“Це не гетто, а коворкінг”: біля Вінниці збудують інноваційні будинки для “айтішників”. ФОТО

14:34
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Оновлено: 16 Травня 2021, в 15:40

Котеджі, таунхауси та багатоповерхівка для працівників ІТ-сфери вже незабаром почнуть з’являтися неподалік обласного центру. Будинки розраховані на різний рівень достатку, але будуються згідно вимог та потреб “айтішників”, які активно обговорюють проекти у закритих групах. Ймовірно, процес будівництва запустять вже восени цього року. 

Проект Smart IT City був презентований нещодавно. Ініціаторами створення житла для однодумців стали члени команди Vinnytsia IT-cluster. Про те, якими будуть будинки, де та коли розповів Vежі один із засновників Дмитро Софина.

Котеджі, таунхауси та квартири-студії

– Є три ділянки та проекти, кожен з яких буде для певної категорії людей. Перший варіант – котеджі, це більше для менеджменту ІТ-компаній. Ці будинки будуть розташовані за містом. Це будуть одно- або двоповерхові котеджі, у яких також плануються басейни, та ще окремо можемо збудувати триповерхові апартаменти на чотири квартири. Я поки що не можу уточнювати конкретні місця, адже договір на земельну ділянку ми ще не підписали і поки немає сенсу озвучувати, де саме це буде. Проект вже розроблений, але проходить узгодження в закритій робочій групі, куди потрапляють саме ті, хто планує купити житло і лише «айтішники». Вони вносять певні пропозиції, фахівці роблять певні розрахунки і коригування, вносять зміни в проект. Мова йде не лише про те, як виглядатиме будинок всередині, а й ззовні: ландшафт, пішохідні доріжки, де буде парковка, чи потрібні сонячні панелі на даху, наскільки закритою буде екосистема, чи буде зона закритою для третіх осіб.

– Другий об’єкт – це таунхауси, для середнього менеджменту. В принципі, це щось середнє між котеджами та smart-квартирами. А останнє – це вже більше для звичайних «айтішників». Тобто це житловий комплекс із квартирами на 35 квадратних метрів, де є одна кімната-студія на кухню, спальню і все інше. У нас вже є інвестор, який готовий профінансувати будівництво цих квартир і здавати їх в оренду «айтішникам». Більшість з них на даний час – це молоді люди і у 75% дітей ще немає. Інша частина квартир – це студія та одна спальня, або ж студія та дві спальні. Це те, що наші будівельники чомусь не будують, на жаль.

– В чому різниця між фахівцями ІТ та людьми інших професій? У Вінниці сьогодні будують досить багато будинків. Чи у вас плануються певні специфічні умови?

– Взагалі ми десь півтора року витратили на аналіз та підготовку проекту. Восени ми вже плануємо зробити кінцеву презентацію і запустити продаж. До цього часу в закритих групах відбувається погодження кожного елементу та деталей, кому що подобається чи потрібно. Ми плануємо будувати так, щоб екстер’єр виглядав сучасно та інноваційно. Якщо подивитися, як будують квартири в Швеції або інших розвинених країнах – там кожен будинок не схожий на інший. Вони самі по собі не є «кричущими», не розфарбовані в яскраві кольори, але вони цікаві і на них приємно дивитися. Перше завдання – це саме цікавий і потужний екстер’єр, який сподобається. З іншої сторони Державні будівельні норми доволі специфічні та заганяють нас у певні рамки.

– Друга різниця полягає в тому, що будинок оснащений технологіями «smart». У Вінниці можна побачити щонайбільше датчики руху, датчики день/ніч, пожежну безпеку, домофони… У нас йдеться про те, щоб ззовні теж були технології smart-city, тобто від банальної зарядки біля лавки до wi-fi зони ззовні і по всьому будинку загалом, зрозуміло, що із закритими шлюзами та індивідуальними лініями. Ми навіть розглядаємо варіант відкриття дверей до будинку по відбитку пальця, але  поки що йде дискусія стосовно того, як бути, коли інші люди прийдуть в гості. Тому ми шукаємо баланс, аби не вигадувати величезну кількість речей, які потім будуть коштувати величезну суму коштів.

– Третя різниця у навколишньому ландшафті. У Європі зараз перестали будувати будинки так, коли можна під’їхати машиною до самого під’їзду. Все ж має бути окрема зона для паркування автомобілів, а все інше – пішохідним. Звичайно, можна розробити систему на випадок ремонту, щоб завести меблі, тоді умовний шлагбаум чи інша система підіймається – машина заїжджає, вигружає, і повертається на паркомісце, але вся територія біля будинку має бути пішохідною.

