Покарати не можна пробачити: у Вінниці вирішують, що робити з фейковими голосами за проекти Бюджету громадських ініціатив

16:05
Автор: admin
Become a Patron!

У той час, коли цифрову систему голосування за Бюджет громадських ініціатив у Вінниці цього разу вдалося захистити, паперова – дала збій. Серед голосувань у бібліотеках виявили численні порушення і тепер вирішують, що з цим робити.

Учора, 19 жовтня у міській раді зібралася комісія, котра мала сказати свій вердикт у долі тих проектів, голоси за які викликали сумніви. Варіанти пропонувалися від жорстких до поблажливих: проекти або ризикували бути дискваліфікованими, або ж з них просто знімалися нелегітимні голоси.

Читайте також: Фактчекінг голосів: вінничан запрошують перевірити результати конкурсу «Бюджет громадських ініціатив»

Основні претензії були до бібліотек, де цього разу вперше відбувалося голосування. Так сталося, що бібліотеки не лише приймали голоси, а й подавали власні проекти на конкурс, і дивним чином саме їхні проекти часто здобували там лідерство.

Під час перевірки бюлетенів виявили, що велика частина з них заповнена одним почерком. Деякі – були ксерокопіями із вже прописаною на бюлетені назвою проекту, за який потрібно було віддати голос. Масу бюлетенів приймали “пачками” від нібито родичів (інколи такі “родини” складали 50 чоловік), або ж вносили в реєстр голоси без наявності самого бюлетеня.

По кожному окремому “порушенню” працівниця Департаменту правової політики та якості демонстрували стоси бюлетенів, голоси з яких викликали великі сумнви. Загалом ідеться про цифру близько 1000-1500 голосів, з 15 тисяч, що були віддані в паперовому вигляді. Прикметно, що цього року абсолютна більшість голосів – близько 15 тисяч з понад 18 тисяч – була віддана саме в паперовому вигляді. У той час як минулоріч – коли електронну систему голосування було досить легко “надурити” – ситуація була прямо протилежна: вінничани переважно голосували з Мережі.

Присутні на засіданні кілька представниць бібліотек намагалися виправдатися: мовляв, не знали, що так не можна робити, “це не зі зла” і “просто розгубилися”. На них, зрештою, й не тиснули, а навпаки відзначили, що проведення таких голосувань – взагалі-то не їхня профільна діяльність. Зрештою, питання легітимності таких сумнівних підписів не виникало і в самих представниць бібліотек, тож питання їхньої можливої верифікації хоч і обговорили, однак не розглядали детально.

Читайте також: Через можливі фальсифікації міськрада може анулювати окремі результати “Бюджету громадських ініціатив”

Насправді подібні порушення, виявлені під час перевірки, стосувалися далеко не лише “бібліотечних” проектів: схожим грішили і багато інших конкурсних пропозицій. У зв’язку з цим від директора Департаменту Романа Бочевара пролунала пропозиція зайняти компромісну позицію: проекти-штрафники не дискваліфіковувати, однам вилучити з їхніх результатів усі голоси, що “підпадають під підозру”.

Представниці бібліотек

  • Насправді, ми не маємо говорити зараз про якісь жорсткі покарання, особливо що стосується бібліотек. Ми розуміємо, що вони організовують таке голосування вперше, до того ж вболівали за проекти покращення своїх бібліотек, тож десь “передали куті меду”, а десь спрацював людський фактор. Думаю, що вилученням цих голосів ми встановимо якраз істинні результати, а цією перевіркою створимо прецедент на наступні конкурси, – вважає Бочевар.

Водночас анулювання навіть кількох сотень голосів може не лише вплинути на позиції лідерів конкурсу, але й навіть вибити когось із “прохідної зони”. В умовах, коли проекти-лідери мають по 600-700 голосів, півтори тисячі анульованих можуть зробити погоду.

Читайте також: Останній день голосування: ТОП-10 проектів “Бюджету громадських ініціатив – 2017”

Остаточне рішення щодо долі “проштрафлених” проектів буде приймати Координаційна рада конкурсу під головуванням Владислава Скальського – вона має зібратися вже наступного тижня.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.