“Таємні агенти” без білих рукавичок: у Вінниці планують масштабну ревізію міських лікарень

13:30
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Громадські активісти вирішили перевірити чи насправді чесно комунальні медичні заклади розпоряджаються фінансами і чи враховують думку пацієнтів у своїй роботі. Протягом декількох місяців моніторитимуть 10 лікарень, підпорядкованих місту та області. 

Початок проекту анонсували сьогодні, 30 січня, громадські активісти ГО “Центр громадської активності “Результат” та “Філософія серця”, а також представники профільних департаментів міської ради.

Основною метою проекту, як зазначили організатори, є не “принизити лікарні”, а навпаки – допомогти їм стати кращими та налагодити ефективну комунікацію між лікарями та пацієнтами.

  • Ми не будемо ходити з білими рукавичками, як це робила Ольга Фреймут, але однозначно у нас будуть “таємні агенти”, які перевірятимуть заклади охорони здоров’я, – пояснює голова ГО “Філософія серця” Юлія Грига. – У нас є дуже багато рекомендації, щодо проведення публічних закупівель закладами охорони здоров’я особливо на районному рівні. Думаю, спільно ми зможемо розробити ті кроки, які допоможуть вінничанам отримувати якісні послуги у лікарнях.

Загалом моніторинг складатиметься з двох етапів. Спершу, буде розроблено спеціальну методологію оцінювання, яка включатиме якість надання медичних послуг, інклюзивність закладів, прозорість використання благодійних внесків та чесність при проведенні публічних закупівель.

  • Минулого року незалежний аналітичний  центр Umbrella  Research був провів соціологічне опитування  серед пацієнтів Вінницької області і показав, що є деякий брак комунікації між пацієнтами та управлінцями лікарень щодо того, наскільки якісно надаються медичні послуги, – розповіла Олена Гуменна. – Ми вирішили започаткувати “Громадський Ревізор” у лікарнях Вінницької області та міста з метою спільно з відповідними органами влади надати рекомендації щодо того, як краще надавати послуги, збирати благодійні внески та здійснювати закупівлі.

Після проведення моніторингу, будуть розроблені спеціальні рекомендації для кожного медичного закладу.

Активісти збираються перевірити наступні медичні заклади:

  1. Лікарня ім. Пирогова
  2. Обласна дитяча клінічна лікарня
  3. Клінічний онкологічний диспансер
  4. Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології
  5. Психоневрологічна лікарня ім. Ющенка
  6. Міська лікарня швидкої медичної допомоги
  7. Вінницький обласний ендокринологічний диспансер
  8. ЦПМСД №2
  9. Міська клінічна лікарня №1
  10. Міська клінічна лікарня №2

Ці заклади були обрані через те, що мають набільше ліжкомісць для пацієнтів, найбільше працівників, їхніми послугами користуювться вінничани, вони проводять найбільше закупівель за бюджетні кошти і збирають найбільшу суму благодійних внесків.

Заступниця директора департаменту охорони здоров’я міської ради Світлана Стефанкова зазначила, що вони неодноразово співпрацювали із центром “Гармонія” та іншими громадськими організаціями, які допомагають зробити міські лікарні доступнішими для людей з інвалідністю. Зокрема, нещодавно було відкрито оновлене відділення Центру матері і дитини, де дещо переобладнано приймальне відідлення та гінекологічне.

  • Такі проекти мають бути, тому що ми бачимо ситуацію лише з однієї сторони, а як бачать наші пацієнти – це буває по-різному. Звісно, ми зацікавлені в тому, щоб результати були якнайкращі, але у кожній роботі є певні недоліки і нас дуже цікавить думка, що б ми могли покращити і впровадити. Дуже гарним є зауваженням є те, що це не буде вимогою чи приниженням медичного закладу, а швидше допомогою для того, щоб ми створили сильну громаду в місті і в наших лікарнях були комфортні послуги.

  • Скільки б ми не проводили конференцій, але поки люди не будуть сплачувати благодійні внески у терміналах, доти будуть нарікання на медичні заклади, департаменти та лікарів. Це має бути наша з вами громадська позиція, – додала Юлія Грига.

Вона також зазначила, що активісти вже неодноразово зверталися із певними зауваженнями до департаментів міської ради, і на більшу частину з них є позитивні реакції, окрім того від департаменту охорони здоров’я вони не отримували жодної формальної “відписки” – кожне питання ретельно розглядалось та були вжиті певні заходи.

Як зазначили активісти, перші три місця вони працюватимуть над розробкою методології та роботою із “таємними агентами”. Після цього обіцяють представити перші проміжні результати, а остаточні – вже у червні.

Наразі організатори “Громадського Ревізора” потребують волонтерів на роль “таємних агентів”, які перевірятимуть доступність ліків та роботу терміналів благодійних внесків. Бажаючі моніторити міські лікарні можуть контактувати із активістами на їх офіційному сайті.

До речі, Олена Гуменна зазначила, що на проект “Громадського Ревізора” у лікарнях чекають вже й в інших областях, однак спершу хочуть побачити, як це спрацює у  Вінниці.