У Вінниці нададуть статус пам’яток культурної спадщини історії та мистецтва двом об’єктам: стрілецькому цвинтарю вояків Галицької Армії та Армії УНР та пам’ятнику ліквідаторам та жертвам Чорнобильської катастрофи.
Як повідомляє Вінницька міська рада, відповідна документація, розроблена департаментом архітектури та містобудування міської ради спільно з Музеєм Вінниці, наразі перебуває на стадії затвердження.
Головний архітектор Вінниці Євген Совінський зазначив:
– Історичні, археологічні, архітектурні, монументальні… Пам’ятки поповнять вінницький культурний ландшафт та охоронятимуться Законом, не даючи шансу на забуття подій як із життя міста, так й України в цілому. Іноді вони важкі, часто трагічні, але пам’ять про них однаково важлива для ідентифікації себе у сучасному світі.
Щодо присвоєння кладовищу вояків Галицької Армії та Армії УНР та пам’ятнику ліквідаторам та жертвам Чорнобильської катастрофи нового статусу Совінський також зазначив, що це продовження процесу, який у Вінниці активізували цього року.
– Його мета – вишукати у міському просторі маркерні об’єкти, які матимуть найвищий ступінь охорони та популяризації, – додав головний архітектор Вінниці.
Євген Совінський підкреслив, що така робота проводиться вперше після 1997 року. На сьогодні у Вінниці статус пам’яток культурної спадщини має 201 об’єкт.
Про об’єкти
Зазначено, що Стрілецький цвинтар вояків Галицької Армії та Армії УНР – одне з найбільших захоронень на Поділлі періоду Перших визвольних змагань.
Науковці припускають, що у 1919-1920 роках вічний спочинок тут знайшли щонайменше дві тисячі вояків, серед них – видатний український критик та публіцист, поручник Микола Євшан (Федюшко). Прах виявили під час археологічних робіт пошукового центру «Доля» та Центру історії Вінниці у 2020 році.
Пам’ятник ліквідаторам та жертвам Чорнобильської катастрофи встановили навпроти Центрального автовокзалу Вінниці у 1996 році.
– Він був одним із перших в Україні місць пам’яті на честь тих, хто врятував світ від атомного лиха у 1986 році. Авторами монумента стали скульптор Юрій Козерацький та архітектор Ігор Єзерський, – йдеться у повідомленні.
Колаж – ВМР
Дякуємо!
Тепер редактори знають.