Від ранку біля Вінницької облдержадміністрації спостерігається невеликий жвавий натовп, а в повітрі витає аромат шоколаду і… гасу. Це – протестний перформанс від вінницьких активістів, що має назву «З газу – на керогаз».
Розтопивши шоколадку «Roshen» у такий нехитрий спосіб, вони вирішили протестувати проти запровадження так званої абонплати за газ, яку мало би встановлена з 1 квітня відповідним рішенням НКРЕКП. І хоча дію такого рішення було призупинено, активісти зазначають, що його так само можуть поновити. А саме цього вони категорично не хочуть.
За що платити «газову абонплату» та як від неї відмовитися: «Вінницягаз» показала на практиці. ФОТО
- Це така собі мирна попереджувальна акція владі, аби вона розуміла настрої вінничан, – пояснює мету зібрання один із активістів Анатолій Банах. – Ми сьогодні, як бачите, без партійних гасел – жодного партійного прапора, лише державні. І, здавалося би, логічним не тут мітингувати треба, а біля стін НКРЕКП на Вінниччині. Але ж ми всі знаємо, що центр влади – це обласні адміністрації, це вертикаль Президента. І ми розуміємо, що в НКРЕКП – двоє людей – це представники Президента, двоє людей – представники Кабміну, і, якщо не помиляюся, одна людина – від громадськості. Тобто, це п’ятеро людей, яки приймають отакі безглузді рішення. І для людей просто дико, що чиновники не прорахували свого рішення заздалегідь, а спочатку ввели оцю абонплату, яка дуже вдарить по кишенях бідних людей, а потім, начебто під тиском Порошенка і Гройсмана, які після суспільного резонансу висловилися проти такого рішення, абонплату призупиняють.
– Якими є ваші вимоги? Ваші подальші дії в разі їх невиконання?
- Ми усвідомлюємо, що призупинення – це не скасування. А тому вимагаємо взагалі відмовитися від цієї абонплати. Ми розуміємо також, що за обслуговування мереж платити потрібно – як це робиться у європейських країнах. Але там є не одна газова компанія, тому європейця платять тим підприємствам, яка обслуговує цю газову трубу, і окремо постачальнику газу. В нас же в цьому питання монополія. Тому хай ця абонплата буде вирахувана чітко і включена до тарифу.
- Щодо подальших дій, то ми вже подумали над цим питанням. Ми готові приспустити трохи наші політичні амбіції та об’єднатися політичним партіям і активістам разом. Звісно, ми ніколи не будемо співпрацювати із «Опозиційним блоком». І тоді ми будемо отаким широким фронтом виступати проти таких, вибачте, дебільних рішень владної верхівки.
– А де ви керосинку вяли?
- Приніс один із активістів – зберігав її давно. Бачите – знадобилася.
Поки Анатолій Банах давав коментарі журналістам, на сходи по черзі виходили громадські активісти, висловлюючи власну думку з приводу нещодавніх рішень Національного регулятора. Риторика в усіх була спільна – що насправді всіма цими кроками керує Президент і Прем’єр-міністр, що «влада злочинна» і т.п. Більш сміливі прогнозували розкол у владній верхівці та, в зв’язку з цим, чергові вибори.
А в цей час шоколад на керосинці почав пригорати, із примітивної установки почав виходити чорний дим, тому темно-коричневе вариво швидко прибрали.
Помітингувавши годину, нечисельна група активістів зібрали перформансний реманент, зняли приклеєні скотчем до будівлі ОДА плакати і розійшлися. За час мітингу ніхто до них на спілкування із приміщення ОДАне вийшов, а тому незрозуміло – яким чином буде відбуватися подальший діалог і чим обернеться у Вінниці нинішній мирний «шоколадний» протест.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.