З фільмами золотого фонду чеської кінематографії вінничани зможуть познайомитись вже з наступного четверга.
У Вінниці покази стартують другого лютого у книгарні «Є» о 18.00. Початок показів у різних містах України присвячений легендарному чеському режисерові, двічі лауреатові «Оскара» Мілошеві Форманові. Саме у лютому цього року він святкуватиме 85 років. Дві його стрічки вінничани зможуть побачити аж в березні, а початок кінопоказів відкриє фільм «Коля» режисера Яна Сверака.
Стрічка про чеського музиканта і переконаного холостяка Луку, який з меркантильних міркувань одружився з російською жінкою. Однак доля несподівано дарує йому сюрприз. Новоспечена дружина раптово зникає, і Луці доводиться дбати про її п’ятирічного сину Колю. Спочатку герой всіляко планує вислизнути від цієї справи, але Коля – один у всьому світі, тому його не можна кинути. Справа ще ускладнюється тим, що Лука не розуміє російську мову, а хлопчик зовсім знає чеську.
Всі шістнадцять фільмів належать до колекції найкращих стрічок чеського кінематографу за останні 50 років. Так як і література, вони можуть бути правдивим відтворення стану суспільства в певний період. Серед цікавих, веселих та повчальних історій уважний глядач може побачити п’ятдесятирічний розвиток країни.
Всі стрічки ЧЕських ЧЕтвергів драматурги з Чеського центру розділили на чотири етапи по чотири картини у кожному. Першу четвірку (I) вважають найпотужнішою, адже всі ці фільми у свій час отримали «Оскара». До другого блоку (ІІ) відносяться стрічки, які виникли у шістдесятих роках ХХ століття в найбільш хвилюючий період чеської національної історії, кульмінацією якої стала «Празька весна» і окупація Чехословаччини радянськими військами. До третього періоду (ІІІ) відносяться стрічки режисерів, яких вважають тими, хто «повернули крила» чеському кінематографу після періоду «нормалізації» Гусака. До четвертої добірки (IV) входять фільми, які отримали найпрестижнішу кришталеву нагоду за кращий фільм – Чеський лев.
Як зазначив арт-менеджер книгарні «Є» Олександр Вешелені для нього чеський кінематограф справді унікальний, як і література.
- Тут завжди несподіване поєднання жанрів і настроїв, іронія межує з меланхолією, а вітальність – з макабричністю. Сюди додається ще й дивовижне звучання і смислові відтінки слів у чеській мові (адже ці фільми найкраще дивитися саме в оригіналі). І ще, безумовно, приваблює увага чехів до образів «маленьких людей», з їхніми щоденними клопотами і прагненнями, вартими мистецького вираження.
У цьогорічній добірці я надзвичайно тепло згадую кількаразово переглянуті фільми з 90-х – «Коля» Яна Сверака та «Гніздечка» (або ж «Кубло») Яна Гржебейка, а також екранізації творів Богуміла Грабала від Їржі Мензела. Мені здається, що українцям близький настрій чеських фільмів, хоча ми дещо більше звикли романтизувати дійсність. У них романтика і поетичність кінематографу завжди сплітається з неповторним гумором та світовідчуттям, де навіть після тяжких глобальних чи особистих катаклізмів є надія на прості і світлі взаємини між людьми.
Також Олександр розповів, що крім ЧЕських ЧЕтвергів, 1 лютого стартує новий триместр курсів чеської мови, які проходять на базі Центральної бібліотеки для дітей та юнацтва (проспект Космонавтів, 63). Викладачем буде носій мови Матіаш Міка, студент чеської філології Карлового університету. Записатися можна як на початковий рівень, так і на просунутий. Деталі – ТУТ .
Розклад ЧЕських ЧЕтвергів у Вінниці (Книгарня «Є», Соборна 89)
(І) Оскароносні фільми чеських режисерів
2.02.2017/ «Коля», режисер Ян Сверак, (111 хв.)
16.02.2017/ «Потяги особливого призначення», режисер Їржі Мензел, (92 хв.)
2.03.2017/ «Магазин на площі», режисер Елмар Кадар, (128 хв.)
16.03.2017/ «Амадей», режисер Мілош Форман, (160 хв.)
(ІІ) Золоті шістдесяті – чеське кінематографічне чудо
30.03.2017/ «Чорний Петр», режисер Мілош Форман, (86 хв.)
13.04.2017/ «Кожний молодий чоловік», режисер Павел Юрачек, (83 хв.)
27.04.2017/ «Перлини на дні», режисер Ян Нємец, (105 хв.)
4.05.2017/ «Романс для кларнета», режисер Отакар Вавра, (82 хв.)
(ІІІ) Дебютанти дев’яностих років, або Воскресіння чеського фільму
11.05.2017/ «Ґудзикові майстри», режисер Петр Зеленка, (102 хв.)
18.05.2017/ «Гніздечка», режисер Ян Гржебейк, (116 хв.)
25.05.2017/ «Самітники», режисер Давід Ондржішек, (103 хв.)
1.06.2017/ «Темно-синій світ», режисер Ян Сверак, (112 хв.)
(IV) Чеський лев
8.06.2017/ «Потрібно вбити Секала», режисер Їржі Кржіжан, (109 хв.)
15.06.2017/«Таємниці», режисер Аліце Нелліс, (95 хв.)
22.06.2017/«Протектор», режисер Марек Найбрт, (98 хв.)
29.06.2017/«Кобри і вужі», режисер Ян Прушиновський, (111 хв.)
Початок показів – о 18:00. Фільми демонструватимуться мовою оригіналу з українськими субтитрами.
Вхід – вільний.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.