У центрі Вінниці відновили автентичні написи на пам’ятнику, присвяченому Помаранчевій революції. ФОТО

19:51
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці, на  Майдані Незалежності, на пам’ятнику «Пісня», відомому ще як “Дівчина на кулі” або “Голка” відновили автентичні написи.

Перший, свого роду гасло чи лейтмотив скульптури: «Україно, твоя правда, твоя пісня не вмре, не загине!». Другий розповідає про те, на честь чого цей монумент тут поставлено: «Скульптурна композиція «Пісня» на честь Помаранчевої Революції 2004 року. Третій присвячений автору і вказує на нього: «Скульптор: Володимир Смаровоз».

 

Встановлював округлі таблички департамент комунального господарства і благоустрою Вінницької міськради.

– Було звернення громадян до департаменту архітектури міста, про те, що невідомими знято якісь стрічки з написами з цього пам’ятника які там, начебто були. Ми підняли проект, стрічок з  написами там не було. Тобто автентика порушена не була. Його в переліку пам’яток офіційно взятих на облік немає, – повідомила начальник у відділі культурної спадщини та дизайну департаменту архітектури ВМР Оксана Горбань.

Не пам’ятає чи були там прикріплені стрічки з написами і співавтор проекту «Пісні» Ігор Єзерський.

– Я розробляв в проекті загальний вигляд. Конкретно пам’ятником займався Володимир Смаровоз. Може там хтось і прикріпляв якісь написи –  я не пам’ятаю. Торік до мене звертався якийсь місцевий активіст, казав, що хтось зняв написи з пам’ятника,- розповів Ігор Єзерський.

Взагалі, з історії створення пам’ятника відомо, що автори замислювали його як скульптуру, присвячену Помаранчевій революції. Це мала бути куля, яка символізувала апельсин. На ній стоїть, чи то біжить дівчина в джинсах і кросівках з косами підперезаними стрічкою, яка закликає мешканців міста виходити на революційний мітинг.

Відкриття комплексу відбулося аж в серпні 2005 року, коли дух і запал Помаранчевого Майдану вже значно вистиг. В країні почались інші процеси, “підкилимні бійки” колишніх соратників і значення пам’ятника частково знівелювалось. Тому скульптурний комплекс, відкриття якого часто переносилося, назвали просто: «Пісня» – як пам’ятник  українській пісні. Споруджено скульптуру було за спонсорські кошти.

Як пояснив Vежі директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен, ініціатива відновити написи була озвучена на початку року, під час одного із засідань Ради з питань історії, спадщини і топонімики “з подачі” міського голови. Провівши не надто глибоку роботу – адже це не якийсь старовинний епізод,- з’ясували первинний напис.

Зазначу, що  2005 році ця скульптура називалася пам’ятником, присвяченому Помаранчевій революції. Але потім фраза про революцію кудись поділася. Очевидно, це пов’язано як з приходом до влади Януковича, так і загальним розчарування першим Майданом. Нам невідомо число та місяць, коли ці написи зникли, можли вони просто стерлися, бо були не надто якісно зроблені.

Зрештою, відбулося те, що мало відбутися: для нас важливо було повернути напис із додаванням суті та контексту памятника. Адже багато людей, туристів, дивувалися, що це взагалі за памятник, що це за колона?..