Оновлено: 25 Квітня 2018, в 16:14
Вінниця сьогодні, у День козацтва та День захисника України, на один день знову стала тимчасовою столицею. В пам’ять про Національно-визвольні змагання у місті відкрили меморіальну таблицю Начальній команді Української Галицької армії, біля якої почала роботу перша в Україні Почесна варта.
Вартові, одягнені в однострої Гайдамацького полку, сьогодні несуть службу біля меморіальної таблиці, котру встановлено на будівлі, що по Соборній,43.
- Саме у цьому будинку з 20 серпня по 21 грудня 1919 року був генеральний штаб Начальної Команди Української Галицької Армії. Статус Тимчасової столиці для Вінниці – це пам’ять про не найкращий момент Визвольних змагань, коли було втрачено головну столицю – Київ. Ця таблиця – це нагадування того, що це не має повторитися. А для мене це і моя сімейна історія – це пам’ять про мого прапрадіда Василя Завадського, який був вояком Української галицької армії, – розповів ініціатор відкриття дошки, голова «Вінницького історичного товариства» Олександр Федоришен.
Відкривати таблицю доручили керівництву області й міста – міському голові Сергію Моргунову та першому заступнику голови ОДА Андрію Гижку.
- Ми сьогодні віддаємо шану трагічним сторінкам історії становлення незалежності України. На той час ми були фактично в «чотирикутнику смерті», коли з одного боку – більшовики, з іншого – білогвардійці, ще з іншого – поляки. А головним ворогом солдатів була епідемія тифу. Це також наша історія. Її треба вивчати, аби не повторювати помилок. І сьогодні це як ніколи символічно, – сказав Сергій Моргунов.
Відкриття меморіальної таблиці знаменувало початок першого у Вінниці фестивалю військово-історичної реконструкції «Тимчасова столиця УНР». У рамках фестивалю презентовано Почесну варту, яка є автентичною у своєму роді. Почесна варта працюватиме по кілька годин на великі державні свята: День Незалежності – 24 серпня, День Соборності (День Злуки) – 22 січня і на Покрову. Варта виставлятиметься біля будівлі готелю «Савой» (де розміщувалися кабінети міністрів уряду УНР), будівлю міської Думи (поблизу меморіальної таблички на честь міністра юстиції уряду УНР Марковича), а також на вулиці Петлюри, 15 біля будівлі, де зараз перебуває редакція обласного радіо. Раніше ж там була канцелярія Головного отамана – Симона Петлюри.
Форма одягу у вартових – однострої 3-го Гайдамацького полку.
- Є дві категорії форми. Так, на мені – англійський тренч, кепка, галіфе. Також є форма Запорізької дивізії. Помітно, що дизайн цієї форми запозичили у козаків. Відрізняли підрозділи за кольорами шликів, – каже член «Вінницького історичного товариства» В’ячеслав Желіховський.
Фестиваль продовжиться завтра, 15 жовтня, на Європейській площі, де буде відтворено бій у вже вищезгананому «чотирикутнику смерті».
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.