У центрі Вінниці планують реставрувати «медичний» будинок, створений Артиновим

13:05
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Навесні може стартувати реставрація пам’ятки архітектури місцевого значення початку XX століття «Фельдшерсько-акушерська школа» по вулиці Грушевського, 2. 

Відновлювально-утеплюючі роботи заплановані по листопад 2019 року й переважно за кошти Державного фонду регіонального розвитку – понад 8 млн грн. Звісно, реставрація можлива, якщо проект пройде конкурсний відбір.

Інформацію про реалізацію проекту розміщено на сайті ДФРР. Проект втілюватимуть з метою збереження пам’ятки архітектури, запобігання її подальшому руйнуванню та щоб зробити придатною, зокрема завдяки утепленню, до потреб розміщеного у ній освітнього закладу.

Читайте також: Бастіонний пінопласт: хто винен в “модернізації” історичного палацу на Вінниччині?

Автори ідеї також сподіваються, що таким чином об’єкт стане туристично-привабливим.

Колишня «Фельдшерсько-акушерська школа» – це Г-подібна прямокутна  триповерхова будівля з шатровим дахом. Будівлю відносять до зразків архітектури кінця XIX – початку XX століття у м. Вінниці – перехідного періоду від історизму до модерну, якому властиве поєднання класицистичних елементів.

Споруда пам’ятки побудована архітектором Григорієм Артиновим на замовлення Лейбиша Блайваса як «цегляний будинок», після будівництва використовувалася як медичний навчальний заклад для єврейських дівчат. Згідно з архівних даних, споруда зведена на розі вул. Петра Великого (сучасна Грушевського) та Ольгердовського провулку (сучасна вул. Симона Петлюри).

В повоєнні роки минулого сторіччя будівля використовується вже як медичне училище (медколедж ім. академ. Д. Заболотного) з багатопрофільними відділеннями і відноситься до найстаріших спеціальних закладів Вінниччини. У 60-х роках відбулося перепланування приміщень. Однак, попри прибудови та втрачені автентичні елементи фасаду, архітектурне вирішення історичного об’єму автора Артинова збереглося.

Нині в будівлі розміщений навчальний корпус Донецького національного університету ім. В. Стуса.

Як зазначено в анотації проекту, будинок належить до опорних будівель міста, є формоутворюючим об’єктом у забудові вулиць та кварталів.

У 2017 було проведено технічне обстеження об’єкту та розроблено проектно-кошторисну документацію (ПКД) за рахунок коштів обласного бюджету в сумі 297 тис. грн. Виконавцем проекту і замовником будівництва виступає департамент будівництва, містобудування та архітектури Вінницької облдержадміністрації.

Як пояснив Vежі директор департаменту Дмитро Романченко чи реалізовуватимуть цей проект  залежить від рішення-відбору комісії Мінрегоіну, яка має засідати найближчим часом.

  • Ми пройшли відбір в області і подали проект в Мінрегіон, – каже пан Романченко. – У Мінрегіоні так само комісія буде визначатися. Після того як буде рішення Мінрегіону тоді можна говорити про те, що ці роботи виконуватимуться у цьому році.

В 2018 році у Державному фонді регіонального розвитку передбачено 6 млрд грн на реалізацію інвестиційних проектів та програм регіонального розвитку.

Відзначимо, що в результаті проведеного технічного обстеження будівлі визначено, що технічний стан конструктивних елементів горищного  перекриття та елементів кроквяної системи – незадовільний. Фасади потребують  комплексної реставрації. Технічний стан мостіння, покриття карнизів, виступаючих елементів фасадного декору і труб водовідведення визначений також незадовільним.

Читайте також: Ще один будинок на Соборній відреставрують: на розробку проекту виділено 150 тисяч

Загалом проектом передбачається проведення комплексу реставраційних робіт будівлі:

  • підсилення існуючих  та заміна непридатних для експлуатації балок  горищного перекриття,  підсилення  крокв;
  • влаштування утеплення горищного перекриття мінераловатними плитами  А=50кг/м3;
  • влаштування по периметру покрівлі  металевої огорожі висотою 700 мм;
  • влаштування на покрівлі  слухових вікон  розміром 1200*1500 мм;
  • комплексна реставрація фасадів із відновленням декору;
  • влаштування мощення.

Загальна кошторисна вартість згідно із розробленою ПКД становить 8957 тис. грн. Вартість реалізації інвестиційної проекту на 1 січня 2018 р. – 8660 тис. грн.

Планується, що джерелами фінансування будуть кошти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) – 7870 тис. грн (90%) та обласного бюджету – 790 тис. грн (10%).

Вартість робіт, які планується виконати у 2018 році – 5000 тис. грн. Зокрема, ДФРР – 4545 тис. грн, а обласний бюджет – 455 тис. грн. Решту суми – 3660 тис. грн заплановано використати в 2019 році.

Читайте також: Велика реставрація Вінниці: за три роки у місті планують оновити дев’ять архітектурних пам’яток. ФОТО

Фото commons.wikimedia.org