У центрі Вінниці відтворять бій “денікінців” з броньовиком “Петлюра” за 200 тисяч

13:07
Автор: admin
Become a Patron!

Унікальний відновлений бронеавтомобіль – панцерник – “Петлюра”, що буде презентований у Вінниці під час фестивалю “Вінниця – столиця УНР”, створювався близько трьох з половиною місяців і на його відновлення витратили близько 200 тисяч гривень. 

Кошти на відновлення автомобіля збирали “усім миром”, зокрема й за сприяння міської ради та мера міста. Про це сьогодні, 10 жовтня, розповів на прес-конференції організатор фестивалю, вінницький історик Олександр Федоришен. За його словами, вінницький панцерник стане четвертим в Україні подібним експонатом, однак лише два з них – зокрема і новий “Петлюра” – перебувають “на ходу”. Його презентація відбудеться 14 жовтня о 12:00 на Майдані Незалежності.

img_0672

Годиною раніше – об 11:00 – на Соборній, 43 розпочнеться відзначення Дня захисника України відкриттям меморіальної дошки Начальній Команді Української Галицької Армії (генеральному штабу УГА), яка в 1919-му році базувалася саме у Вінниці. Під час відкриття дошки також уперше буде презентовано Почесну варту Тимчасової столиці, про яку ми вже повідомляли раніше. Також Олександр Федоришен підтвердив наміри взяти участь у відкритті Патріарха УГКЦ о.Святослава.

“Звісно, панцерник “Петлюра” не є повноцінним транспортним засобом і він навряд чи може брати участь в дорожньому русі як інші автомобілі, тож на місце фестивалю його доправлять у супроводі патрульних або на лафетах”, – уточнив Федоришен.

img_0679

Як повідомили на прес-конференції, броньовик був створений на базі радянської вантажівки ГАЗ-51, котра у свою чергу є аналогом англійського автомобілю “Ostin”. Саме такі “остіни” використовувалися майже усіма сторонами під час Першої світової війни, а зокрема і під час визвольних змагань в Україні на початку ХХ століття. Вінницький бронеавтомобіль намагалися зробити максимально схожим на автентичний панцерник, на якому пересувався Симон Петлюра і котрий мав 8 мм броні, однак на відміну від історичного панцерника, відновлений екземпляр матиме лише 3мм броньованого металу.

img_0680

Як повідомив Федоришен, головну роль броньовик “Петлюра” виконає під час реконструкції бою між армією УНР та російськими військами “денікінців”, що відбудеться вже 15 жовтня о 14:00 на Європейській площі біля вежі. Як зазначив представник ГО “Честь і слава” Юрій Прокопишин, ця реконструкція також буде унікальною: уперше в Україні бій між українськими військами та “денікінцями” відтворять прямо у середмісті, у реконструкції візьмуть участь близько 70-ти учасників-військовиків з Вінниці, Хмельницького, Києва, Одеси та Чернігова. Окрім того, безпосередньо перед боєм на площі буде відтворене побутове життя Вінниці тих часів: у постановці візьмуть участь щонайменше два десятки акторів місцевого театру ім. Садовського.

img_0696

“Не зважаючи на те, що уся зброя, яка застосовуватиметься під час реконструкції є вихолощеною, тобто не має здатності стріляти бойовими набоями у принципі, все ж ми закликаємо містян бути обачними та дотримуватися елементарних правил безпеки під час реконструкції”, – зазначив Прокопишин. За словами учасників прес-конференції, багато реконструкторів – учасники бойових дій на Донбасі: багато з них спеціально брали відпустку із зони АТО, аби взяти участь у вінницькому фестивалі.

“Усі учасники бою після його завершення і своєї “смерті” матимуть можливість встати. На відміну від тих вояків, які загинули під час сучасної війни на сході України. Зокрема й цим ми хочемо показати, що історія йде по колу, і сьогоднішня війна – це продовження тієї боротьби нашого народу за свою незалежність, яка відбувалась і на початку минулого століття, зокрема й у Вінниці. Саме за ці тризуби і за ці прапори тоді й сьогодні українці проливали кров. Ми хочемо вкотре нагадати: боротьба України за свою Незалежність триває століттями і не припиняється й сьогодні”, – зазначив Федоришен.

img_0690

На Європейській площі буде відтворений вірогідний бій армії УНР з білогвардійцями у 1919-му році за участі панцерних військ у т.зв. “чотирикутнику смерті”: тоді молода українська армія була затиснута між більшовицькими військами, білогвардійцями та поляками. Четвертим, мало не найпотужнішим ворогом тоді стала епідемія тифу, яка косила бойові лави УНР.

Після презентації панцерника його хочуть зробити постійнодіючим “рухомим” експонатом, який не лише демонструватиметься під час великих державних свят, але й виконуватиме просвітницьку роль для місцевої молоді.

“Ми хочемо, щоб він заїхав у двір кожної школи, кожного вінницького вишу і наша молодь на славні очі побачила, що українська армія була здатна давати гідну відсіч ворогу в усі часи”, – продовжує історик.