-
09 Жовтня/ 12:13
Vinnytsia
Публікація09.10.1812:13
У Вінниці презентували антикорупційну систему відкритих бюджетів шкіл. ФОТО
У Вінниці почали впровадження Єдиної системи відкритих бюджетів шкіл. Завдяки цьому на офіційних сайтах навчальних закладів, які приєднаються до цієї системи, можна буде побачити усю фінансову звітність, благодійні внески, а також потреби шкіл та дитячих садочків.
Для того, аби познайомити керівників вінницьких шкіл із цією системою сьогодні, 9 жовтня, у Вінницькому державному педегогічному університеті ім. М. Коцюбинського влаштували Open Data Forum “Відкриті дані – шлях до довіри та розвитку”.
На участь у форумі запросили керівників та бухгалтерів усіх шкіл міста, представників громадськості та батьків учнів, зацікавлені громадські організації. Про важливість створення єдиної системи відкритих бюджетів шкіл розповідали декілька експертів з українських та міжнародних фондів.
За словами директорки департаменту освіти Вінницької міської ради Оксани Яценко, наразі у Вінниці до 10 шкіл вже приєдналися до цієї системи і сподіваються, що й в інших школах теж підтримають таке рішення.
– На данний час всі навчальні заклади нашого міста діють відповідно до статті 30 ч.2 та ч.3 нового Закону України “Про освіту”, який говорить про прозорість та відкритість навчальних закладів. Відповідно до цієї статті, на сайтах навчальних закладів публікується повністю фінансова звітність: кошторис, фінансовий звіт та інші фінансові документи.
До речі, Вінниця – одне із небагатьох міст, яке ще до прийняття нового Закону “Про освіту” мала таку практику. Директори шкіл та керівники дошкільних навчальних закладів були зобов’язані на своїх сайтах опубліковувати інформацію про використання благодійних внесків: перелік послуг, купівля товарів та вартість тощо.
Зараз Вінниця входить в четвірку пілотних міст України, де впроваджують єдину платформу відкритих даних. Завдяки цій платформі можна буде відслідковувати не лише фінансову звітність та надходження коштів із бюджету чи у вигляді благодійних внесків, а ще й бачити, наприклад, потреби закладу та переказувати кошти на благодійність не виходячи з дому. За словами Оксани Яценко, робота з впровадження єдиної системи була розпочата ще у червні і вже до 10 шкіл та дитячих садочків приєдналися до платформи.
Чи будуть всі школи та садочки Вінниці підключені до цієї єдиної системи?
– Думаю, що будуть. Ми будемо над цим працювати, хоча за Законом “Про освіту” школам надана автономія фіннасова, кадрова, методична тощо. Але ми обрали такий напрямок і будемо співпрацювати з громадськими організаціями щодо відкритості і прозорості, – відповіла Оксана Яценко.
Під час Форуму було презентовано методи та інструменти розвитку громад на основі використання відкритих даних, а також освітні можливості для дітей та молоді. Зокрема, було презентовано Єдину систему відкритих бюджетів шкіл, системи ProZorro та DOZORRO, а також можливості для розвитку навчальних закладів, наприклад, навчальні програми для розвитку співпраці шкіл європейського простору eTWINNING PLUS, прогарма “Демократична школа”.
Єдина система відкритих бюджетів шкіл була розроблена у Херсоні. Представник команди-розробника Андрій Жнивін розповів, що на відміну від більшості існуючих сьогодні інструментів візуалізації даних, їхня розробка дозволяє візуалізувати інформацію по кожній окремій школі та садочку.
– У нашій системі можна буде побачити як кошторис та запити на фінасування певних потреб, які робив директор, а також ми вже прив’язали до системи онлайн-платежі і так батьки зможуть сплачувати як певні платні послуги, так і інші потреби, не виходячи з дому.
Єдину систему відкритих бюджетів шкіл можна знайти за посиланням ТУТ. Наразі, якщо у пошуку обрати Вінницьку область, сторінка виглядає наступним чином:
– Цей форум у Вінниці один з чотирьох, який відбуватиметься по Україні. Також буде у місті Херсон, Дніпрі та Чернігові. На подібних заходах громада може дізнатися про різні новації в галузі відкритих даних та про інструменти, які використовуватимуть в майбутньому. Можна сказати, що це антикорупційний превентивний механізм, коли відкриті дані застосовуються громадою і вони дозволяють слідкувати за розподілом бюджетів та дають можливість впливати на рішення в розподілі коштів, – додав Андрій Жнивін.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.