Публікації за датами

  • 27 Липня/ 14:23

    Vinnytsia

    Публікація27.07.1814:23

    Автор:Марина Однорог

    У Вінниці презентують книгу спогадів Софії Грохольської про Поділля

Рід Грохольських залишив великий історичний спадок на території Вінниці. Для того, аби зберегти пам’ять про  предків Хенрик Грохольські вирішив видати книгу спогадів своєї прабабусі Софії Грохольської, яка провела на Поділлі 30 років свого життя.

Презентація книги «Болючі спогади» Софії Грохольської з роду Замойських відбудеться 20 вересня о 18.00  у хабі «Місто змістів» (Пушкіна, 11).

  • Болючі спогади… Софії з графського роду Замойських, дружини графа Тадеуша Грохольського (1866–1957) – це опис драматичних переживань з 1917–1919 років, стисло зв’язаних з історичними подіями, які в той час мали місце, між іншим з більшовицькою революцією і спробами утворення незалежної української держави. Це у їх справі дім авторки в Стрижавці біля Вінниці було сплюндровано і спалено, а члени сім’ї Грохольського були переслідувані, заарештовані і багато разів їм загрожували смертю. Протягом двох років вся сім’я жила в безперестанній напрузі, посеред безперервних оглядів і терору. Нарешті в 1919 році Грохольські назавжди кинули Україну, після двохсот років присутності на цих землях, – йдеться в описі книги на сайті.

Видавець та правнук Софії Грохольської вже довгий період збирав відомості про свою прабабусю та її життя на Поділлі. Чоловік періодично викладав світлини та спогади на Фейсбуці у спільноті «Історія Вінниці» та декілька разів приїздив до Вінниці.

  • Авторка книги провела на Поділлі тридцять років. В 1886 році одружилася з графом Тадеушом Грохольським (1839–1913), громадським діячем і талановитим художником. Разом з чоловіком поселилася в Стрижавському палаці, прекрасно розташованому біля річки Південний Буг. Там на світ приходили її діти: Тадеуш (1887–1920), Ремігіуш (1888–1965), Софія (1889–1969), Михайло (1891–1924), Ганна (1892–1977), Генріх (1896–1939) і Ксаверій (1903–1947). Хаос революції 1917 року поклав край безпечному сімейному притулку. Дім став повністю знищений, а його жителі – розігнані. Всі ці переживання схилили Софію Грохольську до написання болючих спогадів, які в соту річницю описуваних випадків подав до друку її правнук – Генріх Грохольський.

Книга доповнена ілюстраціями та старовинними фотографіями, на яких можна побачити Вінницю та Стрижавку того часу і тепер. Минулого року вона вийшла друком у Польщі, а цьогоріч – з допомогою місцевих експертів Олександра Федоришена та Юрія Легуна, і у Вінниці.

Під час презентації виступлять:
– Олександр Федоришен, історик, директор Центру історії Вінниці
– Хенрик Грохольскі – юрист, видавець, правнук Авторки спогадів
– Професор Юрій Легун, директор державного архіву Вінницької області
– Юрій Войціцький, радник з регіонального розвитку Вінницького Центру Розвитку Місцевого Самоврядування, голова ГО “Християнсько-Демократичний Союз Поляків Вінниці”

Також після презентація можна буде придбати книгу. Ціна: 100 гривень.

Фото: wspomnienia.grocholski.pl

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Марина Однорог

Дякуємо!

Тепер редактори знають.