– Звичайно, ми розуміємо, що ці парковочні місця потрібно кудись винести і тому зараз аналізуємо ситуацію, скільки реально автомобілів має бути, скільки за ДБН, чи вистачить того парковочного місця, чи варто робити на першому поверсі або під землею паркінг. Щоправда, останній варіант може серйозно збільшити вартість будівництва. Але у дворах у нас будуть лавочки, дитячий та спортивний майданчики, жодної самодіяльності, коли посеред газону хтось собі зробив клумбу і так далі. Все має бути в одному стилі і якнайбільше локацій для відпочинку, щоб навіть з ноутбуком можна було посидіти та попрацювати.

– Четверта різниця буде всередині будинку. У нас дуже часто мешканці перших поверхів роблять окремий вхід, але ніхто не будує, щоб вже з самого початку зробити окремі входи для тих, хто купуватиме квартири на першому поверсі. Щодо холлу, то у наших стандартних будинках це те місце, де треба просто дуже швидко пробігти і вибігти, але з’являється тенденція коли холл стає, як має бути – там ставлять дивани, створюють певні зони, де гості чи мешканці зможуть побути та відпочити. Ми проектуємо таким чином, щоб холл був певним симбіозом між закритим дитячим майданчиком, міні-коворкінгом і місцем, де можна зустрітися з людьми. Це дуже суттєво. Людина може вийти з квартири і поспілкуватися внизу, а якби ми будували будинок не лише для «айтішників», то наскільки цікаво було б, наприклад, йому, чиновнику і аграрію, адже у кожної  категорії людей є свої побажання.

– П’ята і остання різниця полягає в самому житлі. У нас лише зараз починають розуміти, що не потрібно робити величезну спальню чи маленькі кухоньки. Кухня може бути об’єднана з вітальнею, добре, що технології дозволяють поставити витяжку, щоб запахи не розповсюджувалися. Жодних шаф – все буде вбудовано, ніяких зайвих речей. Ми вирішили піти на такий крок, щоб кожному, хто вирішить придбати квартиру, дизайн інтер’єру зробили «під ключ».

Ми не позиціонуємо, що це буде дешеве житло, але ми пояснюємо людям, що якщо хочете багато різних речей, то воно буде відповідно коштувати, а якщо бюджет набагато менший – потрібно визначити пріоритети.

Наразі експерти розробляють дизайн будинків, хоча вже орієнтуються на мінімалістичний стиль та стримані кольори, створюють 3D-макети. За словами Дмитра Софини, це група людей, які розуміють не тільки як писати код, а й як будувати будинок та управляти ним.

«Швидше аграрій стане “айтішником”, ніж зміниться концепція»

– Чи немає загрози, що зараз ви збудуєте будинки для «айтішників», а років через п’ять вони почнуть переїжджати і продавати своє житло людям інших професій? Це не принципово чи все ж таки навіть продавати житло потрібно буде ІТ-фахівцям?

– Є така загроза. Концепція має бути «айтішна», але деякі думають, що це буде гетто. Але ми все ж будуємо житловий комплекс – один будинок. Виходимо з того, що якщо будинок збудований, то він же створений під вимоги «айтішників». Хтось може приїхати і подумати, що це як гуртожиток, але сучасні люди називають це коворкінгом. Я не думаю, що він купить це житло, а навіть якщо й так, то, наприклад, швидше аграрій стане «айтішником», ніж зміниться концепція. ІТ – це ж не лише писати код, людина яка є експертом і знає, як автоматизувати ту ж саму аграрну сферу, визначити, як контролювати дистанційно, щоб їздили комбайни чи росла рослинка – він вже «айтішник».

Дмитро Софіна розповів, що вінницька ІТ-спільнота поставилась до ідеї таких будинків по-різному. Для себе він умовно розділив відгуки на три категорії: тролі, байдужі та креативщики.

– Коли інформацію про цю ідею опублікували різні видання, то в коментарях було десь з половину тролінгу. Переважно він жартівливий, ніби «я й на роботі постійно бачу ці обличчя, а ви ще й хочете, щоб я вдома їх бачив» або ж говорять, що будується гетто. Хоча насправді від цього тролінгу є великий плюс, адже завдяки йому ми розуміємо, як точно не потрібно робити, щоб асоціюватися не з гетто, а з будинком, де живуть однодумці і з ким легко домовитися.

