У Вінниці презентували статут міста 1790 року “Ординація Вінниці”. ФОТО

13:23
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Сьогодні, 16 травня у HUB “Місто змістів” презентували “Ординацію Вінниці” – статут міста 1790 року, який регламентував життя тогочасних вінничан. Усі охочі зможуть отримати перекладений українською мовою примірник під час святкування Дня Європи.

Вінниця отримала Магдебурзьке право, яке давало можливість самоуправління для міста в 1640 році. Втім, скористатись всіма перевагами цього права вінничани так і не встигли, адже невдовзі розпочалась Національно-визвольна боротьба під проводом Богдана Хмельницького. Для Вінниці та околиць та війна була нищівною та завдала значної шкоди. А далі був період української історії, відомий під назвою Руїна, який теж не надто сприяв відновленню міста.

– Місто почало відроджуватись у XVIII столітті. Цей процес був досить важким і зрозуміло, що міське самоврядування було втрачене. Вінниця перейшла під владу призначених польським королем старост і традиції самоврядування, отримані з Магдебурзьким правом, були втрачені. З середини 60-х і до 90-х років XVIII століття міська громада потроху, важко, юридичним шляхом через тривалі та дороговартісні судові засідання почала відновлювати свої права, – розповів директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун.

Одним з найбільш важливих документів, які виникли внаслідок боротьби міської громади за свої права є “Ординація Вінниці” 1790 року. Цей документ регламентував життя вінничан того часу, зокрема він визначав майнові права громади, систему організації влади в місті тощо.

Оригінал вінницького міського статуту зберігається в Київському центральному державному історичному архіві. Також є копія, зроблена вінницьким інженером Валерієм Свідерським на початку ХХ століття.

– Ця справа зберігається у Кракові, в бібліотеці Ягеллонського університету. Саме там мені пощастило віднайти цю ординацію, скопіювати її та привезти до Вінниці, – каже Юрій Легун.

Перекладом ординації, яка була написана польською мовою, займався співробітник Державного архіву Вінницької області Валерій Франчук.

– Було важко перекладати цей текст, адже він написаний в характерному для тієї епохи стилі, коли речення могло займати пів сторінки. Я намагався наблизити цей переклад якомога ближче до оригіналу, але його не можна перекладати дослівно, адже важко буде щось зрозуміти, – зазначив перекладач.

Переклад документу тривав близько півтора місяця. Наразі вже надруковано 500 примірників книги. “Ординація Вінниці” складається з 26 статей та текстів присяг для працівників магістрату. Окремі статті є досить незвичними з точки зору сучасних вінничан, наприклад “Про тверезість”, “Про різників” та “Про виховання молоді”. Досить важливе місце посідав розділ, присвячений протипожежній безпеці. Справа в тому, що протягом 70-80-х років XVIII століття у Вінниці сталось декілька великих пожеж, тому це питання було актуальним для містян.

Ось як виглядає стаття “Про тверезість” в українському перегляді:

Пияцтво, значно розповсюджене по наших містах, є джерелом, у більшості випадків, розрухи і неспокою, поганого у них врядування та занепаду, а особливо це стосується урядницьких осіб, які для громади повинні бути прикладом порядної людини, яка сумлінно виконує свої обов’язки, добре над собою панує і є взірцем чеснот. Тому, маючи на меті виведення цієї шкідливої зарази у місті Вінниці, постановляємо, що якщо б хтось з урядницьких осіб та міських урядників, а саме: радний, лавник, писар, інстигатор (прокурор -авт.) прийшов п’яний у ратушу, то він, спочатку, має отримати публічну догану, і якщо після трьох таких доган все ж наважився б і вчетверте прийти у ратушу п’яним, то відразу ж має отримати позов на судовий термін і буде зразково покараний. Оскільки ж, не тільки урядницьких осіб, й кожного міщанина обов’язком є бути тверезим, тому, якщо б хтось з громади прийшов у ратушу п’яним, то, спочатку, повинен отримати догану, а далі, отримавши позов на судовий термін, буде засуджений і покараний в’язницею тобто вежею.

– З книгою можна буде ознайомитись та отримати безкоштовний примірник на Дні Європи, а саме на локації “Ординація Вінниці”. Локація діятиме з 14-ї до 18-ї години на Майдані Незалежності, – розповів директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.

Для охочих отримати собі примірник “Ординації Вінниці” підготували сюрприз. Справа в тому, що доведеться виконати декілька завдань від магістратського писаря.

– Писар не може дарувати ординацію просто так, – жартує Олександр. – Про ці завдання писар детально розповість вже під час святкування Дня Європи.

Окрім примірників, які роздаватимуть цієї суботи, було надруковано ще 100 екземплярів книги для міської бібліотечної системи, а також для шкільних бібліотек міста. Також Центр історії Вінниці планує в майбутньому опублікувати книгу в мережі у форматі pdf.

Фото Олесі Яненко

Читайте також: Знайдено старовинний статут Вінниці

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.