Поліція “по-людськи” засуджує поведінку патрульних, які демонструють службові посвідчення громадянам на рівні поясу, але підкреслюють: жодним законом це не регулюється.
Як повідомив сьогодні Vежі начальник вінницької поліції Редван Усеінов, за фактом можливого перевищення повноважень поліцейськими під час інциденту з Євгеном Орлом наразі триває службове розслідування. Станом на зараз патрульний Назар Чорний – відсторонений, його колега – отримав дебютну у своїй кар’єрі догану, а третій поліцейський, присутній на відео – взагалі виявився стажером, який не підпорядкований патрульній поліції Вінниці.
Саме таку інформацію ми почули від головного вінницького патрульного Редвана Усеїнова під час його зустрічі із активістами громадської організації «Дорожній контроль», які прийшли до робочого кабінету очільника вінницьких поліцейських.
Читайте також: У Вінниці не можуть боротися з неправильним паркуванням, бо немає маніпулятора
Активісти прийшли поговорити про нагальні проблеми, пов’язані із поліцією. Зокрема нагадали провже відомого всьому місту Назара Чорного – патрульного, який разом із колегами приїхав на виклик вінничанина Євгена Орла, а врешті – “копи” «скрутили» чоловіка та повезли до відділку. Тоді патрульні пред’явили Євгену Орлу звинувачення за трьома пунктами, після чого вже відбувся перший суд.
Відтак сьогодні активісти пригадали інші випадки поведінки правоохоронців, які назвали обурливими. Зокрема, згаданий патрульний Чорний, за словами одного з активістів, ще рік тому показував посвідчення на рівні поясу одному з хлопців з ДК, згодом – інший патрульний зробив так само. Обидва випадки були зафіксовані на камеру.
«То скажіть, чи це Ваша вказівка, отак попускати громадян, які чимось неугідні? Бо я написав, що це принижує мою честь і гідність, бо мені треба було нагинатися» – спитав один з активістів, на що Усеїнов відповів, що з тими, хто так робив, вже провели виховну бесіду.
Що стосується випадку із Євгеном Орлом, то нині, зі слів Редвана Усеінова, Назара Чорного відсторонено від служби, а сам Усеїнов планує для нього суворіше, ніж для інших, стягнення:
- По ньому та другому патрульному – Дробику – відбувається службове розслідування, яке зазвичай триває місяць, але може бути продовжено до двох місяців. У даному випадку – це ще близько двох тижнів, – каже Усеїнов. – Якщо прокуратура вбачатиме кримінальне порушення по перевищенню службових обов’язків – то воно буде відкрите відповідне провадження. Із Чорним ми маємо принципову позицію і вже будемо розмовляти по-іншому, бо мені дуже не подобається те, як він вів розмову. Дробик отримав догану, третій – то взагалі стажер групи реагування обласної поліції. Всі, хто там брав участь – відповідатимуть.
Також Усеїнов пояснив етапи покарання поліцейських: спочатку догана, потім – сувора догана, за тим попередження про неповну службову відповідність, потім – звільнення.
Що стосується інциденту з Чорним, Усеінов підтвердив, що йдеться саме про звільнення, але «треба звільняти посадову особу згідно Закону, щоб в іншому випадку Чорний потім не поновився через суд, а я йому ще б виплатив 50-70 тисяч компенсації».
Окрім того, як зізнався Редван Усеїнов, у патрульній поліції Вінниці є недоліки, чого він не приховує, та загалом – ситуація цілком задовільна та поступово вона виправляється.
Зокрема серед невирішених поки проблем Редван Усеїнов назвав неможливість очистити вулицю Соборну від автівок, що неправильно припарковані, а причиною того є відсутність … маніпулятора в області.
Натомість VежА отримала коментар заступника начальника Головного управління Національної поліції Вінницькій області Руслана Мороза, який мав сьогодні відкриту зустріч із депутатами обласної ради.
Зокрема, поліціянт засудив дії патрульних у згаданій ситуації, при цьому сказавши, що в будь-якому випадку із ситуації правоохоронці могли вийти зі значно більшою гідністю, якби вчинили із Орлом “по-людськи”.
- Згідно Закону про Національну поліцію в будь-якому випадку патрульний зобов’язаний пред’явити посвідчення на вимогу особи, незалежно від того, порушує ця особа громадський порядок чи ні. Тому однозначно ці дії не професійні, – говорить Руслан Мороз.
А що стосується того, що деякі патрульні показують свої посвідчення на рівні поясу?
- На жаль, дійсно Законом таке не регулюється, бо є кріплення на поясі, де можна носити посвідчення. Але чіткого стандарту, на якому має бути рівні ця демонстрація – немає. Якщо людина не бачить на такій відстані, то патрульний чисто по-людськи мав би показати на рівні очей, звісно. З іншого боку, патрульний у цьому не порушив закон.
А якщо громадянин у відповідь також показуватиме свої документи на рівні поясу – це вважатиметься порушенням?
- Ні, це звичайно вдарить по самолюбству, та це не є порушенням. Тому ми маємо низьку культуру спілкування як з однієї сторони, так і з іншої, але ми – патрульні та громадяни – маємо над цим працювати.
Що стосується внутрішнього розпорядження, про яке згаданий Назар Чорний говорив навіть у суді – Руслан Мороз каже, що такого не існує. Йдеться про певний документ, що нібито поліціянт може не демонструвати посвідчення на камеру.
Читайте також: Вінницька поліція “рекомендує” патрульним порушувати закон? ДОКУМЕНТ
- Мені про такий документ невідомо, – каже Руслан Мороз, – але я особисто б не дуже «світив» посвідченням перед камерами, бо робити це для загального ознайомлення немає потреби – ви ж не показуєте свій паспорт в інтернеті. Тому працівники керуються внутрішніми переконаннями, що потреби немає. Тобто, людина може відвернути камеру, подивитися на посвідчення, повернути камеру знову – це по-людськи. Патрульним треба це пояснювати: спокійно та дипломатично.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.