У.С.Р.Р. Повстання: у Вінниці розкажуть про маловідомі сторінки історії України

17:20
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Книга заступника голови Інституту національної пам’яті «1930. У.С.Р.Р.Повстання» присвячена досі малознаній сторінці недавнього минулого — масовим антивладним протестам українського селянства напередодні Голодомору.

Ідея книги у автора Володимира Тиліщака народилась у 2014 році під час підготовки фотодокументальної виставки Українського інституту національної пам’яті «Спротив Голодомору». Вінничани зможуть безпосередньо познайомитись з автором та придбати книгу під час презентації 15 лютого в книгарні «Є», яка розпочнеться о 18.00.

  • Те, як реагували на нашу виставку про спротив геноциду у медіа та соціальних мережах, продемонструвало, що тема антирадянських протестів 1920-1930-их років досі залишається малознаною у суспільстві і вона насправді цікава багатьом. Усе це і підштовхнуло до створення книги, – розповів Vежі автор Володимир Тиліщак.

Каже, що його книга не є науковим всестороннім дослідженням усіх повстань того року. Зрештою, автор і не ставив перед собою такого завдання:

  • Мені радше хотілося з одного боку привідкрити завісу невідомості про цю сторінку українського минулого перед широкими колами читачів, а з іншого – показати історичному цеху, передусім тим молодим дослідникам, котрі розпочинають свій науковий шлях, що тематика локальних історій є надзвичайно перспективною для досліджень.

Результат роботи вилився у збірку науково-популярних нарисів про антивладні повстання, виступи, “волинки” 1930-го року в різних регіонах тодішньої УСРР – від Поділля до Херсонщини, Луганщини та Чернігівщини. Кожен нарис – це окрема історія про конкретне повстання чи масовий протест. Це, зокрема, нариси про повстання на Поділлі, у тодішніх Шепетівському та Тульчинських округах, на Любарщині, Херсонщині, а також про Павлоградське і Драбівське повстання, виступи в Яськах Одеської, Боршні Чернігівської, Круглому Луганської областях та інші “волинки”.

  • Унікальність збірки у тому, що у ній вперше, і не лише у популярній літературі, але й історичній науці, буде представлено галерею конкретних повстань і протестних виступів з різних регіонів України 1930 року. У цих нарисах для мене ключовим було не лише реконструювати їх перебіг, але відкрити читачам імена учасників повстань, передати тодішні настрої і тривоги, – говорить автор.

Книгу історик писав впродовж 2015 року уривками, у проміжках між роботою та на вихідних.

  • Насправді, у цьому процесі найскладнішим було викроїти час для того, щоб працювати в архівах. Адже основними джерелами текстів, що поміщені у книзі є архівні документи. Передусім, це кримінальні справи учасників протестів і повстань. Вони сьогодні зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України та в обласних державних архівах. Тому я вдячний усім, хто допомагав знаходити ці матеріали, передусім співробітникам ГДА СБУ, які допомогли віднайти більшість документів. Також щиро вдячний за співпрацю і архівістам обласних архівів, у тому числі і вінницьким архівістам, які спеціально оцифрували низку архівних справ 1930-го року. Завдяки цьому я зміг з цими документами працювати у Києві. Ну і звичайно ця книга, як будь яка справа в житті кожної людини не відбулась би без підтримки і допомоги друзів і рідних, за що я усім безмежно вдячний, – розповідає про процес написання книги історик.

На останніх сторінках книги є перелік джерел на основі яких готувалися нариси. 208 сторінок вміщують близько 50 ілюстрацій — фото учасників протестів, сторінки із кримінальних справ, повстанські листівки, карти територій охоплених повстаннями.

Автор також говорить про те, що ця книга може більше розповісти навіть про причини та мету Голодомору, про настрій народу в період перед ним, а також про те, чому цей рік був таким важливим в історії України.

  • Коли ми говоримо про Голодомор, то завжди присутнє питання – “чому Сталін свідомо пішов на вбивство мільйонів громадян країни, «вождем» якої він був?” І якщо не знати про реальні настрої тодішніх мешканців України, не знати про активний спротив тоталітарному режиму, який чинився в другій за розмірами і вагою республіці СРСР, то не можна зрозуміти причин і мети злочину Голодомору. 1930-ий рік в історії України займає, насправді, дуже важливе місце. Він став роком останньої спроби зупинити каток сталінської колективізації (успішної до певної міри), а з іншого – першим масштабним досвідом ненасильницького спротиву тоталітаризму. Адже більшість повстань і протестних виступів того року мали, принаймні на перших порах, мирний характер. Вони виявились попередниками нинішніх майданів. І цей історичний досвід до сьогодні, на жаль, залишається несправедливо забутим. Сподіваюсь, що моя книга допоможе хоча б в деякій мірі відновити пам’ять про цю сторінку минулого, – говорить історик.

Володимир Тиліщак – кандидат історичних наук, заступник голови Українського інституту національної пам’яті. Займається вивченням трагічних  питань  української історії.

Модератор зустрічі – керівник “Вінницького історичного товариства” Олександр Федоришен, вхід на захід –  вільний

Фото: Український кризовий медіа-центр