Вінницькому музею передали репліку унікального бурштинового намиста, знайденого в Гордіївському кургані на Вінниччині у 80-х роках минулого століття. Вік стародавнього намиста, оригінал якого зберігається в музеї, оцінюється в понад три тисячі років.
Репліку намиста продемонстрували сьогодні, 17 квітня в ресторані “Mont Blanc”, де зараз триває третій бізнес-форум для жінок-підприємців VinLadyFest. Створити намисто вирішили з ініціативи однієї з учасниць форуму, власниці ТОВ “Центр “Сонячне мистецтво” та головою ГО “Український бурштиновий світ” Галини Симхо.
Репліка стародавнього намиста, знайденого в Гордіївському кургані на Вінниччині
Намисто було продемонстровано під час “тихого аукціону” – благодійного заходу, під час якого збирали кошти учасників форуму для підтримки притулку для тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства. Цей притулок отримає 50% зібраних коштів, іншу половину передадуть на підтримку діяльності Вінницького краєзнавчого музею.
Під час аукціону продавали ексклюзивні бурштинові вироби, зроблені в межах мистецького проекту “Код жінки” від Асоціації “Український бурштиновий світ” та дизайнерки Ольги Навроцької. Сума, яку вдалося зібрати на благодійність, ще не відома.
Як повідомляють організатори події, на створення проекту “Код жінки” та репліки стародавнього намиста їх надихнула археологічна знахідка, здійснена на території Вінниччини. Йдеться про 1500 бурштинових намист та близько 50 залишків прикрас зі скіфського золота. Вік прикрас датований XIV-XI століттям до нашої ери.
Ці прикраси наразі зберігаються у Вінницькому краєзнавчому музеї, однак вони надто крихкі, а тому не можуть бути повноцінно експоновані для відвідувачів. Тож завдяки копії одного з таких намист, меценати прагнуть привернути увагу українців до скарбів своєї землі.
Як пояснила Галина Симха на прес-конференції перед аукціоном, прикраси, знайдені в Гордіївському кургані, унікальні для Європи – ніде більше на континенті не знайдено такої кількості настільки давніх бурштинових артефактів.
– Я займаюсь цим, щоб показати, що це – наша національна гордість. Ми займаємо друге місце у світі за обсяги бурштину, який перебуває в наших надрах. Такі скарби, які перебувають у Вінниці – це унікальна нагода прокласти через Вінницю туристичний бурштиновий шлях, аби люди їхали до цього міста не лише подивитися на фонтан чи ставку Гітлера. І ще я хочу, щоб всі побачили, які наші жінки ще в ті часи були стильні.
Слід зазначити, що Галина Симха безпосередньо пов’язана з бурштином і є засновницею єдиного в Україні підприємства, яке має ліцензію на легальний видобуток “сонячного каменю” в Україні.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.