– Друга група людей – байдужі і це найбільша група. Ми це бачимо в цілому в ІТ-сфері: люди, які приходять і працюють з 9 до 18, непогано заробляють, але їм байдуже, де і як жити. Можливо, вони не мають намірів лишатись у Вінниці чи планують їхати закордон. Не думаю, що серед них буде багато зацікавлених покупців на початковому етапі. Можливо, вже коли весь комплекс збудується, вони придивляться і захочуть придбати житло.

– Є ще дві групки: креативщики, які завжди першими пробують якісь ноу-хау. І це основна група людей, які зацікавлені і реально готові долучитися, тому що їм це цікаво. Саме на цю категорію ми і розраховуємо. Ще є підгрупка з молодих та активних людей, яким просто не вистачає фінансів. Хоча вони непогано заробляють, але не мають власного житла і свої кошти витрачають на подорожі, гаджети тощо. Саме заради них ми спілкуємось з фінансовими установами з приводу кредитування. Не знаю, наскільки вони будуть дешевими, тому що «айтішники» мають немаленькі зарплати і період виплати кредиту має бути невеликим. В середньому вони по Вінниці мають 1500 доларів зарплати, це десь 40 тисяч гривень, тому я думаю, що це платоспроможна категорія людей.

Де з’явиться Smart IT-City та коли

Дмитро Софина розповів, що анонсувати проект вони планують вже восени і одночасно з цим розпочнеться продаж квартир чи будинків. До речі, також намагаються домовитися  з різними фінансовими установами та державними банками з приводу кредитних програм. 

– Саме ж будівництво розпочнеться тоді, коли його профінансують покупці?

– Ні, ми не будемо чекати. Ми домовилися про землю і про перших інвесторів, тому будівництво розпочнеться одразу з моменту старту продажів. Восени ми зможемо завершити підготовчі роботи, навіть спілкувалися вже з приводу таких банальних речей, щоб не їздити дивитися на будівництво фізично (все ж таки це будівництво і там не походиш по майданчику), а зробити певну локацію, з якої злітатиме дрон та показуватиме людині, що відбувається. Також будуть камери відеонагляду і не лише для того, щоб покупець слідкував, як все триває, але й для контролю самого процесу будівництва. Треба ж слідкувати скільки машин приїхало, чи дійсно працюють і так далі. На жаль, при будівництві класичних варіантів будівель відбувається дуже багато зловживань з боку підрядних організацій, а це все за рахунок тих, хто купує житло. Ми вже майже завершили підбір субпідрядників, які будуть робити конкретні речі: фасад, ландшафт, електрику тощо. Але їх мало у Вінниці, тому навіть генеральний підрядник найвірогідніше буде не з Вінниці. Ми просто не впевнені чи є тут ті, які зможуть зробити якісно за чесні гроші.

– Ви сказали, що домовились за землю. Де ці будинки будуть, хоча б у якому мікрорайоні?

– Тільки тому, що контракт на землю ще не підписаний, ми не знаємо з якого з трьох об’єктів почнемо. Котеджі будуть близько 7 кілометрів за містом, там така лісова зона. Зрозуміло, що дерева рубати ніхто не буде, але вони там є навколо. На ділянці вже проведені комунікації, підготовлена інфраструктура. Тобто, котеджі будуть не посеред поля, а в дуже комфортних умовах. Можливо, котеджі буде можливість купувати не лише «айтішникам». Ми просто не впевнені, чи у Вінниці є така кількість ІТ-менеджменту, які зацікавляться та зможуть придбати, адже головних офісів ІТ-компаній у Вінниці небагато. Якщо ми назбираємо цю кількість великих топ-менеджерів, то ці котеджі будуть лише для «айтішників», якщо ні, то ні. Що стосується таунхаусів і багатоповерхового будинку – це буде збудовано на межі міста. Тобто громадський транспорт там є, цивілізація міста є, але поки що ця територія не входить у зону міста. Хоча, думаю, з часом це зміниться. Але усі території ми офіційно оголосимо восени, коли презентуємо проект, який буде найбільш затребуваним. Якщо вирішать починати з котеджів – добре, якщо з ЖК – тоді з квартир. Якщо ж вирішать одразу всі три типи будувати – ОК, але це буде дуже важко.

Насправді, Вінниця може стати третім містом в Україні, де реалізують таку концепцію житла для фахівців ІТ-сфери, після Львова та Києва. Вже восени на презентації потенційним покупцям покажуть 3D-модель житла, аби вони змогли в окулярах віртуальної реальності роздивитися те, що планують для них збудувати, а також представлять детальні проекти та місцерозташування майбутнього містечка для вінницьких «айтішників».

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.