Оновлено: 9 Травня 2021, в 13:59
Потриматися за крило єдиного вцілілого в Україні винищувача Су-27 чи зробити фото поряд із зенітно-ракетною установкою «Бук» – все це стало можливим у Вінниці. З нагоди дня Повітряних Сил України у місті влаштували день відкритих дверей музею військово-історичної техніки.
Маленький Мишко сідлає ракету, вдаючи з себе Мюнгхаузена. Мама слухняно фотографує. Далі син біжить до літака су-25, і знову позує. Сьогодні можна все – у Повітряних Сил професійне свято. Гарним настроєм штаб командування вирішив поділитися із з вінничанами та гостями міста, відкривши двері музею Повітряних Сил для безкоштовних оглядових екскурсій. Адже тут багато експонатів, котрі можна побачити лише у Вінниці.
«Тут представлені види техніки, котра використовувалася в зоні проведення антитерористичної операції. Така техніка стоїть на озброєнні Повітряних Сил, котрі в себе включають як авіацію, так і війська протиповітряної оборони. Тому у нашому музеї є експонати як авіаційної техніки, так і техніки зенітно-ракетних та радіотехнічних військ. Ми знаходимося на території колишньої 43-ї ракетної армії, тому в нас є експонати стратегічної ракетної техніки «Піонер» та космічної техніки. Всього у нас 40 одиниць техніки. Намагаємося, щоб кожного року експозиція поповнювалася», – розповідає завідувач музею Володимир Дерновий.
З Києва до Віннниці прибули: перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак, начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України, генерал армії України Віктор Муженко. До вітань приєднались і представники місцевої та обласної влади, громадських та ветеранських організацій.
Урочистості розпочались із шикування особового складу. Після чого присутні вшанували пам’ять загиблих льотчиків та поклали квіти до комплексу «Вшанування пам’яті захисників Вітчизни» та до бронзових монументів Героїв Радянського Союзу та Героїв України на Алеї Слави.
Далі, військові та управлінці перемістились до Будинку Офіцерів. Там відбувся святковий концерт та нагородження особового складу Повітряних Сил. Військові отримали нагороди, грамоти, грошові премії, нагиудні знаки та подяки.
Візитною карткою музею, котрий займає майже два гектари, є навчально-тренувальний винищувач ЯК-11 – єдиний часів ІІ Світової війни, який зберігся на території України. Літак нині слугує меморіалом на території штабу.
Серед одиничних екземплярів, котрих можна побачити тільки у Вінниці , всепогодний дальній винищувач Су-27, винищувач Міг-15біс.
«Крім того, у нас найбільш повно представлена експозиція зенітно-ракетної техніки. Це такі комплекси як С-300, С-200, Бук», – говорить завідувач музею.
Нагадаємо минулого року Президентом України – Верховним головнокомандувача Збройних Сил 2016 рік, вперше за час незалежності України, було оголошено роком Повітряних Сил. Тож, цьогоріч підготовка особового складу Повітряних Сил спрямована на нарощування та вдосконалення спроможностей для виконання поставлених завданнь. “Для потреб вартових неба передбачено рекордну суму – майже 3,5 мільярди гривень, які спрямовуються безпосередньо на нарощування бойових спроможностей усіх компонентів Повітряних Сил.
За наявного фінансування на кінець року з авіаремонтних заводів ДК “Укроборонпром” очікується отримання близько 60 літальних апаратів. Перші літаки і вертольоти цьогорічного замовлення вже успішно експлуатуються в авіаційних бригадах. Крім того, протягом поточного року з державних підприємств до Повітряних Сил планується надходження близько 10 відремонтованих зенітних ракетних комплексів типу С-300 різних модифікацій та ЗРК “Бук М1”
Дорогою до музею бачимо погруддя шести льотчиків. Це Алея Слави, на якій увічнено вінничан, котрі присвятили себе авіації. Двоє з них загинули в зоні АТО – це Костянтин Могилко та Дмитро Майборода. Обоє – у літаках під час виконання завдань. Тож у планах командування поповнити музей двома екземплярами – літаками Ан-26 та Ан-30, на яких служили Герої.
Наступного разу День відкритих дверей у музеї військово-історичної техніки планують влаштувати до дня авіації, котрий відзначається в останню суботу серпня. Цьогоріч це буде 27 число.
Лія Поляруш, Олександра Попович
Фото Віталія Трубникова та Олександри Попович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.