаптики вінницькі школярі на прохання Центру.
Декілька десятків чоловік, серед яких були не лише студенти, а й доросліші люди та мами з малими дітьми пройшли ходою від Центрального парку до Європейської площі. Протягом усієї дороги на них оглядалися вінничани та перешіптувались, намагаючись здогадатись, що саме відбувається. Вуличні музиканти на Європейській площі припинили грати, побачивши ходу і згодом взагалі розійшлись.
Біля Вежі всі учасники виклали лампади у формі стрічки, адже саме червона стрічка є впізнаваним символом боротьби зі СНІДом.
Протягом 2018 року в Україні щодня реєстрували 50 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 24 – захворювання на СНІД і дев’ять випадків смертей від хвороб, зумовлених СНІДом. За даними ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”, за період 1987-2018 років серед громадян України офіційно зареєстровано 333 717 ВІЛ-інфікованих громадян, в тому числі 11 044 хворих на СНІД. Померли 48 456 осіб.
У Вінницькій області з початку епідемії ВІЛ і станом на квітень 2019 року померли 1241 ВІЛ-інфікована особа, в тому числі від СНІДу – 794.
Загалом хода пам’яті тривала близько півгодини. Завершилось все так само тихо та без будь-яких промов, як і починалось. Після спільного фото, організатори прибрали лампади з Європейської площі та всі учасники акції доволі швидко розійшлись.
Організували день пам’яті Центр профілактики та боротьби зі СНІДом, за підтримки вінницького відділення Всеукраїнської мережі “Люди, які живуть з ВІЛ”.
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.