У Вінниці шукатимуть викрадену шпагу Пирогова та знімуть про це фільм

12:53
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Протягом року вінницькі дослідники розшукуватимуть згадки, описи та будь-яку достовірну інформацію про шпагу Пирогова – артефакт, який був викрадений з усипальниці лікаря. Результат пошуків стане основою для створення документального фільму, а ще спробують створити репліку шпаги, яку повернуть Миколі Пирогову. 

Ідею проекту презентували сьогодні, 12 червня. Протягом року фахівці досліджуватимуть історію шпаги, яку за легендами подарував Миколі Пирогову австрійський імператор Франс Йосиф, обставини її викрадення, шукатимуть архівні документи з описом шпаги та підготують сценарій для майбутнього документального фільму з робочою назвою “Таємниця шпаги Пирогова”.

Ініціатори проекту сподіваються, що їм все вдасться і вони також зможуть виготовити репліку зниклої зброї, щоб передати її в музей-садибу.

Автор проету “Шпага Пирогова” Андрій Орленко розповідає, що вже не один рік мав бажання втілити цей проект. Для цього подався на грантову програму співфінансування з обласного бюджету та став одним із переможців.

Розповідає, що шпага Пирогова – це легенда, в якій здогадок більше, ніж фактів. Відомо, що ще 1926-27 роках шпага знаходилась у труні з Пироговим, але вже у 1930-му році – усипальницю пограбували. Тоді зникла не лише шпага, а й хрест та навіть гудзики. З того часу доля артефакту невідома. Єдине свідчення про те, що цю шпагу, яка ще й була оздоблена коштовним камінням, подарував Миколі Пирогову австрійський імператор – у спогадах лікаря Даля. Однак звідки він отримав цю інформацію – сьогодні невідомо.

– Ми хочемо встановити історичну справедливість з нашого боку, – зазначає автор проекту Андрій Орленко. – Після пограбування могили Миколи Івановича, вже після війни, починаючи з 1945-го року, тіло ребальзамували декілька разів, і підтримували, і одяг змінювали, хрест якийсь знайшли та поклали, а шпагу – ні. Мова навіть не про ту ж коштовну шпагу, а вже будь-яку. Справа в тому, що таємному раднику за його чином та статусом неможливо лежати в труні при мундирі та без шпаги. Таємний радник може бути без штанів, чоботів, будь-чого, але якщо він при мундирі – шпага обов’язкова.

Проблема в тому, що свідчень про шпагу досить небагато. Невідомо як вона виглядала, більше того – навіть не можуть підтвердити, що ця шпага дійсно була подарунком австрійського імператора. Тому, вінницькі дослідники збираються співпрацювати та контактувати з музеями та архівами Відня, Берліна та Санкт-Петербурга. Як зазначив Андрій Орленко, співпраця з останнім неминуча, адже з ним пов’язано багато чого зі спадщини Миколи Пирогова.

– Навіть якщо ми нічого не знайдемо, жодних згадок, то оскільки все одно достеменно відомо, що Пирогов не міг бути без шпаги – просто відтворимо звичайну дворянську шпагу, яку точно Микола Іванович отримував у віці 20-ти років, коли їхав у своє перше відрядження. Про це є документальні згадки, – додає Андрій Орленко.

Після того, як інформація буде зібрана – напишуть сценарій до майбутнього документального фільму. Щоправда, коли саме почнуть знімати сказати ще не можуть. Ініціатори проекту отримали грант від обласної влади у розмірі 38 тисяч гривень на дослідницьку роботу та підготовку сценарію та концепції майбутнього фільму. Це необхідно виконати протягом 2019 року. Однак, надалі шукатимуть інші шляхи фінансування, щоб все ж зняти документальну стрічку та відтворити шпагу Пирогова. На все це знадобляться додаткові кошти і сьогодні ще не знають, яка сума стане остаточною. Андрій Орленко вказує, що зйомка гарного документального фільму може коштувати навіть 10 тисяч євро. Поки не знають, де взяти ці гроші, а тому проект не має кінцевого терміну виконання.

– Як на мене, саме вінничани мають віддати належне тому, що колись забрали у Пирогова наші пращури. Це ж не татаро-монголи прийшли і пограбували склеп. Мабуть, це хтось з селян заліз та вкрав у покійника те, що йому належить. Як на мене, це треба виправити, – додав автор проекту.

– Ми шукаємо ту легендарну шпагу. Тільки що з цього всього міф, а що ні – ще треба дослідити. Можливо, це взагалі просто фейк. Хоча не хотілося б в це вірити, – зазначає Андрій Орленко. – Ми намагаємось з’ясувати, що в цій історії правда, а що – ні.

Нині ініціатори “Шпаги Пирогова” вже мають усні домовленості та листи підтримки від музеїв, архівів,  “Центру історії Вінниці”, декількох ювелірів, ковалів та інших фахівців, які також зацікавлені у реалізації проекту.

Нагадаємо, що минулого року тіло Миколи Пирогова вперше ребальзамували без участі фахівців з Москви.

Читайте також: Як виглядає ребальзамований Пирогов. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.