Турецький посол висловив зацікавленість щодо реставрації обеліску в Стрижавці

13:41
Автор: Vежа
Become a Patron!

Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере під час зустрічі з місцевими чиновниками у Вінницькі ОДА висловив зацікавленість щодо намірів відреставрувати обеліск загиблим турецьким воїнам, який зараз перебуває у Стрижавці. 

Про це повідомляється на сайті Вінницької ОДА.

– У Стрижавці Вінницького району є місце поховання загиблих воїнів Османської імперії, які померли у полоні під час російсько-турецької війни 1877-1878 років. Турецька сторона зацікавлена у відновленні історичної пам’ятки та упорядкуванні цього місця і, відповідно, у планах відреставрувати обеліск, що встановлений на місці їхнього поховання. Сподіваємось на вашу підтримку. Ми, Посольство Туреччини, зацікавлені у спільних діях щодо відновлення історичної пам’ятки, – зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере.

Нагадаємо, що увагу до древнього обеліску вкотре привернули вінницькі дослідники у 2018 році. Тоді у соціальних мережах жваво обговорювали дивну знахідку в с. Стрижавка під Вінницею: древній обеліск у формі меча, з написом османською мовою.

Виявилося, що меморіал було закладено Тадеушом Грохольським (спадкоємцем древнього та заможного польського роду) на честь загиблих турецьких воїнів наприкінці 19-го століття. Тоді у Стрижавці, на місці, де зараз розташований дитсадок, був військовий шпиталь, а також цвинтар для померлих бійців та полонених.

Сам монумент виконано з білого мармуру, на ньому видно написи попередньо османською мовою.

Згодом кладовище було занедбаним, так само як і меморіали на честь офіцерів та солдат. Прикметно, що і знайдений меморіал на числиться в жодних охоронних списках.

Прибувши на місце знахідки, Vежа виявила не лише обеліск, але й поспілкувалася з мешканцями будинку, біля якого він зараз розташований. Жінка, що тут мешкає, розповіла, що пам’ятник “дістали зі сміття” її родичі.

Пізніше інтерес до реставрації меморіалу виявив нащадок Тадеуша Грохольського Генрик Ґрохольський спільно з Центром історії Вінниці. Так, у 2019 році повідомлялося, що саме за кошти Стипендії Генрика та Майї Ґрохольських відбуватиметься реставрація обеліску, яка мала розпочатися у 2019-му і завершитися у 2020-му.

Так мав виглядати відреставрований обеліск:

Переклад написів з пам’ятника:

Кожна душа зазнає смерті (Коран 3:185)

Усі живі люди зазнають смерті.

У 1294 році Хіджри

Коли між османською державою і Росією

Відбулась війна

49 солдатів Османської армії

які отримали поранення за свою Батьківщину

перебували у полоні

в Стрижавці в будинку графа Тадеуша Ґрохольського. 

 Коли вони померли від своїх ран та кривд,

граф Ґрохольський поховав їх

в ісламському літочисленні 1298 року.

Християнського року 1881-го спорудив цей

пам’ятник.

В пам’ять про них. 

Нехай благословить їх Бог… 

За шляхетний вчинок в 1889 році султан Абдул-Гамід ІІ вшанував Тадеуша Ґрохольського орденом Меджида І класу, яким зазвичай нагороджували іноземних дипломатів та голів держав.

Унікальність обеліска полягає в тому, що це єдиний на материковій частині України османський могильний камінь, який зберігся до наших днів.

Читайте також: Під Вінницею виявили древній обеліск на честь турецьких воїнів. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.